Технологія "Long сane" на малині

Д-р Агнешка Орзел, Niwa Hodowla Roslin Jagodowych Sp. Z o.o

Новим трендом на польському ринку виробництва десертної ягоди малини є перехід до закритого грунту. Виробники вже оцінили перевагу такого методу, при якому час збору ягоди не залежить від погоди, а значить покупець отримає ягоду в погоджені раніше терміни. Вирощування малини в тунелях включає в себе високі витрати, пов'язані зі створенням плантації. Питання, яке в першу чергу ставлять собі багато виробників - як запланувати вирощування малини, як швидко отримати повернення коштів, переважно вже в перший рік продукції?

На мою думку в даний час краще рішення це додаткові інвестиції, пов'язані з купівлею саджанців Frigo хорошої якості з довгими пагонами, скорочено від англійської назви - «Long сane» (фото 1). Використання цього типу саджанців дозволяє контролювати час плодоношення малини з плодоношенням на дворічних пагонах. Продовження періоду плодоношення з квітня по листопад дає можливість виробникам малини на Заході підписувати вигідні контракти з мережами супермаркетів.
Технологія виробництва саджанців

Виробництво саджанців Frigo вимагає великого досвіду. Отримання високоякісних саджанців вимагає наявності знань і розуміння їх фізіології. Життєвий цикл сортів малини з плодоношенням на дворічних пагонах охоплює два роки. Навесні зростання молодих пагонів починається від кореневої шийки або з кореневих бруньок. Після початку вегетації починається ріст пагонів у висоту зі створенням міждовузль і листя. Цей процес проходить до самої осені. Восени рослина переходить в стан спокою і починає процес формування бруньок. Диференціація квіткових бруньок в умовах нашої країни (особисті дослідження) настає пізно восени. І лише після входу рослини в період спокою, блокуються процеси їх подальшого формування (власні дослідження). Цвітіння і плодоношення починається на другий рік вегетації. Деякі сорти літньої малини, наприклад «Glen Moy», формують бруньки трохи раніше на верхній частині пагону і дають невеликий врожай на кінцях однорічних пагонів (часткова ремонтантність). Якщо після плодоношення відрізати верхню частину стебла, тоді в наступному році з нижньої частини можна буде зібрати другий урожай.

Забезпечення оптимальних умов в перший рік життя пагона визначає кількість бруньок, які безпосередньо визначають врожайність рослин.

Тому саджанці малини «Long сane» вирощуються тільки в спеціалізованих розплідниках. Познайомитися з технологією вирощування таких саджанців, можна було, перебуваючи на стажуванні у фірмі Hargreaves Plants в Великобританії.
При традиційному методі вирощування саджанці піддаються ризику завмирання бруньок (квіткових бруньок) через погане освітлення в нижній частині пагонів. Це обумовлено занадто високою щільністю стебел на ділянці. Саджанці, отримані в традиційній системі, в якій посаджено 20-25 пагонів на погонному метрі мають низьку якість і більш низький потенціал врожайності. У кращому випадку, з таких саджанців, можна отримати до 200г. плодів з одного стебла. Високі витрати, пов'язані з виробництвом саджанців у розсадниках змушують шукати нові рішення для підвищення врожайності окремих пагонів. Тому було вирішено ввести так звану однорядкову систему, в якій скоротили кількість пагонів до 10 шт/м.п. (Фото 2). Ця система дозволяє отримати більш якісні саджанці.

Великий поштовх в розсадництві, дала система вирощування саджанців Frigo «Long сane» на піднятих грядках (фото 3). У такій системі на гряди висаджуються рослини, отримані з розмноження ін-вітро (in vitro), що гарантує високу якість вирощеного матеріалу. У Великобританії, через подовжений вегетаційний період, рослини висаджують в липні. Підготовка поля складається з формування гряд, монтування системи краплинного зрошення і укритті гряд плівкою з подальшою вирізкою отворів під посадку саджанців. Плівка запобігає зросту бур'янів, а також розвитку непотрібних пагонів з кореневих бруньок. Виробництво саджанців "Long сane" сортів малини з плодоношенням на дворічних пагонах вимагає використання шпалери. Рослини висаджують в один ряд по 7 шт. на погонний метр. Відстань між рядами може бути різною і в основному залежить від ширини коліс трактора, який буде використаний на плантації. Оптимальна відстань 3 м. Використання однорядної пласкої шпалери на піднятих грядках дозволяє отримати доступ світла рівномірно по всій довжині пагона, що добре позначається на формуванні квіткових бруньок. При використанні піднятих гряд з крапельною стрічкою збільшується коренева маса саджанця. Після закінчення вегетації саджанці викопуються разом з грудкою землі і без будь-якої обрізки зберігаються при температурі бл. - 2 °С. Дуже важливим є термін їх викопування. Дослідження, проведені в Scotish Grop Research Institute в Dundee показали, що тільки 16% рослин пережили період охолодження в разі, коли були викопані в вересні, рослини, які були викопані в жовтні показали 80% виживання. Результати цього дослідження підсумували, що у Великобританії оптимальним часом для викопування саджанців є пізня осінь, яка настає в Великобританії в грудні. У Польщі, це може бути початок листопада, відразу після перших серйозних заморозків.

Вирощування малини «Long сane»

В даний час в Європі ця система є предметом виробництва саджанців найбільш популярних сортів малини з плодоношенням на дворічних пагонах. Управління періодом плодоношення дозволяє реалізувати ягоду за вищими цінами уникнувши піку зниження ціни.
У пропозиціях розплідників, які виробляють саджанці «Long сane» на першому місці стоїть сорт "Tulameen" (фото 4). Привабливий зовнішній вигляд і дуже хороший смак плодів роблять цей сорт найбільш затребуваним серед десертних сортів літньої малини.

У Великобританії, саджанці малини «Long сane» висаджують в трьох періодах:

1) грудень-січень - в тунелі для отримання раннього врожаю в квітні, плантація в цьому випадку висаджується саджанцями в контейнерах
2) березень - для посадки з високою щільністю (9 рослин на м.п.) пагонів і вирощування ягоди в пік її продажу.
3) травень - для збирання ягоди до настання початку дозрівання осінніх сортів (сорт Tulameen збирають безпосередньо перед сортом «Полка»).

Результати досліджень, проведених професором А. Pitsioudis в Experiment station for Small Fruits в Тонгерен, Бельгія, в 1999-2000 підтвердили позитивний вплив використання саджанців типу «Long сane» на плодоношення саджанців сорту "Tulameen" і їх придатність для управління датою збору врожаю ягід. В експерименті були використані, вирощені роком раніше в тунелі, саджанці з ін-вітро і сформовані на 2 пагони в 10-літрових горщиках. З метою прискорити і уповільнити плодоношення в дослідженнях було застосовано 10 різних комбінацій:

З метою прискорити збір ягоди:
1. 11 січня рослини в 10 л. горщиках поміщають в теплицю на відстані 3 горщика (6 пагонів) на 1 м.п, і на відстані 2,13 м. між рядами. Така ж саме відстань використовується у всіх комбінаціях.
Задана температура підтримувалася на рівні 16 ° C вдень і 10 ° С вночі.
2. 11 січня рослини в 10 л. горщиках ставлять в неопалювальну теплицю.

Для збору ягоди в звичайний період:
3. 4 квітня рослини розміщуються в тунелях з плівки в двох комбінаціях: - в горщиках (а) і безпосередньо висаджені в грунт (б).

Для продовження періоду плодоношення:
рослини зберігалися в холодильнику при -2 °С в щільно загорнутих ящиках, а потім були перенесені:
 Під дашки з плівки
      4. 24 квітня
      5. 10 травня
      6. 25 травня
У пластиковий тунель
      7. 13 червня
      8. 4 липня
Задана температура підтримувалася на рівні 16 ° C вдень і 10 ° С вночі.
     9. 19 липня
    10. 31 липня
Ягоди збиралися 3 рази на тиждень.

№ комбінації
спосіб вирощування

врожайність,

кг/пагону

час

плодоношення

середня вага

ягоди, г.

% ягоди

1-го класу*

з метою
прискорити збір ягоди
1
теплиця з опаленням
0,89
30.04-02.06
5,6
93,3
2
плівковий тунель
0,84
05.06-08.07
5,3
94,9
для збору ягоди
в звичний період під плівковими
дашками
в горщиках
0,90
09.06-20.09
5,4
89,4

в грунті
0,62
21.06-09.07
4,5
84,1
для продовження
періоду плодоношення під
плівковими
дашками


4

5

посаджені 25.04

посаджені 10.05

1,04

1,03

09.07-05.09

24.07-07.09

5,1

5,2

83,9

83,8

6
посаджені 25.05
0,89
07.08-07.09 5,1
88,2
для продовження  
періоду плодоношення в                  
плівкових          
тунелях                  
                           
                       
7
посаджені 13.06
0,31
21.08-03.10 4,9
89,4
8
посаджені 04.07
0,98
10.09-07.10 4,8
92,5
прогнозована
ціна ягоди - 8злотих/кг., біля 2 Євро
9
посаджені 19.07
0,64
26.09-01.12 4,0
91,1
10
посаджені 31.07
0,54
02.10-01.12 4,0
89,2

* -Ягода більше 22мм.

Як видно з таблиці вище, у разі посадки саджанців «Long сane» з холодильника (frigo) щодо сорту Туламін (сорт має середню врожайність) можна отримати до 1 кг плодів з одного пагону. Період посадки визначає період збору плодів. Рослини, які були вирощені в контейнерах, мають більш високий потенціал врожайності та розмір плодів, ніж ті, що вирощувалися в грунті. В опалювальній теплиці збір почався на 51 день раніше, ніж в комбінації 3b (традиційна дата збору врожаю, у відкритому грунті під дашками з плівки). Ягоди, вирощені в опалювальних теплицях були великими, до 93,3% були "1" класу (діаметр ягоди більше 22 мм). Результати прискорення і затримання плодоношення в опалювальній теплиці вказують на те, що саджанці "Long сane" з холодильника дуже добре підходять для контрольованого виробництва малини. Зниження врожайності компенсується більш високими цінами, які можуть бути отримані за ягоду не в сезон. Опалення теплиць в даний час в Польщі невигідно, використовується лише в країнах з більш теплими зимами. У нашій країні, початок посадки саджанців "Long сane" визначає хід погоди у весняний період. Зазвичай це трапляється в квітні, незабаром після того, як мине загроза заморозків. У разі необхідності застосовується також укриття пагонів агроволокном, що також може вплинути на прискорення плодоношення.

Висока врожайність пагонів малини сорту Туламін може бути сюрпризом для деяких виробників ягоди, але таку врожайність можна отримати тільки на плантаціях закладених з саджанців Frigo з довгими пагонами. Рівний доступ світла до стебел при вирощуванні саджанців сприяє, у випадку з сортом "Tulameen", пробудженню близько 40 плодових бруньок на пагоні, звідки висока врожайність одного саджанця.

Для вирощування «Long сane» і отримання саджанців Frigo використовувалися також сорти Глен Емпл і Глен Мой. Це підтверджується результатами дослідження, проведеного в 2000-2003 рр. N. Heiberg і R. Lunde в науково-дослідному інституті рослинництва в Норвегії (Groh Research Institute), де в середньому з цих двох сортів саджанців "Long сane", вийнятих з холодильника 15 травня, отримано 1.2 кг. ягоди з одного пагону. Саджанці сорту Глен Емпл висаджені 15 травня дали урожай в середньому 1630 г. на один пагін. Ті саджанці, які зберігалися в холодильнику і були висаджені15 червня, віддали врожаю на 22% менше.

Витрати, пов'язані з виробництвом саджанців «Long сane» набагато вищі, ніж у саджанців, отриманих стандартним способом в звичайних розплідниках. Тому, їх ціна на 40% більша в порівнянні з традиційно вирощеними саджанцями. Незважаючи на це, все більше плантацій в тунелях закладають саджанцями "Long сane".

Зазвичай саджанці «Long сane» використовується один сезон. Та деякі виробники ягоди використовують молоді пагони для плодоношення в наступному році, в такому випадку отримання ягоди з таких саджанців триває два сезони.

В Польщі

У Польщі, через дуже низькі зимові температури, вирощування сортів Туламін і Глен Емпл обмежена районами з більш теплим кліматом. Використання Frigo саджанців "Long сane" допомагає вирішити проблему підмерзання пагонів малини. У такій системі виробництва також можуть бути використані польські сорти малини.

Зареєстрований раніше в реєстрі сортів, сорт малини Ляшка, з польського Інституту Садівництва в Скірневіцах - який раніше проходив випробування в Бжезно підходить для цього типу продукції (єдиним негативним моментом може бути короткий термін зберігання ягоди). І два нових ранніх сорти малини з плодоношенням на дворічних пагонах, доктора Яна Данка - Радзійова (фото 5) і Соколіца (фото 6), які на випробуваннях перед реєстрацією COBORU, рекомендовані для виробництва десертної ягоди. На сьогоднішній день немає поки ніяких досліджень на предмет придатності цих двох сортів для вирощування в тунелях.

Переклад з польського журналу jagodnik.pl