Технології вирощування малини. Тунелі і дашки - 2

Tomasz Werner
Вирощування малини в закритому грунті (більше читайте в журналі Jagodnik 6/2012 р.) дозволяє вирощувати ягоду малини дуже високої якості. Крім того, шляхом відповідного управління цією культурою і правильного підбору сортів можна, з одного боку - продовжити терміни поставки ягоди, а з іншого - запропонувати плоди за межами головного сезону збору врожаю і таким чином отримати відносно високі ціни. Вирощуючи малину в захищеному грунті (далі в тунелях) - коли наголос робиться на якість плодів - як правило, має короткий цикл і він вимагає частої заміни рослин. У багатьох країнах Західної Європи можна знайти плантації малини в тунелях, в яких рослини після лише одного плодоношення підлягають ліквідації.
Контейнери
Одним з необхідних елементів зростання малини - особливо під прикриттям - стає вибір контейнерів для посадки. Відвідуючи плантації малини в різних країнах ми могли побачити контейнери різних видів і розмірів. Часто зустрічаються довгасті контейнери, повторно використовувані після попереднього вирощування інших культур або навіть контейнери для транспортування фруктів. (фото 1). Однак дуже важливо забезпечити оптимальну кількість субстрату для вирощування малини в контейнерах. Вважається, що на один саджанець малини звичайного плодоношення (літньої) має використовуватися близько 5 л. субстрату. Аналогічна кількість субстрату необхідна і для саджанця малини з плодоношенням на пагонах цього року (ремонтантні сорти). Якщо ви плануєте вирощування малини протягом двох або трьох сезонів, то контейнери і кількість субстрату повинні бути ще більші.

Спеціалізовані контейнери для вирощування малини запропонувала в минулому сезоні фірма «Ceres», яка в Польщі є представником голландської компанії Batо, що спеціалізується на виробництві різного роду контейнерів. Для вирощування малини пропонуються прямокутні пластикові горщики розміром 10 літрів, з гофрованим дном, яке забезпечує хороший відтік надлишку поливу (фото 2). У новій лінії контейнерів цієї фірми застосовуються спеціальні ніжки (довжиною близько 2 см.) які допомагають відтоку живильного розчину з контейнерів, розташованих в рядах. Для цього типу контейнерів рекомендується посадка двох рослин.

При вирощуванні малини застосовуються також поздовжні контейнери, це найчастіше горщики довжиною 0,5 м., В які посаджені два саджанця - кожен з яких вирощується на два пагони. (фото 3)

Цікаве рішення для виробників полуниці, а також тих, хто шукає дешеві контейнери з наповненням з кокосового субстрату знайшла компанія Forteco (її представником в Польщі є фірма GrowConcept) називається Grow-Pots (фото 4). Ці контейнери мають ємність від 4,7 л. до 6 літрів. Як повідомляє Пітер Сломяни з компанії GrowConcept для тих, хто тільки починає вирощування малини в закритому грунті через їхню компанію можна завезти використані пластикові контейнери - довгасті або округлі - імпортовані в основному з Нідерландів, які до 70% дешевше, ніж нові.

Люди починають вирощування малини в тунелях дуже часто вирішують в перші роки вирощувати рослини в грунті. Для цієї мети найкраще сформувати гребінь невеликої висоти і вистелити його чорною плівкою або агро тканиною, яку потім розрізають уздовж (фото 5). У такій системі для поливу рослин рекомендується використовувати нормальну крапельну стрічку, яка розтягується вздовж рядів. Хороший результат дає використання двох смужок у ряду.
На що звернути увагу
Контейнери з саджанцями малини повинні бути належним чином виставлені на рівній ділянці. Дуже часто ряди (або навіть весь грунт в тунелях), для того, щоб зменшити витрати на боротьбу з бур'янами, викладені товстою агротканиною (фото 6). Цікавим рішенням є використання плівки, що призначена для ізоляції фундаментів будинків, яка розрізається на смужки потрібної ширини і лягає уздовж рядів рослин (фото 7). Застосування плівки цього типу забезпечує краще видалення надлишкового живильного середовища з контейнерів.

У деяких господарствах, для того, щоб уникнути падіння контейнерів в рядах побудований металевий каркас (фото 8). Цей каркас утримує рослини над землею, що сприяє гарному відведенню надлишкового живильного середовища з контейнерів.
Виробники малини намагаються обмежити вартість каркасів і використовують для цієї мети, наприклад, дерев'яні круги нарізані з колод (Фото 9).

Шпалера
Важливим елементом при вирощуванні малини в контейнерах є надійна шпалера - вона повинна бути побудована на висоту, до якої планується формувати рослини. Якщо шпалера буде занадто низькою, коли пагони виростуть - в разі малини, вирощуваної у високих тунелях (вони часто досягають висоти до 3 метрів і вище) і будуть в значній мірі навантажені ягодою, доходить до їх виламування. Неправильна шпалера не тільки призводить до втрати врожаю, а й робить важчим збір та захист рослин, а також необхідно постійно підв'язувати пагони до шпалери.

Щоб побудувати шпалеру може бути використана металева катанка або товсті прути зі сталі (фото 10) уздовж рядів будуть розтягнуті дроти або спеціальні мотузки.

Іноді, щоб знизити вартість виробництва, використовується шпагат, але зазвичай після одного сезону, він повинен бути замінений, а також буває, що шпагат рветься під час вегетації, що може привести до значних втрат врожаю. Таким чином краще використовувати якісні матеріали, які після закінчення сезону, ви можете легко зняти або залишити на плантації. На металевих конструкціях можуть бути встановлені різні типи кріплень, для зручності монтажу дроту для підтримки пагонів (фото 11).
Часто в рядах малини побудовані конструкції, подібні до тих, які використовуються в інтенсивних яблуневих садах на основі дерев'яних (фото 12) або залізобетонних стовпів. До них кріпиться зігнутий сталевий дріт (фото 13) або поперечні розпірки (фото 14). Ці елементи зазвичай мають довжину, відповідну ширині, на яку повинні бути сформовані пагони малини. Розпорка використовуються для під'єднання дроту або мотузок простягнутих вздовж рядів.

Цікавим рішенням є пластикові сітки, що розтягуються по обидва боки ряду, є зручним кріплення для малини. Іноді зустрічаються тунелі, в яких сітка розтягується тільки в ряду, і до неї, а також до тієї, що проходить вдовж ряду, приєднані пагони.