Програма фертигації літніх сортів малини в тунелях

Частина 1.
Вирощування малини в тунелях в нашій країні поки не поширене виробництво, але при відповідних умовах приносить гарний прибуток. На жаль, фактори, що визначають успіх врожайності і його прибутковості, ще не повністю зрозумілі.
Що необхідно, так це правильна підготовка грунту (або субстрату), вибір конструкцій шпалери, сорти, ефективність відповідних агроприйомів, таких як обрізання, захист або живлення. Цей останній фактор не враховується у багатьох випадках, і у багатьох виробників також зустрічається застосування схем живлення безпосередньо від польового вирощування цієї культури, що не завжди підходить при вирощуванні в тунелях.
необхідні аналізи
Ви повинні пам'ятати, що неможливо отримати хороший урожай, без аналізу родючості грунту і без належної підготовки грунту перед початком посадки саджанців або початком вегетації. Виробник має можливість вибору з двох методів аналізу грунту - методом Egnerа-Riehmа (зазвичай використовується для плодових рослин, через визначення загальної наявності мінералів) і метод універсальний. У зв'язку з тим, що універсальний метод може дати відповідь на питання, скільки в даний момент часу в грунті знаходиться поживних речовин, безпосередньо доступних для рослин, він рекомендується більшістю фахівців. Універсальний метод також дозволяє керувати кількістю поживних речовин протягом вегетаційного сезону (таблиця). Це дозволяє відразу побачити ситуацію і реагувати в разі відсутності або надлишку макро і мікроелементів.

Приклад аналізу наявності мінералів в грунті, проведеного універсальним методом (грунт взятий в тунелі під час плодоношення малини при дуже хорошому стані рослин)

Показник (одиниця)
значення
pH 6,1
засоленість NaCl/л. 0,6
N-NO3 (мг./л. грунту) 115
P (мг./л. грунту) 137
K (мг./л. грунту) 294
Mg (мг./л. грунту) 100
Ca (мг./л. грунту) 1500

Іншою складовою частиною діагностики живлення будуть результати хімічного аналізу складу води, яка буде використовуватися для поливу (таблиця).
Приклад аналізу води

Параметр Одиниця виміру   
Результат   
Параметр Одиниця виміру   
Результат   
pH -
6,8
Mg+2 mg/l 19,5
EC mS/cm 0,62
Na+ mg/l 6,99
Загальна твердість
odH 22,8
Cl- mg/l 25,4
HCO3- mg/l 342
SO4-2 mg/l 61,6
N-NO3- mg/l <0,05 Fe mg/l <0,020
N-NH4+ mg/l 0,14
Fe загальний
mg/l 2,696
P mg/l <0,10 Mn mg/l 0,178
K+ mg/l 1,32
Cu mg/l <0,020
Ca+2 mg/l 131
Zn mg/l <0,020
B          
mg/l   
0,088    
Mo        
mg/l  
-            

Аналіз повинен проводитися в спеціалізованій лабораторії, яка - на додаток до складу мінералів і фізико-хімічними показниками - дає точну інформацію про зміст бікарбонатів. Цей показник необхідний для визначення кількості азотної кислоти для підкислення живильного розчину. Ретельний аналіз води також буде оцінювати вміст заліза у воді, для визначення можливого засмічення іригаційної системи.
Розробка програми живлення
Маючи результати аналізів ґрунту і води, ви можете почати розробку програми живлення. Вона повинна включати в себе відповідне поєднання поживних речовин, обраних відповідно до потреб рослин в наступні фази розвитку, беручи до уваги вищевикладене наявність поживних речовин у воді та грунті. При підготовці програми живлення для малини в тунелях, слід пам'ятати, що на початку вегетації, забезпечення наявності фосфору в легко засвоюваній формі впливатиме на регенерацію кореневої системи і утворення всмоктуючих корінців. Разом з фосфором ми повинні забезпечити в цій фазі і легке споживання кальцію, який бере участь в розвитку і роботі кореневих волосків, які відповідають за поглинання води і поживних речовин із ґрунту. У період бурхливого росту пагонів і листя, виникає підвищена потреба в азоті, калії, магнії і залізі. При переході від вегетативної фази розвитку до генеративної, збільшується потреба рослин у фосфорі, калії і бору. Фаза зростання і дозрівання ягоди це період формування їх стійкості, розміру ягоди, зниження сприйнятливості ягоди на захворювання сірою гниллю. Саме в цей період ми повинні дбати в першу чергу про правильне живлення рослин кальцієм і калієм.
Частина 2.

В цьому розділі, надаються докладні рекомендації по живленню і представлена ​​приблизна програма живлення малини, яка працювала в минулому сезоні на плантації в тунелі.
Устаткування для внесення добрив
Ще одним дуже важливим моментом, це вибір методів живлення і обладнання, яке знаходиться в нашому розпорядженні. Все більше і більше виробників встановлюють систему крапельного поливу, що створює умови для подачі добрив з водою (фертигації). На плантаціях з мульчуванням штучними матеріалами немає іншого вибору - добрива можуть надходити лише з водою, яка подається через крапельну стрічку. Устаткування для дозування добрив може бути дуже різним. У Польщі вже існують плантації, на яких встановлені комп'ютери для управлінням поливальними циклами, ЄС і рН живильного розчину, але в тунелях використовуються, головним чином, найпростіші, пропорційні дозатори, здатні змінювати коефіцієнт концентрації живильного розчину або з встановленою концентрацією добрив в живильному розчині (напр ., інжектори).
З огляду на всі параметри, які можуть визначити успіх вирощування, кожен виробник повинен забезпечити оптимальну схему живлення, з урахуванням своїх власних умов. Звичайно, ця схема може бути і базовою, але з поправкою на умови в конкретний період вирощування (мороз, періоди високих температур, а також стан рослин і т.д.).

Нижче представлена ​​програма живлення, яка діяла в нинішньому сезоні і була заснована на результатах аналізів води і грунту, наданих вище.
Живлення було розпочато після внесення комплексного добрива YaraMila (посипання в ряди) в нормі біля 40 г. на кущ. Це дало можливість внести активні форми фосфору, що знаходиться в цьому добриві у вигляді поліфосфатів. Крім фосфору в цьому добриві є азот, калій, магній і мікроелементи. Починаючи приблизно з 5 травня, була розпочата фертигація на основі добрив: Kristalon Vega (17-6-25), Kristalon Gena (12-12-36), Kristalon Червоний (12-12-36), YaraLiva Calcinit (кальцієва селітра) Kristal MAG (магнієва селітра). Вибір Kristalonu Vega і Gena не був випадковим. В умовах тунелю було виявлено, що час від часу рівень кислотності грунту перевищував навіть рН 8.  в цих умовах, звичайні форми фосфору перетворюються в фосфати кальцію. Форми поліфосфатів, що містяться в цих Крісталонах, перешкоджають цьому. Розрахунок кількості азотної кислоти, рН і ЄС для подачі через крапельну стрічку був заснований на результатах аналізу води. Виробник застосовував пропорційне дозування добрив. Таким чином, програма живлення подавала однакову кількість концентрованого розчину добрива, яке використовувалося за одиницю часу. В цьому випадку був прийнятий період семи днів. Дозування концентрованого розчину добрив по відношенню до кількості води проходить в співвідношенні 1: 100. Дозування концентрованого добрива з ємностей А і Б проводилося окремо.
На практиці:
наприклад, у вівторок був підготовлений і подавався розчин добрив групи кристалон (Kristalon), а в п'ятницю був застосований розчин кальцієвої і магнієвої селітри.

Одним з найбільш важливих правил є те, що не готуються разом в одному резервуарі концентровані розчини з групи селітр (магнієвої і кальцієвої) і кристалонів. Така стратегія вимагає точного контролю рН і ЄС при подачі в крапельну стрічку, тому такі пристрої, як рН-метри і ЄС-метри є невід'ємною частиною при вирощуванні.
Описаний план живлення є лише прикладом, який працював, і цілком успішно, в поточному сезоні в умовах цього господарства. Кожен, хто наважується на професійне вирощування малини в тунелі, повинен розробити сам або за допомогою фахівців програму живлення, засновану на вищеописаних методах діагностики та інших елементах агротехніки. Нарешті, слід ще раз повторити відому істину, що навіть найскладніші діагностичні методи не можуть замінити ваш власний досвід і здоровий глузд.
 Приклад програми живлення на плантаціях малини в тунелях, для сортів з плодоношенням на пагонах минулого року:
З 5 квітня по 5 травня (бл. 4 тижнів)
Кількість добрив і кислоти на 100 л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак А):
Kristalon Vega (17-6-25) - 10 кг.
Азотна кислота (65% HNO3) - 2,8 л.
ЄC готового живильного розчину для поливу (100xрозбавленого) - прибл. 2,37 мСм./См.
pH - прибл. 6,0

кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 25 л. концентрованого живильного розчину*100 (прибл. 2500 л. готового живильного розчину для поливу)
Кількість добрив і кислоти на 100 л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак B):
YaraLiva Calcinit: 10 кг.
Кrista MAG: 2 кг.
азотна кислота - 2,8 л.
ЄC готового живильного розчину для поливу (x100 розведеного) - прибл. 2,5 мСм./См.
pH - прибл. 6,0
кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 25 л. концентрованого живильного розчину x100 (прибл. 2500 л. готового живильного розчину для поливу)
 
Від 5 травня до кінця збору врожаю
Кількість добрив і кислоти на 100 л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак А):
Kristalon Gena (12-12-36) - 11кг.
Азотна кислота (65% HNO3) - 2,8 л.
EC готового живильного розчину для поливу (x100 розведеного) - прибл. 2,39 мСм./См.
pH - прибл. 6,0

кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 30л. концентрованого живильного розчину x100 (прибл. 3000 л. готового живильного розчину для поливу).
Кількість добрив і кислоти на 100л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак B):
Calcinit: 11кг.
Krista MAG: 2 кг.
азотна кислота - 2,8 л.
EC готового живильного розчину для поливу (x100 розведеного) - прибл. 2,63 мСм./См.
pH - прибл. 6,0
кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 25 л. концентрованого живильного розчину x100 (прибл. 2500 л. готового живильного розчину для поливу)
З кінця збору ягоди протягом 4 тижнів

Кількість добрив і кислоти на 100л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак А):
Kristalon Червоний (12-12-36) - 10кг.
Азотна кислота (65% HNO3) - 2,8 л.
ЄC готового живильного розчину для поливу (100xразбавленного) - прибл. 2,27 мСм./См.
pH - прибл. 6,0
кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 15 л. концентрованого живильного розчину x100 (прибл. 1500 л. готового живильного розчину для поливу)
Кількість добрив і кислоти на 100л. концентрованого живильного розчину, розведеного в пропорції 1x100 (бак B):
Calcinit: 10 кг.
Кrista MAG: 2 кг.
азотна кислота - 2,8 л.
ЄC готового живильного розчину для поливу (x100 розведеного) - прибл. 2,5 мСм/см.
pH - прибл. 6,0
кількість живильного розчину, який був використаний протягом 7 днів, в одному тунелі (приблизно 800 рослин.) - 15л. концентрованого живильного розчину x100 (прибл. 1500 л. готового живильного розчину для поливу)
переклад статті з польського сайту http://www.jagodnik.pl/