Сорти малини на два врожаї.

Mariusz Podymniak
У Великобританії продовжує зростати виробництво десертних сортів малини. Вирощування цієї культури проводиться лише під укриттям в тунелях, тому що саме в такий спосіб можна досягти високих врожаїв і гарної якості плодів цього виду. Завдяки оптимальному вибору сортів, гарному володінню технологією управління кліматом і зростанням рослин, ягоди малини можуть збиратися з кінця травня і до кінця жовтня, і навіть до початку листопада. Все більшого значення набирає вирощування сортів з плодоношенням на пагонах поточного року - в цьому випадку це можливість отримати два врожаї протягом року.
 
Підтримка наукових установ

Більшість господарств, що беруть участь у виробництві ягід використовують консультації консалтингових фірм, однією з яких є DLV. Її консультант Маріуш Падевскі був моїм гідом під час відвідування британських господарств. Консультант відвідує такі ферми, як правило, раз на тиждень або раз в 2 тижні разом з керуючим такої ферми, перевіряє як виглядають рослини і на основі своїх спостережень дає рекомендації, пов'язані з живленням і наступними обробками рослин. У Великобританії компанії, які вирощують ягоду з подальшим продажем в мережі супермаркетів, в обов'язковому порядку повинні використовувати рекомендації компаній або приватних осіб, що мають сертифікат на правильне використання добрив (FACTS) та засобів захисту рослин (BASIS). Для того, щоб отримати такий сертифікат, ви повинні пройти відповідне навчання. Щороку потрібно також брати участь в галузевих конференціях і симпозіумах, кожен з яких дає деяку кількість пунктів (в рік потрібно отримати 50 пунктів). На деяких фермах працюють люди мають такі сертифікати, але керуючі все одно користуються послугами консультантів, які мають такі повноваження і оновлюють свої знання на регулярній основі.

Перш за все з саджанців Long cane (довгі пагони)
Плантації малини, незалежно від того, літні це сорти або ремонтанти висаджуються саджанцями Long cane. На виробництві таких саджанців спеціалізується кілька британських розплідників, а також такі саджанці імпортуються з Нідерландів. Їх виробляє фірма Tuesley Farm в Godalming, яка є одним з семи господарств, що належать підприємству Hall HunterPartnership. Вирощений там матеріал пізніше використовується для посадок в інших господарствах компанії. Виробництво саджанців Long cane зазвичай починається в травні, коли в горщики висаджують раніше вкорінені живці в мультиплатах. Використовуються різні типи контейнерів, в тому числі з об'ємом 5 л., заповнені субстратом на основі кокосового горіха. Рослини після посадки прищіпують, що стимулює зростання бічних пагонів (фото 1).
Фото 1. Початковий етап вирощування саджанців Long cane в господарстві Tuesley Farm.
Пізніше проводиться відбір пагонів, залишається 3 найсильніших. При такій технології на 1 метрі розташовано 8 горщиків, відповідно 24 пагони. Це дозволяє розмістити на 1 га. 30500 горщиків, або більше 91 тисячі пагонів. Пагони повинні бути утримані у вертикальному положенні. Тому дуже важливо, щоб ці паростки були належним чином зафіксовані. Як правило, пагони прикріплені до бамбукових паличок, які в свою чергу кріпляться до розташованих з боків ряду шнурків. Щоб отримати сильні пагони, мінімум 2 м., треба регулярного поливати і годувати рослини. Бажано, щоб на кожному горщику було вбудувано по два капіляри, коріння тоді ростуть однаково і саджанець росте набагато краще. Там, де саджанець поливають через один капіляр, добре видно, що корінь розвивається в основному з тієї сторони, з якої подають воду і живильний розчин (фото 2).

Фото 2. Коренева система саджанця малини - коріння розвиваються з того боку, де розташований капіляр для живлення і поливу
 
За трохи іншою технологією посаджені саджанці малини, по 2 шт. в невеликі високі горщики з об'ємом 1,8л. У цій системі на 1-му метрі ряду вирощується 18 пагонів (пізніше вони розташовуються на V-подібній шпалері). Не прищіпують верхівки, як в першому випадку, і з кожної рослини вирощується тільки один пагін. Таким чином можна отримати саджанці Long cane.
Аналогічним чином вирощуються і саджанці ожини, з тією лиш різницею, що в контейнер 5 л. висаджується по 2 саджанця.
Після прищіпування з кожного саджанця вирощується по 3 пагони, в результаті чого отримують 6 пагонів з кожного горщика. У випадку ожини, яка легко піддається захворюванню борошнистою росою, рекомендується більш інтенсивний захист від хвороб.
 
Різні стратегії, різна врожайність
Як повідомляє Маріуш Падевскі, існують різні системи виробництва малини в тунелях. Деякі висаджують рослини Long cane в кінці лютого або на початку березня, збирають урожай і ліквідують посадки - особливо це відноситься до сортів малини з плодоношенням на пагонах 2-річних. Така технологія часто виявляється найкращою, так як кожен рік ми замінюємо посадковий матеріал і не маємо проблем, пов'язаних із захворюваннями.
У Великобританії зростає масштаб вирощування сортів малини з плодоношенням на пагонах поточного року. Найбільш популярним серед них є Дрісколл Маравілла (і сорти цього типу), які можуть бути вирощені лише на фермах, що належать до організації Berry Gardens.

Сортом малини тієї ж сили зростання, але доступним для членів організації Berry World є сорт Даймонд Джубілі (Berry Gem, фото 3), який був отриманий з програми розведення Berry World Plus і створений у співпраці з відомим полуничним селекціонером Edward Vinson Ltd і компанією Hall Hunter Partnership. Перші випробування в 2012 році показали, що цей сорт є дуже популярним серед членів Berry World і все більше посадок висаджуються цим сортом та більша кількість покупців впізнають сорт в мережі супермаркетів.

Фото 3. Даймонд Джубілі заслуговує на увагу, завдяки дуже гарній ягоді
Фото 4. Вирощування малини сорту Даймонд Джубілі в Groves Farm
Даймонд Джубілі вирощує також господарство Groves Farm в Colworth, яке є частиною Hall Hunter Partnership. Тут вирощується ягода малини, ожини та полуниці в плівкових тунелях площею 120 акрів (48 га). Малина вирощується виключно в контейнерах (7,5 л. Фото. 4), як втім, і в більшості подібних ферм в Великобританії. Як повідомляє Даніель ван дер Вин (фото 5), який курує цю ферму, саджанці сорту Даймонд Джубілі були посаджені тут навесні 2013.
Фото 5. Daniel van der Veen біля саджанців малини, посаджених навесні - плодоношення буде відбуватися на однорічних пагонах.

У цьому році були вирощені пагони, з яких восени зібрали ягоди. Після збору врожаю пагони були вкорочені нижче другого латерала, що відродив, і в такому вигляді залишені на зиму. В цьому році (2014 року) перші плоди були зібрані трохи пізніше 20 травня. У той же час в кожному горщику залишено по чотири молодих пагони. Після видалення пагонів, що відродили, залишаються молоді пагони, які дадуть врожай восени (серпень - жовтень). Наступні операції будуть проведені в залежності від їх стану і здоров'я. Рекомендується в рік, коли був зібраний і літній і осінній урожай, вирізати всі пагони і в наступному році, збирати урожай на молодих пагонах поточного року. У такій системі можливо отримати близько 1,1 кг. ягоди з дворічного пагону і 0,5-1 кг. з молодого пагону, що виріс в цьому році, в сумі це дає врожайність близько 1,5-1,6 кг. ягоди на пагін в рік. На цій же фермі ростуть саджанці малини, висаджені в горщики і вирощувані лише на однорічні пагони (фото 6). При такому способі є важливим нормування пагонів - найкраще залишати 4-6 пагонів з яких восени можна буде збирати ягоду.
Як зазначив М. Падевскі врожайність малини обумовлена ​​декількома факторами - якістю пагонів і кількістю квіткових бруньок здатних дати латерали, внесенням добрив і своєчасного поливу, а також станом рослин. Тому при такому способі вирощування дуже важливим є контроль живлення рослин, який здійснюється шляхом прямого вимірювання параметрів субстрату (EC, рН) і звичайні аналізи субстрату і листя (щонайменше кожні дві-три тижні). На основі цих аналізів можна буде правильно збалансувати живильний розчин і відповідно внести поправки щодо потреб рослин в певній фазі зростання.

Фото 6. Зростання саджанців малини Даймонд Джубілі - плодоношення буде відбуватися на однорічних пагонах
Фото 7. Плодоношення ожини сорту Лох Несс в Groves Farm.
На цій фермі також вирощуються культурні сорти ожини, сорт Лох Несс і Лох Тей. Технологія як при вирощуванні малини, з тією лише різницею, що саджанці можуть бути вирощені з більшою щільністю - на 1м. ряду припадає 14 пагонів (у випадку з малиною 6-8 пагонів). Ожина, однак, більш вимоглива, коли справа доходить до захисту, особливо щодо борошнистої роси. Серед шкідників найгрізнішими є кліщі, з якими в першу чергу борються біологічними методами. Застосовуються також липкі сині таблички на які виловлюють трипс. Серед ожин, що вирощується на цій фермі, Даніель ван дер Вин набагато краще оцінює сорт Лох Несс (фото 7), який дозволив зібрати ягоду дуже хорошої якості (30 т/га і навіть більше), в той час як рослини сорту Лох Тей дали не більше 20-25 т/га. Сорт ожини Лох Несс має дуже високу врожайність але не дуже смачну ягоду. В даний час йде пошук сортів ожини, які могли б відповідати цьому сорту з точки зору врожайності, але з більш смачною ягодою. Це було б, звичайно, великим успіхом - сказав менеджер господарства Groves Farm.
У теплицях і тунелях

У наступному господарстві, яке ми відвідали, що належить братам Річарду і Вернону Емері в Warsash, малина вирощується в теплицях старого типу. Вирощується тут також малина Даймонд Джубілі, саджанці якої посаджені в системі, підготованої для ожини. Під час плодоношення міжряддя так сильно ущільнили, що верхівки рослин зімкнулися одна з одною (фото 8). У цьому господарстві саджанці малини Long cane були придбані в Нідерландах і посаджені навесні в 10-і літрові горщики - на один горщик припадає 3 стебла, а в ряду на 1-му м.п. розміщено 2 контейнера. У цьому випадку кожен рік вирощується 3 або 4 пагони, щоб отримати другий урожай восени. Урожайність і якість ягоди були дуже хорошими, а середня врожайність 1,25 кг. ягоди з дворічного пагону.
При вирощуванні нових пагонів важливо утримати їх у вертикальному положенні, щонайменше до висоти 1.5-1.8 м., це забезпечує гарну провідність води і поживних речовин, що має велике значення для подальшого плодоношення пагонів (вони можуть доростати до висоти 3-3,5 м ). Зазвичай такі пагони закріплюють пластмасовими кріпленнями до шнурка або дроту (фото. 9).
У цьому господарстві малина була захищена в першу чергу біологічними методами. Це корисні кліщі (Phytoseiulus persimilis) і кліщі (Neoseiulus cucumeris). Хижий кліщ харчується в основному яйцями шкідливих кліщів але також яйцями і личинками інших шкідливих комах. Біологічний захист, однак, буває недостатнім, особливо в випадках з шкідником, який пошкоджує верхівки рослин, в результаті чого відбувається розгалуження стебел (фото 10).

Фото 8. При малій відстані між рядами саджанці майже сплітаються між собою, на фото Mariusz Padewski
Фото 9. Важливим є вирощування молодих пагонів вертикально - для цього молоді пагони закріплюються за допомогою пластмасових кріплень
Фото 10. Пошкоджені пагони малини
При дуже високій концентрації цього шкідника необхідно використовувати інсектициди (використовується в основному Calypso - діюча речовина якого в обмеженій кількості знищує корисні організми). Все частіше виникає проблема з відносно новим шкідником Drosophila suzuii. З метою профілактики, всі залишки плодів (пошкоджені, зіпсовані) збирають в спеціальні контейнери і пізніше вивозяться фірмами, які займаються їх утилізацією. У разі, коли личинки цього шкідника з'являються в плодах, необхідно частіше виконання хімічних обробок, які, як правило, виключають проведення біологічного захисту. Проблемою іноді буває поява темного нальоту на плодах, що пов'язано з розвитком грибів роду Cladosporium. Ці патогенні мікроорганізми можна обмежити, використовуючи такі препарати, як Signum, Serenade або карбонат калію (останній приблизно 5 кг/га, обприскувати потрібно сухі рослини).

Фото 11. Ожина сорту «Loch Ness» вирощується в плівкових тунелях
Фото 12. У ожини, яка вирощується на один урожай, важливою є видалення молодих пагонів
На фермі братів Емері також вирощують ожину сорту Лох Несс в теплицях і плівкових тунелях (фото 11). Саджанці Long cane були посаджені тут навесні (лютий, березень) і планувалося отримати лише один врожай. Горщики були розташовані так, щоб на 1 м.п. ряду припадало по 2 саджанця, на кожному з яких були вирощено 5 - 6 пагонів (фото 12). Збір ягоди було розпочато на початку червня і продовжувався до кінця серпня. Зібрано в середньому 1-1,1 кг. ягоди з одного пагону. У разі ожини зазвичай немає проблеми з кількістю ягоди, але для досягнення її хорошої якості необхідно забезпечити відповідну кількість комах для запилення - 1 невеликий вулик з джмелями повинен забезпечувати 800 м2 тунелю. Дуже важливим є захист рослини і турбота про хороший стан листя, яких, як правило, занадто мало відносно ваги плодів.