Механізоване збирання горіхів фундука

Механізоване прибирання плантації фундука стає все більш популярним. Це, головним чином пов'язане з необхідністю прискорення збору горіхів і зниження витрат на робочу силу. Можливостей механізованого збирання дуже багато - від простих вібруючих механізмів для трясіння - до комбайнів для збирання опалого під деревами горіхів.
 Використання машин, для поліпшення збору фундука є економічно виправданим на плантаціях, площею 3-4 га.
 Плантація
До недавнього часу, більшість насаджень фундука в Польщі було сформовано в формі куща. Дослідження і практика виробників показали, що в разі механізованого збору, набагато кращі результати приносить формування фундука деревом з низьким штамбом 50-60 см., з 2, 3 або 4 пагонами. Як правило, кущ формується таким чином, щоб всі скелетні гілки були однаково розташовані у боки, що дозволить правильно висвітлити крону. У перші роки ми повинні прагнути сформувати сильний скелет куща, щоб потім використовувати його в формі розріджене-ярусної або чаші.

На 1 га. рекомендується садити від 500 до 1000 дерев фундука, в залежності від сили росту окремих сортів і родючості грунту. Рекомендована відстань при посадці складає 5х4 м. Або 6х3 м. Все більше і більше посадок висаджується з відстанню 5х2 м., і спрямоване на досягнення більш високих врожаїв в перші роки після посадки. Зі збільшенням і ущільненням дерев, після декількох років видаляють кожне друге дерево в ряду.

На плантації фундука, призначеної для механізованого прибирання, дуже важливо правильно утримувати землю під деревами, щоб полегшити збір горіхів. Якщо під деревами планується посів трави, то трава повинна регулярно і досить коротко підкошуватися. Якщо на плантації буде підтримуватися чорний пар, то грунт повинен бути добре вирівняний.

Відповідні сорти
На польському ринку, найбільш популярними є десертні сорти з великими горіхами. Промислові сорти, які в основному використовуються в кондитерській промисловості, що характеризуються сферичною формою горіха, в Польщі не доступні.
Десертні сорти діляться на дві групи:
I. З горіхами, які легко відділяються від оболонки, рекомендуються для товарних плантацій з призначенням для механізованого прибирання;
II. З горіхами, які мають довгі закриті оболонки і горіхи опадають разом з оболонками.

У разі сортів другої групи, відділення горіхів від оболонки не є великою проблемою. Багато виробників справляються з цим за рахунок використання машин власної конструкції для механічного видалення оболонки. Найбільш поширені сорти, вирощувані в Польщі: Барселонський, Каталонський, Косфорд, Олбрзжимі з Гале (Гігант Гале, Гале), Вебба Цінний, Варшавський червоний, Ламберта білий і Ламберта червоний, 'Wczesny Długi', Гарібальді і Давіана.

Період збирання врожаю
Дозрівання горіхів фундука припадає з третьої декади серпня і триває до середини жовтня. Воно залежить від сорту і погодних умов. Горіхи фундука ростуть до кінця перебування на кущах. Якщо вони зібрані занадто рано, шкаралупа не буде повністю виповнена, а ядро ​​буде дрібним і менш смачним. Оптимальна дата збору врожаю може бути визначена на підставі зміни кольору шкарлупи, потемніння оболонки і легке відділення від неї горіха. Збір може бути виконаний за один або кілька разів.

Спроби механізації збору горіхів
Виробники тестують різні способи збору, використовуючи різні доступні механізми. Спроби стосувалися, зокрема віброустановок для прибирання кісточкових, які були встановлені на тракторах, але таке рішення не було прийнято в зв'язку з неодночасним дозріванням горіхів.
Набагато частіше для прибирання використовуються вентилятори, за допомогою яких можна видаляти листя і оболонки з рядів. Також видуваються опалі горіхи з рядів в міжряддя на вали і збираються вручну, або завантажуються на причіп. Горіхи, які були зібрані таким способом, повинні бути очищені від сміття.

Професійне обладнання
На великих плантаціях часто зустрічаються горіхові комбайни з всмоктувальними соплами, що працюють за принципом пилососа: CIMINA 120 і CIMINA 200 з продуктивністю 200 кг./год. Збір базується на всмоктуванні горіхів, а з ними і оболонок, листя та іншого сміття соплами. Після цього вся ця маса підлягає попередньому очищенню за допомогою вентиляторів. Після очищення горіхи подають на причіп або пакуються в мішки.

Іншим рішенням є комбайни для збирання та очищення горіхів італійської компанії GF Costruzioni Macchine Agricole, JOLLY 1800, JOLLY 2800 і самохідний SUPER JOLLY. Першим двом потрібен трактор з потужністю не менше 40 кінських сил. Комбайни типу JOLLY можуть бути розміщені в передній або задній частині трактора і приводяться в рух за допомогою вала відбору потужності. Вони вигрібають горіхи з рядів у міжряддя за допомогою барабанів з гумовими лопатями, а обертові пластикові гребінці згрібають плоди і подають їх на металеві ролики для очищення. На роликах виконується відділення залишків оболонок від горіхів, потім горіхи транспортуються в контейнер або на причіп.