Підготовка грунту перед закладенням ягідника чи саду

Підготовка ґрунту є одним з головних умов для створення гарного ягідника або саду. І потрібно відзначити три основних напрямки в цій підготовці.

1) Боротьба з багаторічними бур'янами

Для вирішення цього завдання існує безліч гербіцидів тотальної дії (проникають через листя в коріння рослин і знищують рослину зсередини) на основі солей гліфосату (Roundup 360 SL, Taifun 360 SL і ін.) Застосування даних препаратів можливо при відростанні надземної частини бур'янів на висоту 10-15 см. Хорошим періодом для цього є квітень або травень місяць, коли після зими бур'яни дружно йдуть в ріст і нарощують вегетативну масу. В цей час обмін речовин між коренем і листям йде дуже інтенсивно і це сприяє швидкому проникненню препарату до коріння рослини і означає знищення бур'янів зсередини. Для прискорення і кращої ефективності роботи препаратів на основі гліфосату (Раундап, Тайфун і ін.) до бакової суміші потрібно обов'язково додати прилипач (звичайне господарське мило або концентрат миючого засобу для миття посуду (2г. на 10 л.).

Але потрібно враховувати і той момент, що з деякими багаторічними бур'янами (березка, хвощ) сам гліфосат не справляється, тому рекомендується додавати до бакової суміші гербіциди групи МСРА (Chwastox Extra 300 SL) або 2.4 D (Pielik 85 SP).

Витрата на 1 га:

Вода - 300-400 л.

Roundup 360 SL - 4 л. +

Chwastox Extra 300 SL - 2 л. або Pielik 85 SP - 1 л.

Прилипач (згідно з інструкцією по використанню)
 

Всі обприскування потрібно проводити на рослини вільні від роси в безвітряну погоду. (Уважно читайте інструкцію по застосуванню). Через 18-22 дні можна переорати ділянку і приступати до боротьби з однорічними бур'янами.

 
2) Боротьба з однорічними бур'янами

Полягає в регулярному перемішуванні грунту (культиватор або фреза) для стимулювання проростання максимальної кількості насіння однорічних бур'янів на рік підготовки грунту. Для цієї мети знадобиться 5-6 обробок за сезон з інтервалами 3-4 тижні. Важливим моментом є однакова глибина обробок (20-25 см.)

3) Боротьба з грунтовими шкідниками

Справжнім бичем всіх ягідних і плодових культур є личинка хруща (хруща). І не потрібно недооцінювати ці на перший погляд милі створіння, інакше можна буквально за пару тижнів втратити весь ягідник або отримати істотну утрату в саду. Препарати для боротьби з нею дуже токсичні і застосування їх при експлуатації ягідника або саду дуже обмежена, так як період розпаду коливається від 2 до 3 місяців. Якщо хтось думає, що посадивши малину або суницю, а після цього методом крапельного поливу зможе вирішити проблему з личинкою хруща то він дуже помиляється. Таким способом можна лиш тимчасово зменшити шкоду від личинки, поки діє препарат, а після закінчення дії (приблизно через місяць) з міжрядь приповзає наступна партія цих злісних пожирачів коренів і проблема виникає знову. Практично всі ми знаємо зі шкільної програми, що період розвитку у хруща від яйця до дорослої особини становить 3-4 роки. Це означає, що тільки тотальне внесення препаратів допоможе нам позбутися від цієї напасті. І тоді якщо виберемо правильний період для застосування, адже основну частину життя личинка проводить в глибоких шарах грунту на глибині від 0.5 до 1 м. І дістати її на такій глибині неможливо нічим.

Однак є два періоди в році коли личинка хруща вразлива. Це квітень-травень, коли після зимової сплячки голодна личинка піднімається з глибини і починає жор і вересень, коли після спекотного літнього періоду личинка знову наїдається на зиму. Ось в цей час і потрібно боротися з цією напастю.

Раніше в колгоспах для боротьби з грунтовими шкідниками застосовували аміачну воду. У наш час цю технологію можуть собі дозволити тільки великі аграрні компанії.

 Для простого дачника або фермера набагато простіше буде застосування препаратів на основі хлорпирифос (Dursban 480 EC або Pyrinex Extra 480 EC) з рекомендованою нормою внесення 5 л./га. Але на мою особисту думку для досягнення потрібного ефекту норму витрати потрібно збільшити мінімум в 3, а то і в 4 рази.

Застосовувати препарат потрібно на вже підготовлену і добре структуровану вологу землю (без великих грудок) краще ввечері при температурі навколишнього повітря вище +15 С. Вносити препарат можна звичайним гербіцидним польовим обприскувачем з наступним перемішуванням грунту фрезою або культиватором. Час від розбризкування робочого розчину до закладення в грунт не повинен перевищувати 30 хвилин, так як препарат дуже добре випаровується. При роботі з препаратами на основі хлорпирифос потрібно враховувати, що препарати мають дуже сильний неприємний запах і використання хорошого распіратора обов'язково. Норма витрати води на 1га. 500-600 л. Посадка рослин після застосування препаратів на основі хлорпирифос можлива вже через 3-4 дні.

Обов'язковою на мій погляд дією є аналіз грунту на мінерали і кислотність грунту. Виходячи з такого аналізу можна регулювати управляти живленням рослин.

Після виконання всіх цих заходів можна приступати до планування і розбивки ділянки під конкретні культури і сорти. Також при плануванні міжрядь потрібно обов'язково враховувати агротехніку, яка буде застосована на даній ділянці і розміри механізмів для обробітку.

Але це тема вже для іншої статті.