Біологічна боротьба з кліщами на малині в тунелях

Вирощуючи малину в захищеному грунті (в основному тунелі, а також теплиці) потрібно побудувати захист на використанні біологічних засобів, за допомогою яких можна ефективно контролювати чисельність комах шкідників - особливо павутинного кліща. Як показали практичні спостереження, цей метод дозволяє здійснювати хороший контроль чисельності павутинного кліща, але повинен бути заснований на частому моніторингу стану рослин.
Хижі кліщі- маленькі союзники
Хижий тепличний кліщ (Phytoseiulus persimilis), є дуже ефективним кліщем-хижаком, харчується кліщами на будь-якої стадії їх розвитку. Ці комахи дуже активні і можуть рухатися на відстань до 10 м. в пошуках павутинних кліщів. Не варто цих кліщів заселяти на плантацію, коли немає ще шкідливих кліщів на рослинах, інакше ці комахи через відсутність їжі можуть загинути або переміститися на інші культури. З іншого боку, вони не повинні бути введені занадто пізно, коли вже є осередки з численним населенням павутинного кліща, тоді буде важко отримати швидкий ефект від цих корисних комах. Такі заходи збільшать витрати на ведення біологічного контролю (ви повинні ввести як мінімум 100-150 хижих кліщів в осередок виникнення зараження). Таким чином, при проведенні біологічного контролю дуже важливо проводити моніторинг плантації, і як тільки ви помітили перші особи павутинних кліщів на рослинах - вводити їх природних ворогів. Коли вам вдасться це зробити, то при збільшенні населення павутинного кліща буде рости і населення хижого кліща. Хижий тепличний кліщ має велику перевагу в порівнянні з павутинним кліщем, в хороших умовах цикл розмноження у нього вдвічі коротший, ніж у павутинного кліща і, таким чином може бути дуже швидко створена велика популяція цього хижака. Дорослий хижий тепличний кліщ здатний споживати щодня 5 дорослих павутинних кліщів або близько 20 його личинок.

На додаток до хижого парникового кліща на плантацію малини в тунелях, також можна ввести кліща каліфорнійського (Neoseiulus californicus). Він може бути використаний навіть превентивно, тому що при відсутності павутинного кліща він може харчуватися альтернативними джерелами їжі (іншими кліщами і пилком). Цей кліщ також краще переносить високі температури і низьку вологість (мінімальна вологість повинна бути не менше 40% відносної вологості).
Введення на плантацію
 
При проведенні біологічного захисту, потрібно правильно користуватись біологічними препаратами, отриманими від постачальників. Вони, як правило, поставляється в пінопластових боксах, де підтримується належна температура (8-10 °С), під час транспортування бокси розміщуються на льоду. Після отримання від постачальника вміст пакування краще відразу ж розподілити на рослинах, але якщо це не можливо, то бокси потрібно покласти в прохолодному місці, далеко від світла. Зміст пляшки має бути рівномірно розсипано на рослини вручну, або за допомогою спеціального обладнання у вигляді вентилятора (наприклад Airbug від компанії Koppert).
Найкраще - якщо ви раніше визначили осередки з павутинним кліщем - ввести хижого тепличного кліща лише в ці точки. Продукт (зазвичай в пляшках додатково використовується наповнювач), переважно розсіювати, починаючи з верхньої частини рослин. При введенні кліща, після відкриття пляшки, ви повинні тримати її в горизонтальному положенні, переважно за горло (така позиція пляшки в руці сприяє нагріванню самої пляшки і таким чином стимулює кліща до діяльності, при цьому він стає більш мобільним і може втекти). Вміст пакування потрібно розсипати в місцях, де знаходяться осередки зараження і навколо заражених рослин з тим, щоб запобігти розширенню вогнищ. Найкраще вміст розсипати на окремі листки, краї яких загорнуті догори.
Тому бажано почати введення хижого кліща з кінця рядів малини, рухаючись в напрямку проїзду, намагаючись розміщувати препарат на листках і не допускати його розсипання на землю. Порожні пляшки повинні бути залишені на рослинах, так щоб комахи, що залишились в них, змогли  їх покинути.
Некомпетентне розсіювання біологічних продуктів може викликати втрату до 50% від чисельності хижого кліща (коли він потрапляє на підлогу теплиці, то вже не може повернутися назад на рослини).
Як проводити моніторинг?
При огляді рослин, в першу чергу потрібно оглядати листя на нижніх частинах рослин, де найчастіше з'являються перші особи павутинного кліща. Перш за все, потрібно оглядати нижню сторону листової пластини. Які правило, маючи деяку практику, ви можете побачити кліщів неозброєним оком, але добре також допомагає збільшувальне скло (збільшення 20x або 30x). Слід також оцінити, на якій стадії розвитку перебуває павутинний кліщ, присутній на листках, і наскільки велика його чисельність. В ході подальшої захисту таким же чином, ви можете спостерігати і кількість хижих кліщів - мають характерний червоний колір і швидко рухаються - завдяки цьому їх можна легко відрізнити від павутинного кліща. Багато виробників малини в тунелях часто занадто швидко приймають рішення про включення хімічного захисту, не провівши ретельної перевірки стану рослин. Навіть видимі ознаки кліщів, що харчуються листям, не обов'язково означають, що шкідник присутній у великому обсязі.
Варто перевірити реальну кількість кліщів, і дізнатися, чи не домінує павутинний кліщ над хижим. Як уже згадувалося, хижий кліщ тепличний дуже рухливий, і легко переміщується по рослині в пошуках павутинного кліща. Коли вогнище зараження знищене, він легко знаходить собі нові жертви, тому він дуже ефективний і дієвий союзник в боротьбі з павутинним кліщем. Активність хижого кліща може знижуватися в літню пору, особливо, коли є висока температура і низька вологість повітря (нижче 60% відносної вологості). На відміну від кліщів, яким сприяє такий клімат, тепличний хижий кліщ вважає за краще більш низьку температуру (близько 20 °C) з більш високою вологістю (оптимально 70% відносної вологості). Таким чином, в періоди спекотної погоди ці комахи часто живуть на нижніх частинах рослини, і тому можуть гірше боротися з павутинним кліщем, який годується на верхніх частинах рослини. Тому, якщо це можливо, потрібно підтримувати високу вологість в тунелях і добре їх провітрювати.
 
Перевірка ефектів введення.

Місця, де були введені хижі кліщі, вимагають постійного контролю протягом найближчих тижнів. Ви повинні будете перевіряти стан рівноваги між шкідниками та хижими кліщами. Коли хижий кліщ знищить всіх павутинних кліщів в колонії, він може переміститися в інше місце на плантації або загинути. Так часто видимі ознаки життєдіяльності кліщів, не завжди будуть синонімом їх присутності в цих місцях (це можуть бути місця, де павутинний кліщ уже знищений). Саме в таких місцях потрібно контролювати сусідні рослини, на предмет поширення вогнища захворювання.
Селективний захист.
Якщо вам потрібно використовувати хімічні засоби захисту рослин, то повинні бути отримані рекомендації від компанії, яка надала біологічні продукти, як вони можуть вплинути на корисних комах (кліща хижого і т.д.) що знаходяться на даній плантації. Це відноситься не лише до інсектицидів, а й до фунгіцидів, тому, що деякі з них можуть мати негативний вплив на корисних комах в теплиці.
Найбільш важливим фактором при прийнятті рішень про боротьбу з шкідниками з використанням біологічних продуктів, має бути наявність знань і переконання власника господарства. Біологічний захист може бути заснований і на роботі фахівців, які регулярно відвідують плантацію і проводять моніторинг, але найкраще це зроблять навчені співробітники даного господарства. Це буде корисно як для рослин, так і для людей, які працюють на плантації, яка не забруднена хімічними засобами захисту рослин. Це дозволить не тільки більш ефективно боротися з кліщами на плантації, а й запропонувати більш здорові і безпечні для споживачів ягоди.