Нові сорти малини з Англії і Шотландії

21.11.2013г. East Malling, Kent, Великобританія

Ягідний день, або зустріч виробників м'якої ягоди, організована в черговий раз британським науково-дослідним інститутом East Mailing Research (EMR). В 12 тематичних виступах взяли участь понад 200 учасників, в тому числі виробників, консультантів і компаній, що працюють в галузі. Однією з розглянутих тем була тема малини і конкретно селекції нових сортів в Англії і Шотландії.
Робота в East Malling
Річний обсяг світового виробництва більш ніж 500 000 тонн. Серед найбільших виробників європейські країни (Польща, Сербія), Російська Федерація і Сполучені Штати Америки. Останнім часом, значно збільшується роль Мексики, як виробника ягід цього виду.
В одній тільки Великобританії в 2011 малина вирощувалася на площі 1700 га, з яких 80% в тунелях - поінформував учасників зустрічі, д-р Felicidad Fernandez, cелекціонер East Mailing Research (EMR). Селекційна робота в області сортів малини почалося в EMR майже 100 років тому.
До цих пір, найвідоміший сорт малини, що вирощується в цій країні, Моллінг Проміс і Моллінг Перл. У 70-ті роки цей інститут також представив для вирощування такі гібриди як Моллінг Лео або Моллінг Делайт, а в 80-ті роки - ремонтантний сорт - Отем Блісс. Цей сорт відкрив нові можливості для британських виробників, які могли виробляти ягоду малини з серпня по жовтень.
Останні сорти, представлені до 2013р. для ринку, виходять з програми розведення EMR: Октавія, Моллінг Джуно і Отем Треже. Всі три сорти були розроблені, щоб розширити сезон плодоношення малини.
Ягода сорту Октавія дозріває від 2 до 3 тижнів після Глен Емпл і Туламін, що означає розширення термінів поставок ягоди на ринок, в той час як Моллінг Джуно близько 2-3 тижнів до початку дозрівання Глен Емпл і Туламін, так що цей сорт осить очікуваний виробниками і споживачами.

Цікавим сортом є Отем Треже, який з'явився під цим ім'ям з 2007 року, його привабливі яскраво-червоні, конічної форми ягоди з масою біля 3,5 г дозрівають на однорічних, прямостоячих пагонах без колючок. Рослини мають високу стійкість до патогенів роду фітофтори і вертіциллезному в'янення і в невеликій мірі - попелиці. Крім того, в 2012 році в результаті селекційної роботи в EMR на ринку сортів малини з'явилися два абсолютно нових сорти: Моллінг Фрея і Отем Ембер.

Особливості нових сортів у порівнянні з попередніми творіннями (за Ніккі Дженнінгс, 2013 р).

Середня врожайність / Середня вага ягоди (г) / Brix ° / Збір перших плодів * /

* В умовах Англії і Шотландії

Моллінг Фрея - дуже ранній сорт, ягода гарна, велика і видовжена. Плодоносить на дворічних пагонах.
Плоди Отем Ембер є винятковими виходячи з переваг смаку і кольору (продається виключно в мережі супермаркетів Waitrose), вирівняноъ конічної форми. Плодоношення на однорічних пагонах в серпні і вересні. Пагони без колючок.

З 2008 року, після приватизації East Mailing Research (EMR), селекція здійснюється за сприяння і фінансується спільно з декількома партнерами - організаціями, пов'язаними як з виробниками так і з покупцями ягоди. Дуже перспективні дослідження з чотирма новими сортами малини, в даний час закодованими - які обіцяють бути дуже хорошими сортами (наприклад, 6804-42 і 6804-68).
Шотландські новинки:
Дослідницька компанія Mylnefield Research Services проводить свою дослідницьку лінію в напрямку створення нових сортів плодових і ягідних культур. Останні звіти про реалізацію селекційного проекту SF35b представлені доктором Ніккі Дженнінгс, яка оголосила, що його метою є розмноження сортів малини з плодоношенням на однорічних і дворічних пагонах, а також сортів малини десертного і промислового призначення. Перший з цих сортів, ягоди якого в 2014 році є в списку одержувачів, таких як мережі супермаркетів ASDA і Sainsbury, є сорт «Глен Файн». Плоди цього сорту характеризуються унікальним солодким смаком і розміром (див таблицю) і гарною якістю зібраного врожаю. На жаль, сорт є чутливим як до вірусу карликовості малини і борошнистої роси, а також кореневої гнилі викликаної фітофторою.Дуже хороші відгуки отримує новий сорт під номером - 0119Е2. Його плоди дуже великі, тверді і смачні, транспортабельні. За кілька років плодоношення цього сорту він показав себе як сорт з регулянним щедрим врожаєм. Не було помічено на цьому сорті особливих проблем з хворобами і шкідниками.
Також красиві, блискучі, подовжені ягоди має новий сорт під номером 0485K-1. Плоди цього сорту збирають протягом 4-5 днів до Глен Емпл. Цей сорт був дуже добре оцінений в смакових тестах, проведених в 2013 році в JHI, стійкий до сірої гнилі і завмирання пагонів.
Дуже раннє і розтягнуте плодоношення має новий сорт під номером 0435D-3. Ягоди подовженої форми, щільні і добре транспортабельні, солодкі з легкою кислинкою.
Схожі на ягоди як у сорту Октавія є ягоди ще одного нового сорту під номером 0447C-5. Плоди цього сорту були дуже добре прийняті в цьому сезоні в мережі супермаркетів, які чекають його в наступному році.
Новий сорт, який дивує розміром ягоди - в 2013 році зібрані навіть ягоди вагою 15 г - знаходиться під номером 0658C5. Середня вага ягоди 7,9 г, а вага перших ягід цього сорту малини зазвичай перевищує 12г. Інтерес в цьому сорті величезний, як серед виробників, споживачів а також і у ЗМІ.