Випробування сортів малини на практиці

Маriusz Podymniak
 
Проект «Malinowe Faktory», фінал якого відбувся 31 травня в господарстві Кетрін і Лешека Якубяк (Jakubiaków) в Roguszynie біля Czerwińska недалеко від річки Вісла, включав, серед усього іншого і випробування нових сортів і різного типу саджанців, які були запропоновані для цієї мети різними розплідниками. Оцінювався потенціал врожайності як сортів, так і самих саджанців різного типу.
Походження і якість саджанців
У господарствах Західної Європи, для вирощування малини в тунелях, все частіше використовують саджанці малини з довгими пагонами (Long cane). При цьому урожай збирають в основному тільки один раз, а потім плантацію ліквідують. Вимоги до таких саджанців дуже високі, і щоб вирощування за цією технологією було вигідним з одного пагону потрібно зібрати близько 1 кг . високоякісної ягоди. Однак, з огляду на дуже високі витрати на створення такого виду плантації, а також ціни на ягоду малини, таких посадок в Польщі поки що дуже мало. Крім того, з польських розплідників важко поки отримати хорошої якості саджанці цього типу за цінами, що сприяє стимулюванню такого виду вирощування малини. Привізні саджанці з Західної Європи коштують близько 3 євро за саджанець Long cane з двома пагонами в горщику. Представлені в проекті «Malinowe Faktory» саджанці відповідають вимогам якості та отримані з таких розплідників:

Agronom Berries - саджанці з голим коренем Long cane, з пагонами висотою 80-120 см, які були висаджені восени. Це були сорти Радзійова, Бенефіс і Ковічан
Poland Plants - саджанці з голим коренем Long cane класу А, сорту: Глен Ліон, Туламін, Зюгана і Полка. Саджанці були посаджені на початку весни, а потім частина пагонів була вкорочена. Пагони, які виросли з таких рослин дають можливість отримати в рік посадки 30-40% від нормального врожаю. У другій рік після посадки рослини будуть мати повний урожай. Сорт Зюгана і Полка, як сорти з плодоношенням на однорічних пагонах були висаджені в поле.
Садівниче господарство Таdeusz Kusibab - саджанці кількох сортів малини та ожини, розмноження в пробірці (in-vitro). Це був молодий посадковий матеріал, висотою 30-40 см, з 1,5-літрових горщиків. Саджанці були висаджені тільки в середині травня - частина рослин в тунель (малина Ляшка і Тадмор, чорна малина Брістоль і Літач, а також ожина сортів Полар, Бжезіна і Рубен), а сорти малини з плодоношенням на однорічних пагонах ( Покуса, Порана Роса , Полана, Еріка і Полесі) висаджені відразу в поле. У цьому сезоні, не було можливості ще оцінити врожайність і якість плодів (фото. 1), але, звичайно, заслуговує на увагу стан, життєва сила і бадьорість рослин розмножених в пробірці (in-vitro), (в середині липня, пагони деяких сортів малини , вирощуваних в тунелі мали висоту до 2 м).

Як повідомив Тадеуш Кусібаб, придбаний вихідний матеріал вже має статус (вільний від вірусів), але його господарство додатково за свій рахунок піддає його тестування на присутність хвороботворних мікроорганізмів (віруси, фітоплазми), щоб розмножені його господарством саджанці були найвищої якості. Ці додаткові дослідження, за словами Т. Kusibab вкрай важливі, щоб виробники малини при значних інвестиціях - особливо коли справа доходить до виробництва в тунелях - мали впевненість, що куплений в цьому господарстві матеріал вільний від хвороб. Малина в лабораторії буде розмножуватися з березня по липень, а продаж саджанців здійснюватиметься в основному в горщиках Р9. Т. Kusibab також вважає, що хорошим матеріалом для для розплідника або плантації є «молодь», яка пропонується в мультиплатах, з яких після акліматизації може бути пересаджена в горщики і після сезону дорощування потрапить на звичайну плантацію або в тунель.
У розпліднику повністю освоєна технологія розмноження малини і ожини методом (in-vitro) розмноження в культурі тканин. Доопрацювання цієї технології, в майбутньому дозволить оптимізувати виробничі витрати розплідника з користю для виробників і, зокрема, дозволить збільшити виробництво дешевого і якісного посадкового матеріалу, вільного від вірусів.
П
лодоношення

В кінці травня, була зроблена порівняльна оцінка посаджених рослин, а також оцінено урожай ягоди. Для порівняння була обрана малина сорту Радзійова, що росте в сусідньому тунелі (пагони при посадці мали довжину близько 1-1,2 м і були посаджені восени 2013 р) і малина Ляшка, яка вже кілька років вирощується в цьому господарстві. Оцінка показує, що використовуючи для посадки саджанці Long cane хорошої якості (такі, як ті, які поставляла фірма Agronom Berries), може бути отриманий вже в рік посадки урожай на рівні 700-800 г. ягоди з одного пагону. Для порівняння, при звичайному вирощуванні, яке проводиться в господарстві L. Jakubiaka врожайність з одного пагону склала понад 1,2 кг. і навіть вище. Порівнюючи врожайність в цьому господарстві і врожайність у виробників малини із Західної Європи, варто врахувати той факт, що плантації в Західній Європі закладаються саджанцями високої якості, з висотою паростків 180 см. Відповідно урожай отримуємо 1,2 -1,8 кг. з одного пагону. Зазвичай саджанець має 2 пагони, останнім часом проводяться випробуваннями також з саджанцями, які мають 3 пагону.
Випробування показали, що найбільшу ягоду мав сорт Ляшка - середня вага однієї ягоди був майже 6 г, трохи менше, дуже блискучі і привабливі ягоди були у сорту Радзійова (близько 5,6 г). Вага однієї ягоди у інших сортів малини, які брали участь у випробуваннях був в діапазоні від 4,4 г (Глен Ліон і Бенефіс) до 4,8 г (у сорту Ковічан).

Перш за все, орієнтовно 29 травня, почали збирати ягоду сорту Радзійова (фото. 2), через кілька днів почали збір врожаю сорту Ляшка (фото 3) і збір тривав до 8 липня. В кінці травня і початку червня почали достигати перші ягоди сорту малини Ковічан (фото 4), і лише через 7-10 днів ягоди інших сортів. Найдовше збиралися ягоди малини сорту Радзійова, у якій щедро плодоносили розташовані в самому низу латерали, що ростуть з основи 2-річного пагону.

Оцінка сортів
Нижче представлено описи сортів малини, які були включені в проект, завдяки чому буде можливість оцінити якість їх плодів. Своїми висновками також поділився господар проекту «Malinowe Faktory» Leszek Lakubiak (фото 5).
Радзійова - польський сорт з плодоношенням на дворічних пагонах. Кущі середньої сили росту, мають середню здатність до утворення пагонів. Пагони середньої товщини, жорсткі. Ягоди великі, конічної форми, червоного кольору з невеликим блиском, десертного смаку. Мають привабливий зовнішній вигляд, щільні і смачні, , мало схильні до механічних пошкоджень під час збору врожаю і транспортування, та гниття. Дозрівання плодів дуже раннє, у другій половині червня, приблизно на тиждень раніше, ніж у сорту Ляшка. Рослини не дуже чутливі до морозу, але бруньки можуть бути пошкоджені під час сильних морозів. Вирощуючи цей сорт, потрібно буде рахуватися з високою сприйнятливістю пагонів до захворювань.
L. Jakubiak: перший рік вирощую сорт Радзєйова в тунелі і сорт виглядає багато обіцяючим при цьому способі вирощування. Сорт урожайний, на мою думку цей сорт може давати навіть більший урожай ніж Ляшка. Привабливого вигляду ягоди, набагато яскравіше, ніж у Ляшки і має гарний блиск. Рослини можуть бути чутливі до затоплення кореневої системи, тому краще вирощувати їх на піднятих грядках.

Бенефіс - польський сорт з плодоношенням на дворічних пагонах, плоди достигають в середньому періоді плодоношення малини. Багато експериментів показали високу врожайність цього сорту, мало чутливий до підмерзання, пагони були мало чутливі до пошкоджень від весняних заморозків. Рослини середньої сили зростання, стебла жорсткі, без колючок. Листя велике, в основному складене з трьох листочків, сильно зморшкувате з дуже зазубреними краями. Дворічні пагони видають сильні латерали. Ягоди великі, конічні, темно-червоні, з невеликим пушком.
L. Jakubiak: сорт Бенефіс я знаю з попередніх років вирощування у відкритому грунті. У тунелі ягода цього сорту світліша ніж при вирощуванні в грунті, але все ще досить темна, без яскравого блиску і дуже велика. Сорт трохи пізній для вирощування в тунелі.

Ковічан - сорт з плодоношенням на дворічних пагонах створений в Канаді. Рослини вертикальні, ростуть досить сильно, латерали рівномірно розподілені. Колючки розташовані лише в нижній частині пагону, на висоті до 40 см. - далі чим вище, тим їх менше. Плоди дозрівають в середньому періоді дозрівання літніх сортів малини, схоже як і у сорту Туламін. Ягоди довгі і світлі, конічні, яскраво-червоні, але смак поступається ягодам сорту Туламін. Однак вони менш схильні до гниття після збору врожаю. Зібрані вручну, мають хорошу транспортабельність навіть при дуже високих температурах. Цей сорт вважається дуже врожайним.
L. Jakubiak: хороший сорт, хоч і має сильне зростання. Як і у сорту Туламін, плоди покриті листям і  слабо помітні в момент збору врожаю. Плоди мають приємний колір і блиск. Здається, що це дуже врожайний сорт. Завдяки своїй високій морозостійкості, більший потенціал сорт може показати у відкритому грунті, з призначенням збору комбайном.

Туламін - сорт створений в Канаді. Він має великі плоди (з масою 4,8 г., іноді до 5,8 г), з інтенсивним ароматом і дуже смачні, середньої твердості, конічні, яскраво-червоні, з блискучою шкірою. Після прибирання трохи темніють, мають гарну міцність. Сорт середнього періоду плодоношення, врожайний (в середньому 3-4 кг/м.п.) І короткий період збору, ягоди легко збираються (в середньому 4-6 кг./год). Стебла мають середню силу росту, товсті, а латерали досить довгі. Рослини мають середню сприйнятливість до хвороб пагонів, помірно чутливі до кореневих захворювань, схильні до сірої гнилі.
L. Jakubiak: Сорт Туламін вирощую в тунелі, але він не працює на моїй фермі. Зростає сильно, плоди ледь видно під листям, їх важко збирати. Дуже ранній сорт, збір врожаю в тунелі тривав до кінця липня.

Глен Ліон - виведений в Шотландії, вирощується в основному в Іспанії і Португалії. Плоди дозрівають в ранньо-середній період, дуже міцні, гарні на ринку для безпосереднього споживання і для заморожування. Рослини стійкі до морозу, стебла без колючок, плоди блискучі, помаранчево-червоного кольору, середнього розміру (вага близько 4 г), мають щільну структуру, злегка конічної форми і хороший смак. Сорт самоплідний. Рослини досить стійкі до грибкових захворювань.
L. Jakubiak: Сорт здається досить врожайним, хоча попередні спостереження показують, що ягода не дуже велика. У порівнянні з іншими сортами в тунелі пізно починається період плодоношення.
Проект «Malinowe Faktory» приніс очікуваний ефект. Він показав можливість і доцільність вирощування малини в тунелях. У разі тунелів, в яких вирощується малина на прискорене плодоношення важливо вибрати ранні сорти. Найкраще, в цьому відношенні, показали себе сорти Ляшка і Радзійова. Висаджуючи такого виду плантацію, потрібно враховувати вирішальне значення використання матеріалу гарної якості. Якщо є можливість, вибирати саджанці Long cane в горщиках, а якщо немає такої можливості, то купувати саджанці Long cane з голою кореневою, які вже в рік посадки здатні дати хороший урожай.

Переклад з польського журналу jagodnik за липень-серпень 2014 р
.