Сорти малини для вирощування в тунелях

Серед сортів малини, які добре себе показали під прикриттям в тунелях, є сорти англійської та польської селекції. Важливою рисою є, зокрема, гарна якість і довговічність ягоди після збору врожаю.

З польських сортів для виробництва ягоди десертного призначення в тунелях можна рекомендувати ранній сорт малини Ляшка, який в традиційній системі вирощування дозріває в кінці червня або на початку липня. При вирощуванні в тунелях, ягоду можна збирати вже в кінці травня. Ляшка має велику або дуже велику ягоду циліндричної форми, яскраво-червону, з невеликим пушком, смачну і багату на вітамін С. Для вирощування десертної ягоди в тунелях також підходять і нові польські сорти - Радзійова і Соколіца, які знаходяться у власності Інституту садівництва в Скірневіцах і були створені доктором Яном Данек і д-р Агнешкою ​​Орзел.

Радзійова - в даний час є найбільш раннім сортом з плодоношенням на дворічних пагонах. Початок збору ягоди в традиційній системі доводиться на другу половину червня, тижнем раніше, ніж у сорту Ляшка. Плоди великі, конічні, червоні з легким блиском, мають привабливий зовнішній вигляд, щільні і смачні. При вирощуванні в тунелях дозрівання плодів починається приблизно на 10 днів раніше, ніж у сорту Ляшка. Сорт урожайний, характеризується високим вмістом екстракту (11%) і антоціанів (42 мг / 100 г фруктів).
  Соколіца - ранньо-середній сорт з плодоношенням на дворічних пагонах. Дозрівання ягоди починається в кінці червня, як і у сорту Ляшка. Плоди великі, тупо-конічні, яскраво-червоні з легким блиском. Відрізняється привабливим виглядом, високою транспортабельністю і хорошим смаком.

Десертним сортом малини, який в основному вирощується під прикриттям в тунелях в країнах Західної Європи є Туламін. Це пізній сорт. У традиційній системі, дозрівання ягода починається в середині липня, а під прикриттям - на початку червня. Це стандартний сорт зі смачними ягодами високої якості. У Польщі у відкритому грунті його вирощують в районах з помірним кліматом, через його високу сприйнятливість до підмерзання пагонів.

 Малина на пізні збори
Серед пізніх сортів, з плодоношенням на дворічних пагонах, для виробництва десертної ягоди можна рекомендувати пропозиції іноземних селекціонерів Глен Емпл, Ковічан і Тадмор.

  Глен Емпл - є шотландським сортом, цінується в основному за високу якість плодів. Плоди дозрівають в середньому періоді, великі, округлі, яскраво-червоні. Проте, сорт сприйнятливий до різних видів кліщів, і отже вимагає більш ретельного захисту.

Ковічан - є сортом, який був створений в Канаді. Час дозрівання і розмір плодів схожі на сорт Туламін. Плоди яскраві, темніють після збору врожаю. Пагони стійкі до підмерзання. Сорт має стійкість до вірусу RBDV, який викликає захворювання на карликовість малини.

Тадмор - є найостаннішим сортом, родом з Нової Зеландії. Дозрівання 50% врожаю цього сорту зосереджено в періоді через п'ять днів після збору врожаю сорту Туламін. Плоди дуже великі (7 г) і не темніють після збору врожаю.

З десертних сортів, з плодоношення на пагонах поточного року, в Польщі і в країнах Західної Європи, продовжує домінувати сорт Полка. Він належить до групи ремонтантних сортів, але плодоносить, в основному на однорічних пагонах. Полка в даний час займає значне місце в польському і світовому виробництві ягоди малини з плодоношенням на пагонах поточного року. За даними організації PIORiN, в 2012 році, відсоток саджанців цього сорту, в сертифікованих розплідниках в Польщі, склав 90%. На жаль, недоліком сорту є потемніння ягоди після збору врожаю і вразливість до вірусу, викликаному RBDV малини. І хоча сорт Полка все ще дуже популярний, виробники шукають щось краще, щоб замінити цей сорт.

Дозрівання ягоди в тунелях починається тоді, коли закінчується плодоношення літніх сортів малини. Полку вирощують в тунелях в зв'язку з високою якістю плодів, а ще вона має майже в два рази більшу врожайність, яка може бути досягнута в такій системі вирощування. Вирощуванням цього сорту малини в тунелях займаються виробники, які експортують ягоду на європейські ринки, де цінується висока якість плодів. Вирощуючи малину в тунелі, можна також збільшити період постачання ягоди до перших заморозків, так що ви можете отримати кращі ціни за свою продукцію. Плоди великі або середнього розміру, злегка витягнуті, яскраво-червоні з блиском, смачні.

 Іншим польським сортом, який може бути рекомендований для вирощування в тунелях є сорт Полонез. Ягоди середньо-раннього періоду дозрівання, у другій декаді серпня, схожі на ягоду сорту Полана. Плоди конічні, яскраво-червоні блискучі, середнього розміру. Вони не мають тенденції темніти після збору врожаю.
З сортів що родять на молодих пагонах в роздрібному продажі в англійських супермаркетах можна знайти і такі сорти як Квелі або Редієнс. Період збору врожаю у сорту Квелі починається через кілька днів після сорту Полка. Плоди великі (5 г), яскраво-червоні, темніють після збору врожаю, характеризуються тривалим післязбиральної терміном використання. Сорт Редієнс має ягоду середнього розміру, яскраво-червону, яка не темніє після збору врожаю.

Д-р Agnieszka Orzel
Niwa - Hodowla Roslin Jagodowych Sp. z o.o w Brzeznej
Фото A. Orzel
 Стаття з польського журналу 12/2013 «Овочі»