Більше ніж добриво

Dr. Aqnieszka Stępowska
Інститут садівництва в Скерневіцах
В широкому асортименті препаратів для позакореневого підживлення при вирощуванні овочів, на додаток до класичних добрив, щоб заповнити розриви в харчуванні або загальне живлення рослин, виникла нова лінійка добрив, які впливають на процеси в рослинах, в іншій формі, ніж лише надходження поживних речовин . Їх дія, серед іншого, заснована на активізації зростання і розвитку рослин або активації природної резистентності, в результаті чого поліпшується обсяг і якість врожаю сільськогосподарських культур.
З морських водоростей
На базі екстракту з бурої водорості (ascophyllum nodosum) виготовлені такі добрива як, Bio-algeen S90, Goemar Goteo, Goemar BM 86, Kelpak SL або Wuxal Ascofol. Всі вони є природними екстрактами з морських водоростей, без додавання синтетичних активних інгредієнтів і специфічність їх дії заявлена ​​ виробником є ​​аналогічною. Морські водорості в сільському господарстві країн узбережжя Атлантичного океану, використовувалися впродовж століть. Екстракти з водоростей використовуються в низько обробленій формі. Свіжі водорості повністю заморожуються, а потім послідовно надходять на обробку (гомогенізацію і окислення фосфорною кислотою). Таким чином, отримані природні гідроколлоіди добре засвоюються через зелені частини рослини (обприскування по листу) і коріння, а також додатково покращують властивості грунту.

Екстракти водоростей містять численні з'єднання, які здійснюють позитивний вплив на рослини, є багатим джерелом полісахаридів, амінокислот, вітамінів, ферментів і фітогормонів рослин і багатьох мікроелементів (в тому числі сульфати марганцю і цинку, кальцій, залізо і бор). Також містять манітол, альгінову кислоту, альгінати натрію і калію, і в'яжучі метали поліпептиди. В екстрактах з водоростей також містяться речовини, які називаються еліціторамі, які зв'язуються зі специфічними рецепторами і запускають захисні механізми в рослинах або синтез субстанцій (саліцилова кислота, етилен, олігосахариди, олігопептиди (наприклад системіну), відповідальний за імунізацію тканин, навіть далеких від точки нанесення еліціторів. Препарати з морських водоростей при застосуванні по листу активізують ріст і розвиток рослин, стримують осипання цвіту і плодів, а також активують підземні частини рослини, поліпшується розгалуження коренів і збільшується поверхня всмоктування (зона кореневих волосків). Один з перших біо-стимуляторів з водоростей, який вивчався в Польщі, був препарат Bio-algeen S90 (фото 1). Багаторічний досвід в IO проводився в виробничих умовах з використанням препаратів з водоростей (в тому числі Bio-algeen S90, Goemar Goteo і Goemar BM 86), показали, серед іншого, збільшення маси листових овочів і діаметра часнику і цвітної капусти (особливо в сезони з несприятливими погодними умовами). Було відмічено прискорення дозрівання і зростання врожаю зернобобових культур, огірків і помідорів, в яких були менш деформовані плоди, з кращою візуальною якістю. При застосуванні перед цвітінням, також була відзначена затримка пом'якшення плодів і збільшення їх післязбиральної довговічності. Використання препаратів з водоростей при вирощуванні коренеплодів призвело до збільшення кореневої маси, більш високому вмісту цукру і освітленості соку. Goemar BM 86 використовуваний при вирощуванні перцю, посилив цвітіння, перешкоджав передчасному осипання цвіту і додатково поліпшив якість плодів. Фото 1. Вплив препарату Bio-algeen S90 на розвиток надземної частини і кореневої системи розсади (з лівого боку рослина після застосування препарату)
На основі морських водоростей макрофітів (macrophytic algae) була створена лінія спеціалізованих добрив Fertileader - рідких добрив для позакореневого підживлення, що мають біостимулюючу дію. Ці препарати будуть забезпечувати базовим живленням повністю засвоюваних поживних речовин, покращувати живлення рослин, активізувати поглинання живлення і транспортування мінералів, інтенсифікувати процес фотосинтезу, а також брати участь у захисті рослин при температурних і водних стресах.
З амінокислотами
Останнім часом на ринку з'являється все більше і більше продуктів, що містять амінокислоти, і зокрема деякі з їх білкових компонентів. Одним з найбільш ефективних є 5 - амінолевулінова кислота (ALA) - яка розщеплює хлорофіли і вітамін В, що містяться в добривах Pentakeep. Ефект активізації був відзначений в основному під час настання несприятливих абіотичних чинників в критичних стадіях розвитку рослини, коли енергія необхідна, і метаболічний баланс може бути легко порушений (напр., низька температура, низька освітленість, посуха, засоленість ґрунту і субстрату). Комплексне добрива Pentakeep крім 5-амінолевулінової кислоти містить різні макро- і мікроелементи (бор, мідь, залізо, марганець, молібден і цинк), і може бути використано для позакореневого живлення і фертигації овочів при вирощуванні в полі і під прикриттям (в теплицях або тунелях ).

З інших препаратів для позакореневого живлення, що містять амінокислоти є препарат Tecamin Max або Wuxal AminoPlus. Перший містить азот, амінокислоти (серед яких переважають біоактивні L-амінокислоти) і органічні речовини (гумінові та фульвокислоти) і, крім того, багато інших цінних для рослин речовин (наприклад, полісахариди і вітаміни). Препарат має антистресову дію, стимулює ріст рослин, його призначення допомагати рослинам після стресових умов, таких як мороз, посуха, підтоплення, град, гербіцидний опік.
Wuxal AminoPlus, в свою чергу є препаратом на основі натуральних біорегуляторів, амінокислот, вітамінів і мінеральних елементів рослинного походження. Містить ауксини, які стимулюють ріст і розвиток коренів і їх природні захисні механізми від патогенних мікроорганізмів. Збільшує стійкість рослин до хвороб і фізіологічних стресів і підтримує процеси регенерації (відновлення). Він призначений для позакореневого внесення по листу, внесення в грунт і фертигацію через іригаційні системи. Він також може бути використаний в якості ад'юванта, через змочувальну властивість і підвищення адгезії засобів захисту рослин.
М
істять кремній

Окрему групу становлять добрива з мікроелементами, з добавкою або підвищеним вмістом кремнію (наприклад Optysil, YaraVita Actisil). Кремній зміцнює клітинні стінки і знижує сприйнятливість рослин до механічних пошкоджень. Рослини, які отримують такі добрива, створюють більшу кількість тканин, які впливають, зокрема, на поліпшення їх вкорінення, овочі мають велику стійкість до розтріскування і поліпшені властивості при зберіганні та транспортуванні. Рослини також менш сприйнятливі до стресів, наприклад, пов'язаними з браком води і атакам патогенів або шкідників. Добриво Optysil містить кремній , що поглинається рослинами (200г. Si02 в 1 л.) І залізо (24г. Fe в 1 л.). YaraVita Actisil, в свою чергу, суміш ортокремнієвої кислоти, холіну і кальцію, в якій 0,6% кремнію (Si).
З стимулюючим ефектом

Препарати, що стимулюють різні біохімічні зміни в рослині, які сповільнюються при несприятливій температурі, вологості і освітленні, при дефіциті добрив і біостимуляторів росту. Використання деяких з них призводить до поліпшення енергії росту рослин в умовах стресу (холод, посуха, затоплення коренів) або знімає дію стресу (напр., Resistim, Tytanit).
Багато з цих препаратів здійснюють гарний вплив також і в сприятливих умовах вирощування, хоча їх дія стає більш помітною, коли важко або неможливо контролювати температуру, при екстенсивних методах виробництва, і в ситуації, стресових станів. Тоді ми маємо справу з реальним зменшенням врожаю і погіршенням його якості. Цього можна уникнути, запускаючи фізіологічні механізми через застосування таких добрив.
Близько 10 років тому на ринку з'явився Tytanit - органічний комплекс титану (8,5г. Ti/л. продукту). Препарат, який активує метаболізм рослини: збільшує фіксацію азоту азотофіксуючими бактеріями, синтезу хлорофілу і зростання листя, стимулює запилення, зав'язування плодів і насіння, а також збільшує врожайність. Tytanit добре зарекомендував себе, серед іншого, в роки великої повені, коли всі виробники намагалися врятувати врожай. Замочування насіння в комплексі Tytanit здійснило позитивний вплив на проростання насіння гороху, моркви і цибулі, в якому було також знайдено меншу кількість спор грибів, що переносяться через насіння. Після обприскування гороху і квасолі збільшилася кількість насіння в стручку, а у стручкової квасолі збільшилася вага стручків.

Іншим мінерально-органічним добривом є Resistim (фото 2), що містить фосфіт калію (Р: К-12: 7), його застосування знижує інфекційність певних видів грибів (наприклад, борошнистої роси). Це має першорядне значення в вирощуванні огірка і листя салату. Також застосування цього препарату покращує здоров'я рослин з пошкодженою кореневою системою, наприклад, томату і перцю. Крім того добре допомагає рослинам, які піддаються впливу біотичних і абіотичних стресів.
Ще однією пропозицією в цій групі є препарат Radifarm - містить органічний азот (1-1,2%) і сечовину (2-2,4%), K, Zn і 8-10% вуглецю (С). Біологічно активні речовини: глікозиди, аргінін, аспарагін, і триптофан. Завдяки ним підвищується активність верхівок зростання коренів, збільшується швидкість їх розгалуження і швидкість появи бічних коренів. Очевидно, що добре розвинена коренева система є основою хорошого стану всієї рослини і її врожайності.

Протягом декількох років, також пропонується органічний стимулятор росту і врожайності рослин Nano-Gro, отриманий з використанням нанотехнологій. Він містить сульфати елементів: Fe, Co, Al, Mg, Mn, Ni, Ag в наномолярних концентраціях (10 в -9 ступені моль), які досягають безпосередньо ядра рослинної клітини і дають сигнал для виробництва оборонних ферментів. Наслідком порушення природної резистентності рослин до стресу, між іншим, буде і підвищення врожайності.
Фото 2. Вплив органічного стимулятора росту Resistim у виробництві розсади перцю (праворуч контроль)
Поліпшення фарбування плодів
Під час достигання плодів - збільшується дихання і виробництво етилену, що веде до прискорення фарбування плодів. Чим більше етилену виробляється в плодах, тим швидше вони фарбуються, але і швидше старіють (пом'якшуються). Деякі види і сорти виробляють етилену так мало, що процес фарбування дуже повільний, і після збирання врожаю практично повністю пригнічується. Дуже цікавою альтернативою є можливість прискорення фарбування плодів за допомогою своєчасного встановлення метаболізму цукрів і збільшення синтезу барвників.

Деякі препарати здійснюють стимулюючу дію на процеси росту і фарбування плодів. Випробувані в IO (інститут садівництва) препарати Tecamin Brix, Goemar Pigmentil, Brival (в даний час в новій версії Pioner ColoPlus) і Balans показали дуже добру ефективність. Вони не працюють так глобально, як заборонений для використання на перці етефон, але дають гарантію, що ні в кого не виникне питання про біологічній якості плодів. Після регулярного (кожні 2 тижні) використання препаратів з водоростей, якими є Goemar Pigmentil (0,5%) і Tecamin Brix (0,5%) фарбуються плоди перцю дуже добре - більше 70% зібраних перців мали гарний колір, щонайменше, на 75% поверхні. Після обприскування препаратами Brival і Pioner ColoPlus на додаток до хорошого кольору, плоди були смачнішими. Спостерігався цікавий ефект після обприскування перцю незадовго до остаточного збору препаратом Balans, після зберігання плодів при температурі 17-18 ° С і вологості прибл. 95% протягом декількох днів, вони не лише швидко дозрівали, а й їх колір практично не відрізнявся від отриманого в процесі росту рослин при повній освітленості.

При вирощуванні перцю в полі дуже добре показав себе препарат на основі перекису водню, стабілізованого іонами срібла (Huwa-San - TR-50 в концентрації 0,1-0,5%), який, незважаючи на низьку температуру, восени прискорив забарвлення плодів, і навіть збільшив врожайність. Було також встановлено, що кальцієве добриво InCa (0,2-0,3%), що використовується на перці з метою профілактики проти дефіциту кальцію, також зарекомендувало себе як стимулятор фарбування. Після регулярних обприскувань плоди перцю були дуже рівномірними, з гладкою, блискучою і привабливою шкіркою, інтенсивним, хоча і трохи темним забарвленням.

Переклад з польського журналу 'Haslo ogronicze' №4 за 2014 рік.