Вирощування ожини в тунелях - 2013р.

Ожина відома в першу чергу як вид дикоростучий в лісі або на галявинах. Це, як правило, в'юнка рослина з колючими пагонами, збір ягід з яких дуже не легке заняття. У Північній Америці, Європі та Китаї з року в рік зростає кількість товарних плантацій цього виду, і зростає попит на високоякісні ягоди ожини. Все більше і більше посадок роблять в тунелях. Велика частина тунелів з ожиною в даний час в Мексиці, США і Європі. Зростаючий інтерес до виробництва ожини в тунелях спостерігається і в нашій країні.
Світові лідери
Більшість ожини вирощується в Північній Америці (річний обсяг виробництва становить понад 65 тис.т.), - де існують дві найбільші в світі селекційні програми цього виду. За допомогою цих програм стали відомі такі сорти як: Apache, Arapaho, Navaho, Black Butte. У Європі виробляється ожини прибл. 47000 т./рік. Лідером на цьому ринку є Сербія (27,5 тис.т.), але великі плантації цього виду є також в Угорщині (річний обсяг виробництва становить бл. 13 тис.т.), невелику частину вирощування займають Великобританія, Румунія, Польща, Німеччина і Хорватія .
У Європі, розведенням ожини займається зокрема, Шотландія (інститут Джеймса Хаттона), звідки походять сорти Лох Несс і Лох Тей, а також Англія (сорт Adrienne, Helen, Malling Sunberry), Сербія (Чачанська Бестрна) і Швеція (Douglas). у Польщі, селекція ожини здійснюється у двох приватних розплідниках в Brzeznej. Тут виведені нові сорти ожини стійкі до морозу, такі як: Gaj, Polar, Ruczaj, Brzezina, Gracja і Zagajnik. Що дозволило почати виробництво ожини в Польщі в більшому масштабі.
Тунелі
У Європі найбільші плантації ожини в тунелях знаходяться в Іспанії (50 га), Нідерландах та Італії. Вирощуючи ожину в тунелях ви можете прогнозувати дату збору врожаю - прискорюючи або, у разі сортів з плодоношенням на однорічних пагонах (Рубен, Prim Jan і Prim Jim), постачання фруктів до перших заморозків. Завдяки тунелям ви отримуєте ягоду високої якості, незалежно від погодних умов під час збору врожаю. Виробники також вказують на поліпшення твердості ягоди, завдяки чому ягода менш сприйнятлива до пошкодження під час транспортування. Це особливо важливо у випадку ожини, через короткий післязбиральний період реалізації. У культурі під прикриттям також менш серйозно поширюється сіра гниль (Botrytis cinerea), в результаті чого ягоди менш схильні до гнилі. Врожайність ожини в тунелях в два рази вище в порівнянні з традиційним вирощуванням в полі. Укриття забезпечує захист не тільки від дощу, але і від сонця (мал. 1). У разі ожини в жаркі роки на традиційних плантаціях великі втрати товарної ягоди викликані надмірною УФ-світлом. У пошкоджених ягодах деякі кістянки стають білими, що значно знижує їх привабливість і комерційну цінність. Ця проблема зустрічається також у Польщі у сортів Polar і Gaj. Як показують перші спостереження, вирощування цих сортів в тунелях усуває цю проблему.
Рослини, вирощувані в пластикових тунелях можуть бути посаджені в контейнери (10-літрові), або безпосередньо в грунт в борозни (мал. 2). Плантації вимагають монтування крапельного зрошення. Живлення подається у формі фертигації. Для того, щоб поліпшити якість ягоди, ви можете здійснювати позакореневе оброблення по листю добривами з великим вмістом кальцію. При вирощуванні ожини в тунелях настає пишний ріст пагонів, тому, будь ласка, не забудьте зберігати більшу відстань між рослинами в ряду і між рядами, ніж традиційні плантації в полі.
Найбільш поширені захворювання, що виникають при вирощуванні ожини в тунелях є борошниста роса (Sphaerotheca macularis) і іржа ожини (Phragmidium rubi-idaei), а найбільш проблемним шкідником - (Acalitus essigi). Цей шкідник харчується листям, квітами і плодовими бруньками, oголюючи рослини. На додаток до хімічного захисту в боротьбі з цим шкідником рекомендується використання корисних кліщів - (Phytoseiulus persimilis).
При виборі сортів

У Польщі, виробництво ожини зростає. Про це свідчить велика кількість кваліфікованих саджанців, з яких створюються нові плантації. За даними PIORiN в 2013 р. на маточні плантації були висаджені 3328 саджанців з польських сортів: Gaj, Polar, Brzezina і Zagajnik.
Для виробництва десертної ягоди в Польщі, можуть використовуватися і закордонні сорти, такі як: Loch Ness, Arapaho, Navaho, Loch Tay, Apache і Asterina. Особливо ці сорти придатні для вирощування в контейнерах,-де ризик від морозу можна виключити шляхом укриття рослин або їх зберігання в тунелях або пристосованих для цієї мети приміщеннях.
Для вирощування у відкритому грунті, через чутливість пагонів до морозу, більш цінними сортами будуть сорти польських селекціонерів: Gaj, Polar, Brzezina, Gracja. . Ці сорти також добре себе показують і при вирощуванні в тунелях.
Gaj — сорт характеризується сильним ростом. Стебла жорсткі, без колючок. Плоди великі, чорні, блискучі, смачні, дозрівають наприкінці липня. Придатний для безпосереднього вживання в їжу і для переробки. Cорт недостатньо стійкий до шкідників і чутливий до пошкоджень УФ. При вирощуванні у відкритому грунті рекомендується притіняти насадження в період сильної спеки. Хороші результати в боротьбі з шкідниками отримують після підселення на плантацію корисних кліщів. При вирощуванні в тунелях рослини мають дуже сильний ріст і багато пагонів але сприйнятливі до борошнистої роси. Тим не менш, плоди залишаються твердими і не втрачають якості в ході торгівлі. Вирощування в тунелях також захищає від УФ-випромінювання, і, таким чином, підвищує їх комерційну цінність.
Polar — сорт характеризуються сильним ростом. Пагони без колючок, мають хорошу стійкість до хвороб. Ягоди дуже привабливі, великі або дуже великі, тверді, подовженої форми, чорного кольору з сильним блиском, смачні. Період дозрівання ранньо-середній — в першій декаді серпня. Підходить для безпосереднього вживання в їжу і для переробки. Cорт недостатньо стійкий до шкідників але в меншій мірі, ніж  сорт „Gaj“. У тунелях зростання цього сорту менш буйне ніж у сорту «Gaj“, а його ягоди делікатніші і менш транспортабельні, можуть бути схильні до пошкоджень при транспортуванні. У спекотні роки, ягоди можуть бути пошкоджені впливом сонячного світла і тому сорт найкраще вирощувати в тунелях або під плівковими дашками, що обмежують потрапляння прямого сонячного світла.
Brzezina — сорт, який знаходиться під тимчасовим захистом виключного права з 15 травня 2012 року. Cаджанці ожини цього сорту будуть доступні з 2014 року. На цей сорт слід звернути особливу увагу через дуже ранній термін дозрівання, у відкритому грунті в умовах Польщі ягоди достигають на початку липня. „Brzezina“ характеризується високою врожайністю. Плоди середнього розміру, тверді і смачні.
Gracia — сорт, який знаходиться під тимчасовим захистом виключного права з 15 травня 2012 року. Саджанці ще не доступні в ліцензованих розплідниках. Пагони без колючок, плоди великі, тверді і дуже смачні. Дозрівання плодів починається в ранньо-середньому періоді - в першій декаді серпня. Сорт повинен бути перевірений на вирощування в тунелях.


Переклад з польського журналу «Суниця, малина, ягоди»