Використання фосфітів в захисті плодових рослин

«Mgr inż. Wiesława Kaczorek, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu "Centrum Ogrodnicze"
13 червня 2014 р.
В останні роки, зростає інтерес виробників до використання добрив, що володіють допоміжною дією в захисті рослин від хвороб. Таку можливість, надають добрива, що містять фосфіти калію, магнію і міді. Вони вже досить популярні в садівничих районах Західної і Південної Європи (Італії, Німеччини, Іспанії, Португалії та південній Франції).
 
спосіб дії
Добрива, що містять фосфітні з'єднання, на додаток до живлення, стимулюють природні захисні механізми в рослинах, що призводить до збільшення в них толерантності до патогенів. Фосфіти застосовуються в рідкій формі, можуть бути легко адсорбовані і швидко переміщатися в рослину через ксилеми і флоеми. Вони можуть бути використані для позакореневого живлення і фертигації.
Добрива цього типу містять Фосфіт-іон, який має на один атом кисню менше, ніж фосфат-іон, що робить його мобільним, він легко переміщується в рослинах і грунті. Фосфіти мають інші властивості в порівнянні з фосфатами (солями фосфорної кислоти), компонентами багатьох традиційних добрив. Фосфати мають форму постійну, погано розчинні у воді і можуть легко переміщатися в грунті. Їх доступність часто обмежується багатьма факторами. Експерименти, проведені в Німеччині і Австрії, показали, що додавання добрив, що містять фосфіти, сприяє кращому росту і розвитку рослин і допомагають більш ефективному захисту проти парші на яблуні.

На ринку є також фунгіциди на основі сполук фосфітів. Найбільш відомим є Aliette 80 WG (активний інгредієнт фосетілалюміній), який зареєстрований в Польщі, зокрема, для захисту від гнилі основи стовбура на зерняткових культурах.

Результати показують, що використання фосфітних добрив сприяє збільшенню врожайності і поліпшенню його якості. Це є результатом швидкої доставки рослинам важливих поживних речовин, таких як: фосфор, калій, азот. При наявності відповідного рівня фосфору в ґрунті добре розвивається коренева система, особливо кореневі волоски. Це сприяє кращому поглинанню води і поживних речовин. З індукції імунної системи поліпшується здоров'я і загальний стан рослин. Використання фосфітів зменшує втрати від біотичних і абіотичних стресів. Ці продукти не мають періоду очікування після їх застосування. Вони також не мають токсичного впливу на навколишнє середовище. В епоху комплексного контролю захисту рослин ці препарати мають велике значення не тільки через більшу ефективність хімічного захисту. Ще однією проблемою є селекція стійких рас хвороб на багато препаратів для хімічного захисту сільськогосподарських культур і зниження числа зареєстрованих препаратів.
Перевагою фосфітних з'єднань є їх специфічний вплив як добрив і боістимуляторів, так і препаратів для поліпшення роботи хімічних пестицидів. Фосфіти як добрива для рослин, забезпечують поживними речовинами, такими як фосфор, калій і азот (фосфіти калію, фосфіти амонію). Фосфор з цих сполук легко проникає в клітини рослин, але його засвоювання обмежене. Для доступності цього компонента фосфор повинен перейти з фосфітної форми у фосфатну, процес відбувається досить повільно, проте, і довгострокове утримання фосфітних іонів в тканинах рослин може бути фітотоксичним.

Дія фосфітів як біостимуляторів, побудована на індукції стійкості рослин до біотичних факторів стресу (винуватця захворювань) і абіотичних (наприклад, низька або висока температура), через виробництво фітоалексинів (фактор активного імунітету). Являє собою групу органічних хімічних речовин, вироблених рослиною у відповідь на атаки патогенів або стрес. Ці сполуки є природними імунними механізмами рослини. Після застосування фосфітів також зміцнюється клітинна стінка, яка є природним бар'єром для проникнення патогенних мікроорганізмів і зменшує поширення мікроорганізмів.
Фосфіти, що містяться в клітинах рослин, створюють несприятливі умови для проникнення патогенних грибів. Гальмують зростання їх гіф і утворення спор до моменту утворення природних захисних механізмів самої клітини, що запобігає інфекції. Дію фосфітів може бути визначено як фунгістатичну. Їх присутність також обмежує поширення хвороби через розпад у рослині уражених клітин і клітин збудника захворювання. Після цього виникає ефект «вакцинації» через стимуляцію імунної системи рослин, навіть після зниження концентрацією молекул продукту в рослині.

Продукти доступні на ринку

Phos 60 EU компанії Kazgod - добриво, що містить фосфіт калію і фосфіт амонію. Це рідке добриво через простоту поглинання рослиною і вільне переміщення надає системну дію. У його складі 43% фосфору (Р2О5), 10% азоту (N) і 5% калію (К2О). На додаток до живлення може допомагати і в захисті рослин (спостерігається фунгіцидний і бактеріостатичний ефект), наприклад в захисті від парші яблуні і проти бактеріального опіку. Він підтримує природні процеси імунної системи, стимулюючи вироблення рослинного фітоалексина. Обмежує поширення патогенів в рослині.
Для зерняткових і кісточкових рекомендується в нормі 1,2-1,5 л./га., рекомендована кількість води 400-1000 л./га. Phos 60 EU можна використовувати в суміші з фунгіцидами (наприклад, mankozeb, chlorotalonil, cymoksanil, ditianon, kaptan), це підвищує ефективність фунгіцидів. Ви можете використовувати його кілька разів під час росту плодів (від стадії опадання пелюсток) кожні 4 тижні.
AminoPower ResiPhos PK від компанії Ekoplon - добриво з унікальним поєднанням фосфітів калію, амінокислот і пептидів. Містить 31,2% амінокислот, 5% органічного азоту, 15% фосфору (P2O5), 10% калію (K2O). При поєднанні фосфітів калію і амінокислот швидко досягається ефект добрива після застосування на рослинах. Фосфіт калію стимулює опір рослини через індукцію природного імунітету до інфекції і допомагає обмежити ризик багатьох захворювань рослин. Крім того, стимулює біосинтез лігніну, який впливає на зміцнення клітинних стінок рослин.
При вирощування зерняткових і кісточкових культур це добриво може бути використано навесні від початку вегетації до фази пуп'янку, після опадання пелюсток і під час фарбування плодів. Рекомендована норма становить 1-1,5 л./га. на 500 л. води з інтервалом 7-10 днів.

Basfoliar Aktiv з пропозиції Compo Expert є багатокомпонентним рідким добривом на основі фосфітів калію. Воно включає: 3% азоту (N), 27% фосфору (Р2О5), 18% калію (К2О) і мікро (бор, залізо, молібден, мідь, марганець, цинк). Включає в себе також рослинні гормони, амінокислоти і вітаміни. Інгредієнти, які є в Basfoliar Aktiv, легко і швидко поглинаються рослинами. Допомагають поліпшити загальний стан і ріст надземної частини рослин і кореневої системи. Зміцнюють природний опір дерев і чагарників до впливу біотичних і абіотичних факторів і покращують якість врожаю. Добриво може бути використано для фертигації і позакореневого живлення. При вирощуванні плодових дерев і чагарників рекомендується використання в нормі 2-3 л./га. після цвітіння до початку фарбування плодів, від 3 до 4 разів за сезон.
Prewent P від ​​компанії ZZO Warka - добриво, що містить 3% азоту (N), 27% фосфору (Р2О5) в фосфітній формі, 18% калію (К2О) і мікро (бор, мідь, залізо, марганець і молібден). Фосфор, що міститься в добриві, легко поглинається листям і корінням, навіть в умовах низької температури, коли рослини не можуть взяти його з грунту. Фосфор є макроелементом, які беруть участь в енергетичному обміні і регуляції активності ферментів (ензимів) в рослині, бере участь у фотосинтезі і диханні. Впливає на розвиток кореневої системи, особливо кореневих волосків. Prewent P може використовуватися протягом усього вегетаційного періоду, особливо рекомендується в разі високого рівня захворювання або дефіциту фосфору і калію. Рекомендується в нормі 1,5-3 л./га., повинен застосовуватися не частіше, ніж раз в 10 днів.
Добрива з серії Fosfiron пропонуються компанією Agrosimex. Fosfiron Mg - рідке добриво, яке містить фосфор і магній, збільшує толерантність рослин до несприятливих погодних умов і середовища проживання, активізує захисні механізми рослин. Воно містить 40% фосфору (P2O5), 10% магнію (Mg), 0,5% кальцію (CaO). При вирощуванні дерев і чагарників рекомендується застосування перед цвітінням і після цвітіння (1-3 обробки), і протягом літа під час формування плодів. Для позакореневого живлення по листю в нормі 1,5-3,5 л./га. на 500-1000л. води. Уникайте розпилення при високих температурах, при сильному сонячному освітленні, період між листовим живлення кальцієвими добривами повинен бути біля  7-10 днів.

Fosfiron Cu - добриво призначене для позакореневого та грунтового застосування, зокрема на плодових рослинах. У своєму складі має азот (N), 10,5%, фосфор (P2O5) 24%, мідь (Cu) 5%. Фосфор і мідь мають фунгістатичну дію на патогени, уповільнюють ріст клітин гриба і утворення грибкових спор. Збудники виділяють «метаболіти стресу» (безліч хімічних сполук), які розпізнаються рослиною. У цих умовах рослини секретують велику кількість антитіл і зміцнюють клітинні стінки. Збільшують виробництво фітоалексинів (синтезується в рослинних клітинах в результаті взаємодії рослини з фітопатогенів), і як наслідок цього, зміцнюється імунітет рослини.
Для позакореневого живлення листяних плодових дерев і чагарників можна використовувати 1-3 обробки кожні 14 днів в період інтенсивного росту плодових бруньок і зав'язування плодів в дозі 2-3 л./га. в 500-1000 літрів води.
Для позакореневого живлення при вирощуванні плодових дерев, рекомендується застосування до цвітіння і 1-3 обробки після цвітіння і під час формування плодів в нормі 1,5-3,5 л./га. Уникайте розпилення при високій температурі і сильному сонячному освітленні.
Fosfiron Cu і листові кальцієві добрива повинні застосовуватися з інтервалом близько 7-10 днів, а в разі сонячної, сухої погоди навіть з інтервалом до 15 днів.
Atlante Plus пропонує компанія Vitera Polska Sp. z o.o. Це рідке добриво, яке містить 18% фосфору (Р2О5) і 16% калію (K2O). Фосфор, що знаходиться в вигляді фосфітів калію, впливає на правильний ріст і імунну систему рослин. При активації захисних систем, рослина розпізнає патогени і запускає ряд реакцій для того, щоб зупинити інфекцію. Добриво також містить саліцилову кислоту (органічна сполука), яка проявляє властивості регулятора росту і розвитку рослини і стимулює імунітет. Інші інгредієнти даного продукту, це бетаїн (органічні хімічні сполуки), які сприятливо впливають на рослини в період цвітіння і зав'язування плодів, впливають на життєздатність пилку, якість і ріст плодів. Atlante Plus добре впливає на життєздатність дерев і чагарників і підвищує їх толерантність до хвороб. Дослідження, проведене в Іспанії (4 обробки добривом в концентрації 0,4-0,5% при вирощуванні яблуні і груші від фази розтріскування бруньок) підтвердило ефективність даного добрива в обмеженні парші яблуні і груші.
Виробник рекомендує застосовувати добрива в нормі 2-4 л./га. (Концентрація 0,3-0,5%), в спільному застосуванні з препаратом Aminocat 30, що містить амінокислоти (концентрація 0,1-0,2%) і ад'ювантом Styk (концентрація 0,1%).