Популярні сорти літньої малини в Польщі.

Tomasz Werner
У Польщі обробіток літніх сортів малини, для виробництва ягоди і переробки протягом декількох років обмежується, через більш легке вирощування сортів з плодоношенням на нових пагонах. Виробники продовжують вирощувати сорти традиційного плодоношення малини, але шукають нові сорти, що відповідають вимогам ринку. Нижче представлені літні сорти малини (в алфавітному порядку), які можуть привернути увагу людей, зацікавлених в цій культурі. Дані про їх врожайність надходять в основному з розплідників або представників компаній, які впроваджують сорти для продажу.
Ознаки гарного сорту
У багатьох німецьких фермерських господарств, що спеціалізуються на вирощуванні малини, в тому числі ті, в яких виробляються сорти з високою стійкістю до хвороб, важливу роль займають сорти Мікер, Глен Емпл, Туламін, і навіть Тула Меджик. Цікавими будуть кілька відносно нових сортів: з США Каскад Делайт з великими, конічними, яскраво-червоними плодами, а також два літніх сорти з групи виробників Santa Orsola з Італії 'Vajolet' (Вайолет) і 'Lagorai' (Лагорай). У Польщі, позитивні результати отримані і від людей, які відчувають новинки з інституту в Brzeznej - сорт дуже ранньої літньої малини Радзійова.
 При оцінці придатності для вирощування нових сортів повинні бути прийняті до уваги в тому числі такі параметри, як потемніння плодів після збору врожаю, їх довговічність у використанні, зовнішній вигляд і стан ягоди після трьох або чотирьох днів зберігання при 15-18 °С. Вибираючи сорти літньої малини потрібно звертати увагу на стійкість пагонів до морозу - ця властивість в основному генетично обумовлена, але ви можете спробувати збільшити стійкість через видалення два, а іноді і три рази протягом сезону нових пагонів, що виростають. Це значно знижує силу росту пагонів і тим самим знижується їх схильність не тільки до вимерзання в зимовий період, а й до грибкових патогенів.
Дуже добре якщо ранньостиглі сорти характеризуються концентрованим періодом збору врожаю, що дозволяє швидко почати і закінчити його, і таким чином робить можливим запропонувати плоди в той час, коли ціни високі (в тому числі виробництво саджанців Фріго з довгими пагонами «long cane» - більше про технології вирощування ми напишемо в наступному випуску). Все більше і більше уваги приділяється простоті збирання ягоди. Звичайно, як і раніше важливим параметром є маса плода - у великоплідних сортів малини середня вага однієї ягоди перевищує 4 г.
Багато цінних сортів літньої малини підмерзають в наших кліматичних умовах, незахищені на зиму також пошкоджені в багатьох країнах Західної Європи. Рішенням в даній ситуації є вирощування саджанців «long cane», які зберігаються всю зиму в холодильниках і відповідно загартовані - висаджуються тільки навесні на плантації або в тунелі.
Добре відомі:
Глен Емпл - є сортом, який має якісну ягоду, що легко збирається. Будьте обережні з цим сортом через високу сприйнятливість до різних видів кліщів. Для цього сорту рекомендується осіння обробка препаратами на основі сірки, які знижують поширення цих шкідників в наступному сезоні.
Мікер - є сортом з ягодами гарної якості, смачними і ароматними. Чутливий до впливу морозу на пагони взимку, але шкода може бути обмежена шляхом контролю росту молодих пагонів. Сприйнятливість до заморозків і середній розмір плодів є недоліком сорту. Слід зазначити, що це один з найпопулярніших сортів малини в Сербії.
Туламін - відрізняється дуже гарною якістю плодів. Багато господарств в Західній Європі, а також в Польщі, що спеціалізуються на вирощуванні літніх сортів малини вважають цей сорт стандартом смаку, який буде важко поліпшити новим сортом. Приймаючи рішення про вирощування, ви повинні рахуватися з високою сприйнятливістю сорту до хвороб пагонів, внаслідок чого він потребує інтенсивного захисту. Сорт особливо рекомендується для інтенсивного вирощування під укриттям в контейнерах, але здійснюється не більше 2 або 3 років. Вимагає гарного укриття на зиму, інакше пагони схильні до підмерзання.
Тула Меджик -  відрізняється раннім періодом плодоношення, смачними ягодами і хорошою врожайністю. Однак, з огляду на середню довговічність у використанні, його плоди придатні в основному для прямих продажів. У цього сорту рекомендується тільки два рази видаляти пагони, інакше вони не зможуть вирости до оптимальної висоти.
новинки:
Каскад Даун - американський сорт з раннім періодом плодоношення і смачними ягодами, які однак мають відносно темний колір. Сорт урожайний, але недоліком може бути тривалий період збору врожаю. Плоди міцні та довговічні у використанні на ринку.
Каскад Делайт - її врожайність порівнянна з сортом Туламін або навіть вище (достигає в той-же час). Ягода велика (на 20% більше, ніж Туламін), приваблива, красива і блискуча, світло-червоного кольору, міцна і довговічна у використанні. Сорт мало сприйнятливий до кореневих захворювань, добре росте на вологих ділянках. Цей сорт, проте дуже подобається попелиці, а також схильний до вірусу карликовості малини.
Чемейнус - високоврожайний сорт малини канадського походження, достигає раніше на 6 днів від сорту Туламін! Він має міцну, яскраво-червону ягоду, в середньому близько 5г. Характеризується високою стійкістю до хвороб. Пагони морозостійкі. Підходить для вирощування в тунелях.
Глен Файн - (фот. 7), як і всі сорти із серії Глен, походить з Шотландії. Плоди схожі на Глен Емпл, але темніші і дозрівають раніше, смак згідно з рейтингом краще ніж у Ляшки, недоліком може бути тривалий період збору врожаю.
Глен Ліон має середній період дозрівання. Плоди смачні, з сильним малиновим ароматом, яскраво-червоні, злегка конічні, міцні та довговічні у використанні на ринку, також придатні для переробки. Середня вага близько 4 г. Сорт стійкий до попелиці і двох типів вірусів, що передаються через неї, але сприйнятливий до вірусу карликовості малини, широко вирощується в Іспанії.
Корпіко - (фот. 8) достигає на 10 днів раніше сорту Туламін і має схожу врожайність. Блискучі, трохи рожеві плоди легко збирати, великі, із середньою вагою до 5г. Ягода залишається твердою після збору близько 4 днів. Не любить важкі, мокрі грунти.
Ляшка (фот. 9) - польський, дуже ранній і урожайний сорт, ягода красива, на думку деяких виробників недоліком іноді є те, що плоди мають недостатню післязбиральну довговічність. Особливо рекомендується для прямих продажів. Має відносно короткий період збору врожаю. Недоліки: сприйнятливість до кореневих захворювань і більше, ніж у інших сортів, сприйнятлива до павутинного кліща.
Моллінг Фрея (фот. 10) - ранньостиглий сорт (2 тижні до Глен Емпл) ягода підходить для продажу в супермаркетах і на ринку. Має рівномірний період плодоношення. Сорт чутливий до кліщів і вимагає захисту від цих шкідників. Має тенденцію до часткового плодоношення восени.
Октавія - достигає приблизно через 2 тижні після Глен Емпл, період збору закінчується на початку збирання ремонтантного сорту малини Полка. Це урожайний сорт має великі або середнього розміру, щільні і транспортабельні ягоди, які підходять для заморожування. Стебла високі і жорсткі, рослини мають високу стійкість до грибкових захворювань.
Радзійова - (фот. 11) достигає за тиждень до сорту Ляшка! Її плоди гарної форми, транспортабельні, темніють після збору. Ягода велика, тверда і смачна, конічні, червона з невеликим блиском, має привабливий зовнішній вигляд. Сорт урожайний, цінний для десертного ринку. Він добре показує себе при вирощуванні в тунелях для прискореного збору. Недоліком сорту є сприйнятливість до кореневих захворювань. Таким чином, навіть короткочасне підтоплення може привести до негативного впливу на ріст і врожайність рослин.
Соколіца (фот. 12) - має ранньо-середній період дозрівання, в кінці червня. Як і сорт Ляшка має велику, яскраво-червону, подовжену ягоду щільну і з дуже хорошим смаком. Сорт урожайний, цінний для десертного ринку. Він добре показує себе при вирощуванні в тунелях для прискореного збору. Має хорошу стійкість до хвороб.
Тадмор - є дуже цікавим сортом з ягодою хорошої якості. Близько 50% плодів збирають через 5 днів після збору врожаю сорту Туламін і вони добре зберігаються після збору, не темніють. Їх середня вага досягає 7г. (Туламін - прибл. 5,8г.) смачні, блискучі, яскраво-червоні. Витримують високі температури, що не погіршують якість ягоди, легко знімаються з плодоніжки.


Додаткову інформацію про описані сорти малини можна знайти на порталі.
Переклад з журналу jagodnik №1 січень-лютий 2013 року