Технології вирощування малини. Тунелі і дашки - 1

Томаш Вернер
До недавнього часу в країні домінували традиційні плантації малини в полі. Протягом декількох років ситуація змінилася, і малина все частіше вирощується в тунелях або під різними типами укриттів, що захищають ягоду від дощу. У разі малини найкращим варіантом є пластикові тунелі, які дозволяють оптимізувати мікроклімат для вирощування цієї культури. Це рішення, однак, є найдорожчим. Альтернативою може бути облаштування різного типу дахів, які також дозволяють захистити урожай від дощу.
В тунелях
Найбільш популярним рішенням в Польщі, що стосується конструкцій, які використовуються для укриття суниці або малини є легкі пластикові тунелі, які пропонує компанія Haygrove (фото 1), Farmer або Elite Tunnels. Плантації малини висаджуються також в цілорічних тунелях (фото 2), в яких встановлена ​​система опалення, що дозволяє не тільки значно прискорити дату плодоношення, а також розширити сезон збору врожаю. Такі конструкції пропонує, зокрема, компанія Farmer (в продажу також легкі конструкції - фото 3).
Ширина легкого тунелю, як правило, 5,5-8,5 м, а довжина може бути довільною, але не більше ніж 200 м. Вигнуті профілі встановлені на вкручених в землю анкерних гвинтах різної довжини: 1,5 м., 2 м. і 2,5 м.  Якоря, після розбивки місця під тунель на місцевості, вгвинчуються за допомогою бура для свердління отворів в землі, з відповідним наконечником. В тунелях можуть бути встановлені різні типи воріт або ролет, що будуть замикатись спеціальними засувками або розсувні.

В тунелях, в яких важливо збирати дощову воду, повинні бути вмонтовані підвісні жолоби (фото 4). Вони також ущільнюють каркас, що важливо у виробництві міжсезонної ягоди - збільшуючи температуру на 4 °С в порівнянні зі стандартними переносними тунелями. Ця доробка додатково посилює конструкцію тунелю. Жолоби в періоди інтенсивних дощів також дозволять Вам уникнути локального підтоплення.

Як розповідає Марек Ямри з компанії Haygrove Poland, в блокових тунелях (в одному блоці має бути мінімум три тунелі), встановлення на пластикових воротах щіток сприяє набагато кращому ущільненню тунеля. Для полегшення відкриття воріт в блокових тунелях рекомендується встановлювати ролетні ворота, які збільшують вартість інвестицій, але дозволяють одночасно відкривати до 6 тунелів. Такі ворота можна відкрити вручну або за допомогою електричного мотора. В тунелях з воротами з електричним приводом встановлюється для підсилення додаткова труба, яка також обмежує вштовхування плівки всередину тунелю від сильного вітру.

Деякі виробники вкладають свої інвестиції в набагато дорожчі конструкції, наприклад в тунелі з подвійним шаром плівки і повітряною подушкою. Але для того, щоб оптимально використовувати такі конструкції, необхідно максимально збільшити період плодоношення, що дозволить швидше окупити інвестиційні витрати. Тому варто, наприклад, встановити опалення (зазвичай монтуються труби ПВХ, які встановлюються уздовж рядів рослин). Коли в таких тунелях вирощуються рослини малини в контейнерах, то можна в наших умовах вирощувати урожай на два виробничих циклу. Перші плоди збирають з ранніх сортів, а потім поміщають в тунель саджанці малини з плодоношенням на однорічних пагонах.

Під дашками
Компанія Drewgór пропонує виробникам малини систему плівкових дашків, яка монтується на дерев'яних стовпчиках шпалери. Одна з таких конструкцій знаходиться в господарстві Григорія Паталаса близько Познані. Дашки закріплені на соснових стовпчиках, встановлених кожні 8 м. в ряду і оброблених від гниття (фото 5). Стійкість конструкції забезпечують вкручені на глибину приблизно 1,4 м. анкерні гвинти з пластинами діаметром 30 см. і прикріплені металевими тросами до кожної сторони конструкції. Взимку плівка згортається і закріплюється на мідний дріт натягнутий між рядами малини. Для поліпшення згортання і кріплення плівки використовуються спеціальні милиці, що значно прискорює цей процес. Ресурс використання плівки при такому способі оцінюється приблизно в 6 або 7 років. Цей термін може бути продовжений, якщо після збору врожаю ягід і згортання плівки додатково вкрити згорнуту плівку чорною агротканиною.

За словами Г. Паталаса, важливою перевагою цієї конструкції яляється її простота і можливість механізації багатьох робіт. Відстань між стовпчиками в рядах вибрано таким чином, щоб після зняття шнурків або дроту (для підтримки пагонів в ряду) було можливе механічне скошування пагонів трактором, що проходить поперек плантації. Це також полегшить ліквідацію плантації і виконання завдань, пов'язаних з підготовкою площ під нові посадки. Плівка знімається на зиму і вкладається в ряду загорнута в чорну плівку або агротканину. Відстань між рядами дозволяє механізувати ще кілька процедур - особливо обприскування, яке може бути виконане за допомогою міні трактора з навісним обприскувачем. У вирощуванні малини, добре показала себе конструкція зі стовпчиками, вмонтовуваними 6х6 м. Закріплена на такій конструкції плівка має ширину нахилу 3 м. Така конструкція дозволила посадку малини в рядах на відстані близько 2 м. і таким чином, дуже добре використовується простір захищений від дощу.

Фірма Fruit Security (в Польщі представлена ​​компанією Pinova) пропонує кілька типів дашків -захисту культур від дощу. В даний час найбільш часто монтуються в Європі тунелі системи PowerFlex, в яких краї плівки фіксуються спеціальними кріпленнями, прикріпленими до плівки, типу застібка-блискавка. Плівка може бути з'єднана в міжряддях і утворює плоску поверхню над конструкцією, що робить її стійкою до вітрового навантаження. Над верхнім дротом, що проходить уздовж ряду знаходиться чорна плівка, яка використовується для захисту дашка на зиму. Прикріплена до цього дроту плівка утворює над рядом невеликий отвір, що забезпечує кращу вентиляцію. Над плівкою, на весь час вирощування продукції, може бути додатково встановлена ​​антиградова сітка, що дає можливість використовувати плівкові дашки тільки під час необхідного захисту від дощу. Новою системою компанії Fruit Security є система «Umbrela» - легкі пластикові тунелі встановлені на опорах з бетону які з'єднані сталевими розтяжками і утворюють дуже стабільну конструкцію для фіксації на ній сталевих елементів для кріплення плівки.
Системи від дощу, пропоновані французькою компанією IDMAT, складаються з дерев'яного каркасу з тросами і анкерними гвинтами, а також захисної плівки від дощу (над якою може бути встановлена ​​сітка для захисту від граду і птахів). Сітка над плівкою особливо рекомендується в місцях, що піддаються впливу сильних вітрів. Смуги плівки натягуються уздовж ряду кущів (або дерев), і з'єднуються один з одним за допомогою різних видів гуми «модулів розширення» - система називається Elastigue. Бока плівки посилені додатково вшитими мотузками, плюс додатково в плівці через кожні 50 см. встановлені металеві кола. Гумки для кріплення плівки мають підвищену міцність (компанія забезпечує гарантію 7 років) і мають відповідне розтягнення, щоб уникнути борсання в разі сильних вітрів.

 В районі Jeziora Bodenskiego ми натрапили на плантацію малини, а також інших кущів, захищену від дощу системою Voen (фото 6). Як сказав Ервін Мозер, консультант з технологій в садах в цій області, кліматичні умови під таким укриттям дуже хороші. Це забезпечують ряди плівки що перекриваються (нашиті на антіградових сітку). Ця система також відносно легко встановлюється, що дуже важливо в зв'язку з постійно зростаючою вартістю робочої сили. В експериментах, в яких було проведено порівняння традиційної плівкової системи з системою Voen, було виявлено, що температура в традиційній плівковій системі була в період високих температур на кілька градусів вища, ніж зовні. В тих же умовах в тунелях з системою Voen температура була нижча ніж зовні розповідає Ервін Мозер. Хороша вентиляція в системі Voen, в тому числі при вирощуванні малини, в якій можна добитися значного зниження вмісту вологи, в 98% допомагає усунути проблему захворювання ягоди сірою гниллю. Новою розробкою, яку представила фірма Voen є система фіксування плівки спеціальними кріпленнями, які особливими гачками чіпляються до дроту, що проходить вздовж ряду. Ця розробка робить плівку менш сприйнятливою до впливу сильних вітрів. Нова модель кріплень робить легким відкриття і закриття тунелів.

З розсувним дахом
Інноваційну систему пропонує компанія Mobilne Dachy (мобільні дахи), яка продає тунелі для захисту рослин від несприятливих кліматичних умов, виробництва канадської компанії Cravo Eguipment (фото 7). Як розповів Даріуш Скріпек з цієї компанії, є багато конструктивних рішень як пласких так і похилих дахів, з різними параметрами, в тому числі різної потужності. Основна відмінність між похилим і пласким дахом - дренажна система. У разі плоского даху 100% води відводиться в тунель, у випадку з похилим дахом - через систему жолобів вода відводиться за межі тунелю. У цьому типі тунелів для закриття або відкриття даху використовуються двигуни з редуктором. Один мотор-редуктор може обслуговувати до 10 000 квадратних метрів плаского даху. Середній час, щоб закрити або відкрити дах становить 2,5 хвилини, що дозволяє швидко реагувати на зміни погодних умов. Дахи тунелю можуть бути виготовлені з прозорого або молочного поліетилену, що має підвищену міцність і термін служби 8-12 років. Можливо також використання мобільних стін всередині тунелю. Як зазначив Д. Скріпек, принципи (SPPMD) змінюються в ході удосконалення методів вирощування в тунелях, за рахунок максимального використання зовнішніх факторів з метою забезпечення найкращих умов для росту рослин. Такі тунелі забезпечують повний захист від граду, снігу, дощу, комах, вітру (включаючи навіть ураган), спеки та холоду. У період з ранньої весни до пізньої осені впливу інфрачервоного випромінювання піддаються в - 95% дах і стіни, тому присутній ефект прискорення росту рослин. З іншого боку, під час спекотної погоди можна затінити ряди з рослинами і через провітрювання знизити температуру навколишнього середовища рослин. Таким чином легко створити оптимальні умови температури і, отже, рівень транспірації, що дозволяє прискорити або затримати розвиток рослин, в залежності від потреб ринку в даний період, - підкреслює Д. Скріпек.

Переклад польського журналу jagodnik за 2012 рік.