Суниця tray і mini tray, малина Long cane

Томаsz Werner
В останні роки збільшується, а протягом останніх двох сезонів значно, число польських виробників малини - це особливо стосується тих, хто постійно вирощує в тунелях і які шукають якісні саджанці малини. На жаль, в Польщі, за кількома винятками, важко купити такий матеріал, особливо коли справа доходить до саджанців малини з довгими пагонами Long cane. Переконатися в тому, що виробництво таких рослин стає все більш важливим, я зміг відвідуючи в вересні два голландських розплідника в передмісті Ейндховена (Eindhoven).
Малина з трьома пагонами
В останні роки в розпліднику господарства Avoird Trayplant в Molenschot зростає виробництво саджанців малини Long cane (фото 1), це продиктовано бурхливим зростанням інтересу європейських виробників, які впроваджують інтенсивні методи вирощування малини. В даний час тут виробляється щорічно близько 1 мільйона саджанців малини Long cane, їх вирощування (як і в більшості голландських розплідників) відбувається під замовлення, бажаючі купити такі саджанці повинні не пізніше одного року раніше зробити замовлення в розпліднику. У виробництві знаходяться сорти: Туламін, 'Glen Ample', 'Glen Lion', 'Maristar', 'Maravilla' і 'Lagorai Plus'. Компанія також представляє на ринку саджанці малини в мультиплатах типу tray для подальшого виробництва ягоди. Як повідомляє Johan Nooren з цієї компанії, все більше і більше саджанців малини вирощуються в розпліднику на прохання власників сортів, і тільки вони постачають саджанці виробникам ягоди, які працюють з ними. Тому покупка такого матеріалу безпосередньо в компанії стала неможливою. Стосується це сортів, що належать компанії Driscols, наприклад малина сорту 'Маравілла' (фото 2) або 'Lagorai Plus' вирощених за контрактом з італійською організацією виробників SantOrsola.

Фото 1. Ряд саджанців малини Long cane високої якості з трьома пагонами
Фото 2. Саджанці Long cane сорту 'Maravilla'

Компанія Avóird Trayplant була заснована в 2002р. фахівцями, які раніше були консультантами у виробництві ягоди малини і полуниці. Знаючи потреби і очікування виробників, зважилися на виробництво високоякісних саджанців. Всі саджанці пропонуються в контейнерах. Компанія також розмножує і вкорінює живці, ці роботи проводяться в теплицях, які в майбутньому планується збільшити з 1 га майже до 4 га.

Спочатку вирощувались лише саджанці з двома довгими пагонами в горщику. Сьогодні, переважна більшість саджанців вирощується з трьома пагонами, як повідомляє Johan Nooren, таким чином, ви можете значно скоротити витрати на виробництво одного пагону (фото 3).
Фото 3. Johan Nooren з фірми Avóird Trayplant

У разі рослин з двома пагонами на 1 м.п. стає 3 горщика, в разі саджанців з трьома пагонами на 1 м.п. поміщається два саджанця. Результати експериментів з сортом Туламін показали, що немає ніякої різниці між врожайністю з одного пагонами між саджанцями з двома і трьома пагонами. Незалежно від типу рослин, важливим є те, щоб вибрати для посадки здорові рослини з достатньою кількістю утворених плодових бруньок, які забезпечать стабільну високу продуктивність протягом року після посадки і будуть плодоносити по всій довжині стебла. Важливо також вибирати пагони відповідної товщини. На думку J. Noorena, у виробництві високоякісного посадкового матеріалу, призначеного на плантацію малини, (а також полуниці) важливу роль відіграє отримання карти розвитку плодових бруньок (проводяться лабораторні тести, які допомагають визначити кількість квіток і ступінь їх розвитку). Це дозволяє не тільки точно визначити потенціал врожайності саджанців, а й вибрати якість саджанців для певної системи і дати вирощування.
Для виробництва саджанців малини з трьома пагонами використовують горщики з об'ємом 2,5 л., наповнені кокосовим субстратом (фото 4).
Фото 4. Коренева система малини при вирощуванні в кокосовому субстраті
Фото 5. Під час росту пагонів, шнурки розтягуються в два ряди на різній висоті

У виробництві даного типу саджанців малини з довгими пагонами важливо побудувати стабільну шпалеру. Горщики розташовані на грядках, вкритих агротканиною, що дозволяє забезпечити належний дренаж живильного розчину. Уздовж кожного ряду натягнуто кілька рядів дроту або пластикових шнурів, які будуть забезпечувати стабільність кріплення пагонів. У цьому розпліднику, через дорожнечу, не стали використовувати бамбукові палички, а по мірі зростання, пагони кріпилися до дроту на шпалері. Це запобігало зміщенню пагонів і в той же час забезпечувало їх достатнім простором для росту.
Важливе у виробництві
Вода, яка використовується для зрошення в цьому господарстві, використовуються повторно для тієї ж мети. Проте, щоб це було можливо і безпечно, була встановлена ​​система фільтрів, які очищають і дезінфікують воду (фото 6).
Фото 6. Фрагмент обладнання для очищення води і поливу саджанців

Ця система дозволяє, зокрема, усунути небезпечні патогени з води, наприклад Phytophthora cactorum. Інвестиція дорога, але в Нідерландах в таких господарствах була необхідною. У культурі вирощування на відкритому повітрі, не дивлячись на використання субстрату і відділення рослин від грунту, проводяться обробки, принаймні, раз на два тижні проти хвороб грибкового походження. Дуже хороші результати дає застосування мікоризи в субстраті, це лікування дає позитивний вплив не тільки на вкорінення рослин, а й на їх здоров'я.
Великою проблемою у виробництві - хоча і не самих саджанців, а ягоди - є шкідники. У цьому випадку, як інформував J. Nooren, все більше і більше людей мають хороші результати при застосуванні для захисту природних хижаків.
Здоров'я рослин в розпліднику контролюється кожні 14 днів фірмою Naktuinbouw, незалежним голландським агентством сертифікації і досліджень.
Полуниця - tray і mini tray
Виробництво полуниці орієнтоване на ранні сорти, такі як 'Flair' і 'Elsanta'. Як повідомляє J. Nooren, всі саджанці сорту 'Flair' призначені для клієнтів у Великобританії. Більш перспективним обіцяє бути більш урожайний сорт 'Fluret', який має дуже привабливі фрукти. Саджанці полуниці, пропоновані для продажу, це в основному, матеріал tray або mini tray, високої якості саджанці типу tray традиційних сортів коштують близько 1,6 злотих (0,5 дол). Саджанці полуниці в касетах виробляються на поверхні близько 4 га. - 3 га., це контейнерний розплідник і 1 га. теплиці, в яких розмноження може бути значно збільшено. Велика частина отриманих саджанців надходить у продаж після зберігання в холодильнику, в період з квітня по червень. У Нідерландах, велика частина виробництва ягоди полуниці відбувається в теплицях. З введенням нових сортів, а також технології, що дозволяє отримати максимальну врожайність і плоди в нестандартний період, вирощування такого виду продукції набуває все більшого значення. На думку J. Noorenа, полуниця також може вирощуватися в тунелях, але коли порахувати всі витрати на будівництво, то незважаючи на спочатку більш високу вартість будівництва теплиці але й більш тривалий термін експлуатації, теплиця буде кращим варіантом. На мій погляд, в Нідерландах, в теплицях з можливістю підігріву, першими повинні висаджуватися ранні сорти: 'Clery', 'Flair' або 'Sonata'. Останній сорт не є дуже раннім, але має привабливі плоди, і завдяки своєчасному початку росту, ви також можете почати збір ягоди цього сорту дуже рано. Після плодоношення традиційних сортів (яке повинно закінчитися в квітні), ми рекомендуємо посадити полуницю повторного плодоношення (нейтрального дня). З погонного метра вирощування традиційних сортів ви можете зібрати близько 5 кг. ягоди, а в разі сортів повторного плодоношення 12-15 кг. Важливо, щоб кількість рослин на 1 м.п. відповідало типу посадкового матеріалу і сили росту сорту, що використовується для закладки плантації. Це дозволить підтримувати оптимальний баланс між витратами і отриманням врожаю. Багато виробників, що займаються такого роду вирощуванням, роблять велику помилку і висаджують по 10 рослин на 1 м.п. ряду, часто навіть з використанням касетних саджанців. У цій ситуації, перший врожай буде дуже хорошим, але потім врожайність істотно знижується.

Оптимальною кількістю при вирощуванні суниці нейтральних сортів, в разі посадки саджанцями типу tray буде 4-6 шт./м.п., А в разі саджанців типу mini tray - 6 шт./м.п.

Проте, якщо для плантатора важливим є отримання високого раннього врожаю на сортах нейтрального дня, то на м.п. ряду може бути посаджено 6 саджанців, а іноді навіть і більшу кількість рослин. Як говорить J. Nooren, закладаючи плантацію суниці нейтрального дня потрібно враховувати той факт, що для отримання однакової врожайності на 1 м.п. ряду потрібно висаджувати 6 саджанців суниці з відкритою кореневою системою типу frigo або plug plants або 4 саджанці суниці типу tray. Витрати на створення плантації в обох випадках однакові, але користь буде більше на плантації, посадженої саджанцями tray - рослини будуть не тільки добре віддавати врожай, а й врожайність протягом усього вегетаційного періоду буде на тому ж рівні.
Avoird Trayplant також відомий виробництвом полуниці нейтрального дня в касетах (фото. 7), з яких в пропозиції переважають сорти 'Eves Delight' і 'Capri'. Цікавим варіантом з призначенням на європейські ринки, створеним, як і 'Capri' в CIV є сорт 'Murano'. У разі сорти 'Capri' важливо вибирати плоди при повному дозріванні, так як тільки тоді вони досягнуть оптимального смаку. Його перевагою є висока стійкість до борошнистої роси, що іноді створює серйозні проблеми в вирощуванні в теплицях (під прикриттям), звичайно потрібні обробки рослин від захворювань, але не так часто, як у випадку сорти 'Elsantа'. У виробництві саджанців в розсаднику також є і нові перспективні сорти (в даний час більшість з них з компанії Flevoplant), які надходять виробникам в Європі, і після тестування вони повільно впроваджуються у виробництво. Одним з таких нових сортів є сорт Фурор, врожайність якого в середньому склала 1,8 кг. з одного саджанця (для порівняння з одного саджанця сорту Фаворі в середньому зібрано 1,1 кг., а у сорту 'Florentina' в середньому з однієї рослини зібрано 1,4 кг. ягоди.

На думку J. Noorena, вирощування полуниці нейтральних сортів поки не дуже популярно в Нідерландах, однак, все більше і більше людей переконані в перевагах такого виробництва. Нові сорти, насправді - не тільки урожайні, але вони також мають привабливі і смачні плоди. У разі різних сортів пропонуються саджанці різної якості і різних типів - саджанці сорту 'Eves Delight' добре продаються як у вигляді саджанців tray так і mini tray, 'Capri' і 'Murano' хороші результати здатні дати посадкою саджанцями і mini tray.

Згідно J. Nooreny, виробництво полуниці і малини буде все більше концентруватися на вирощуванні в субстратах в теплицях. Це важливо не тільки через якість плодів, а й з-за можливості скорочення кількості хімічних обробок. Це також пояснює, чому саджанці для такого способу вирощування повинні бути як здоровими, так і забезпечувати високу прибутковість на наступний рік після посадки.
 Два пагони в контейнері
Ще одна компанія, яка надає в горщиках розсаду малини і полуниці, це компанія Genson з Sint -Oedenrode. У цьому розпліднику виробляються саджанці малини виключно Long cane з двома пагонами в кожному контейнері. Щороку ця компанія виробляє близько 3 мільйонів таких рослин (фото 8).
Фото 8. Ділянка де вирощуються саджанці малини Long cane з двома пагонами в контейнері
Саджанці малини тут виробляються з 2006 року, і пропозиція включає в себе такі сорти, як Туламін, 'Glen Ample', 'Gascade Delight', Хімбо Топ і 'TulaMagic', а річний обсяг виробництва різного виду рослин суниці в касетах досягає 40 млн. шт. Більшість виробництва розплідника здійснюється в субстраті в горщиках, які ізольовані від землі, щоб зменшити проблеми з хворобами. Весь вирощений посадковий матеріал підлягає кваліфікації фірмою Naktuinbouw - незалежним голландським агентством сертифікації і досліджень. Саджанці малини, і полуниці отримують різні ступені кваліфікації, що відповідають їх якості та здоров'ю. Маткові рослини для подальшого розмноження зберігаються в теплицях - це матеріал, вільний від хвороб, в тому числі вірусів. Отримані з них рослини в класі SEE висаджуються далі в теплиці, де відбувається розмноження до класу SE1 і SE2. Такі рослини зазвичай висаджуються на відкритий простір для подальшого розмноження в спеціальних маточниках, і там їх подальше розмноження проводиться в кокосовому субстраті, ізольованому від землі. З цих рослин, як правило, відбирається матеріал для виробництва розсади типу Long cane з призначенням на плодоносні плантації.
Фото 9. Маточник, в якому отримують кореневі живці для розмноження саджанців з використанням на товарні плантації
Фото 10. Willem van Eldik з фірми DLV

Іноді дозволяється ще одне розмноження EE з метою отримання саджанців в класі Е для подальшого розмноження. Маточники, в яких розмноження саджанців на товарні плантації відбувається корінням, можуть використовуватися 2, максимум 3 роки (фото 9).

Отриманий матеріал потім йде в теплицю, де в спеціально підготовленому субстраті відбувається укорінення, потім саджанці поміщають в мультиплати, і після декількох тижнів дорощування пересаджують у більші горщики.
Вирощування саджанців в цій компанії показував мені Willem van Eldik з консалтингової фірми DLV (фото 10), яка співпрацює з голландським виробником саджанців.
При виробництві розсади малини консультанти допомагають в розробці програми живлення і захисту рослин, а також визначають час обрізки пагонів - дуже важлива процедура для отримання пагонів з оптимальною кількістю квіткових бруньок.

У виробництві саджанців, як малини, так і полуниці важливу роль відіграє отримання карти розвитку плодових бруньок (проводяться лабораторні тести, які допомагають визначити кількість квіток і ступінь їх розвитку). Купуючи посадковий матеріал, я рекомендую всім моїм бізнес партнерам отримувати карту розвитку плодових бруньок, - повідомив W. van Eldik. За словами голландського консультанта, майбутнє належить виробництву малини в тунелях або теплицях, яке закладається саджанцями Long cane з довгими пагонами, що гарантує максимальний запас здоров'я рослин і врожайність великої ягоди не менше ніж 1 кг. з пагону. Головною умовою успіху є правильне виробництво такого матеріалу в розпліднику, який нелегко отримати, і хороша зимівля рослин, що повинна бути виконана в спеціальних холодильниках. Потрібно також правильно приготувати саджанці для зимівлі, так щоб не пересушити пагони. Коли ці умови будуть дотримані, то виробник - якщо не допустить помилок - буде впевнений, що зможе отримати високий урожай якісних фруктів. Як повідомляє W. van Eldik, більшість десертної ягоди малини в Нідерландах отримують з сортів Туламін і Нлен Емпл. Варто також звернути увагу на сорт Кванза, в її випадку, однак, необхідно звернути увагу на побудову сильної кореневої системи і коли ви зможете впоратися з цим завданням, тоді отримаєте високоякісні плоди. Цікаві також сорти 'Amira' і 'Regina', які дають плоди на пагонах поточного року (ремонтантні сорти). На жаль, в Нідерландах невідомі новітні сорти малини з SZD в Brzeznej (Польща) і вони поки не були взяті на випробування, що проводяться консультантами з компанії DLV, тому голландські фахівці не можуть оцінити їх придатність для інтенсивного вирощування.
Саджанці суниці типу tray

Як повідомляє W. van Eldik, найкращим матеріалом, але і найдорожчим для створення сучасних плантацій полуниці є саджанці типу tray. Рослини, отримані з такого типу саджанців, дозволяють через кілька тижнів після посадки отримати відносно високий урожай ягоди високої якості. У цьому розпліднику виробляють в основному саджанці сортів традиційного плодоношення рослин, домінуючий сорт 'Elsanta', трохи менше вирощується саджанців сортів 'Sonata' і 'Gariguet'. Для потреб компанії Planasa також виробляють саджанці сорту 'Dream', 'Deluxe' і 'Darselect'. У пропозиції знаходяться касетні саджанці типу tray і mini tray. Переважна більшість саджанців вироблених тут експортується в усі країни Європи.

Для закладки плантації на жолобах, коли врожай буде вирощуватися в тунелях або теплицях, якщо йдеться про сорти КСД (короткого світлового дня), голландський консультант рекомендує посадку на 1 га. близько 35 000 касетних саджанців типу tray або близько 40 000 саджанців типу mini tray (фото 11).
Фото 11. Саджанець суниці типу mini tray
Для виробництва полуниці в теплицях для сезону осінь-зима і на початку весни часто використовуються сильні саджанці типу tray, які іноді мають навіть 7 ріжків. З таких рослин, вирощених з саджанців tray в субстраті на жолобах можна восени зібрати 4 кг. ягоди, а навесні - 8-9 кг, що дозволяє отримати з одного м.п. жолоби 13 кг. ягоди. При вирощуванні в тунелях на жолобах використовуються і саджанці класу А +, виробництво здійснюється протягом року, а вихід отриманий в цьому циклі становить 5-6 кг./м.п. Всі рослини протягом зими зберігаються в холодильнику при температурі близько -1 ° С.


стаття з видання Jagodnik.pl