Як запобігти захворюванню суниці в маточниках

Профілактика грунтових захворювань при вирощуванні суниці (полуниці).
Боротьба з грунтовими патогенами і запобігання можливого захворювання суниці є дуже важким завданням, часто неможливим через відсутність або обмежений асортимент препаратів для захисту рослин або коли симптоми хвороб вдалося побачити досить пізно. Часто їх видно лише тоді, коли рослини в'януть і вмирають, це означає, що коренева система серйозно пошкоджена. У розсадництві важливим агроприйомом є знезараження грунту перед посадкою маточних рослин (фото 1). Ви можете зробити це кількома способами.
Фото 1. Маточник суниці.

Фумігація ґрунту. Лише два препарати.
Найбільші втрати полуниці на плантації викликані вертицильозом (Verticillium dahliae) і фітофторозною гниллю (Phytophthora cactorum). Дуже хорошим рішенням для боротьби з поширенням цих захворювань буде фумігація ґрунту перед закладкою плодоносних плантацій суниці і особливо маточника тому що здоров'я плантації залежить головним чином від репродуктивного матеріалу.
У Польщі, в даний час, доступні і зареєстровані в вирощуванні полуниці два види фумігантів. Фуміганти metyloizotiocyjanianowe (МIТС): Basamid 97 GR (dazomet) і Nemasol 510 SL (метам-натрію). Обидва препарати борються з одно - і дводольними бур'янами, вільно живучими нематодами, галовими нематодами, а також численними патогенними і грунтовими грибами і грибоподібними організмами, в тому числі з видів Rhizoctonia, Fusarium, Pythium, Phytophthora, Verticillium і Sclerotinia. При використанні цих препаратів, під дією вологості грунту настає розкладання активних речовин до газоподібного стану. Недоліком фумігації є відносно тривалий період перебування в грунті продуктів їх розпаду і фітотоксичність для рослин. Тому знезараження повинно бути зроблено за кілька тижнів до посадки рослин. Час, необхідний для дезінфекції, сильно залежить від температури грунту, і чим нижче його температура, тим довший процес фумігації.

Умови для фумігації
Тим не менш, є досліди, в яких ефективність фумігації МIТС (Метам натрію і газомету) описуються як незадовільні, що може бути пов'язано з грунтовими умовами (температура, вологість, рН, механічний склад грунту, вміст органічної речовини), плином погоди і техніки для здійснення фумігації. Вирішальним фактором для високої ефективності проведення фумігації буде технологія виконання агроприйому. Використання фумігантів передбачає швидке впровадження їх в грунт за допомогою відповідних механізмів (фото 2).
Фото 2. Фумігація грунту: а) внесення препарату і б) перемішування грунту
У зв'язку з високим ризиком викиду летючих продуктів розкладання цих сполук в атмосферу, рекомендується використання газонепроникної плівки (VIF) з перемішуванням грунту, а також застосування фумігантів разом з препаратами органічного походження, які покращують грунт. Для досягнення найкращого ефекту знезараження, перед виконанням цієї процедури повинем бути належним чином підготовлений ​​і сам грунт. Його слід зорати, видалити всі рослинні залишки і грудки, забезпечити поливом до повної вологоємності на глибину близько 25 см. Найкращі результати отримані при фумігації, коли температура грунту у верхньому шарі (10 см) була 15-18 ° С, а вологість грунту - 50 -80%.
Ефективність

Дослідження щодо використання препаратів Nemasol 510 SL і Basamid 97 GR показали значне зниження зараження рослин полуниці навіть при дозах нижчих, ніж рекомендується. Їх ефективність була вищою на 80% (в порівнянні з необробленими ділянками). На всіх оброблених ділянках відмічено також в 1,5-3 рази більше вусів і молодих саджанців, які при цьому були більшими ніж ті, які вирощувалися на необроблених ділянках.
Альтернативні методи
Соляризація
Потрібна велика кількість спекотних і сонячних днів. Успішно використовується в таких країнах, як Греція, Італія та Іспанія. Подібно як і при хімічній фумігації, грунт повинен бути рясно политий та вирівняний, потім накритий прозорою плівкою і залишений приблизно на 2 місяці. При високій температурі грунт буде дезактивований та очищений від нематод і патогенних мікроорганізмів. У польських умовах, через коротку тривалість сонячної активності і занадто низьку температуру, такий спосіб дезактивації не працює. Успішній соляризації потрібно близько 30-45 днів з температурою грунту під плівкою вище 50 °С.

Парування грунту
При дезактивації паром СаО (фото 3) зменшується як кількість мікрофлори в грунті, так і знижується шкода вертицильозу приблизно від 50 до 70%. Проте це не вплинуло на розмір рослин. Цей метод екологічно чистий і відносно простий у використанні, але його недоліком є ​​низький ККД праці і висока вартість.
Фото 3. Парування грунту
 Біофумігація
Є способом дезінфекції грунту за допомогою з'єднань природного походження. Він заснований на активності летких сполук, що знаходяться в рослинах в природі, що пригнічують зростання патогенних мікроорганізмів в процесі біодеградації органічних речовин і рослинних залишків. Ці особливості виявляють рослини із сімейства хресто-кольорових (Brassicaceae), багато овочів (капуста, редис, ріпа, бруква, кольорова капуста), олійні (рапс, ріпа, гірчиця) і декоративні культури (гвоздика).

Ці рослини виробляють вторинні метаболіти, глюкозинолати, які в присутності ферменту мірозінази перетворюються в ізотіоціанати, з'єднання, подібні до тих, які утворюються при розкладанні метам натрію і дазомета. Результати показують, що і інші рослини (наприклад червоний перець із сімейства пасльонових - Solanaceae) виявляють властивості біофуміганта.

В результаті розпаду, наприклад, тварин і рибних відходів, промислових і рослинних залишків також утворюються аллелопатичні з'єднання з властивостями, що перешкоджають поширенню Verticillium. Дія цих продуктів заснована на звільненні азотних сполук, таких як аміак і азотна кислота.

Було також відзначено, що гірчиця, біла конюшина, ячмінь і кукурудза вирощувані перед посадкою суниці значно скорочують кількість мікроспор гриба в грунті. Ці результати свідчать про те, що ці види рослин можуть бути корисні в сівозміні вирощування суниці, не лише через їх фітосанітарну дію, а також для поліпшення структури грунту, збагачення органічною речовиною і зменшення зараження бур'янами.

Продукти натурального походження
Такі як, екстракти з ялинових і соснових голок, трав і водоростей, хвоща в значній мірі обмежують захворювання полуниці на вертицильоз. Залежно від протікання хвороби їх ефективність на рівні 30-60%. На жаль, це не є задовільною ефективністю, і тому такі продукти слід використовувати лише як доповнення до інших методів захисту рослин від вертицильозу, агротехнічних і хімічних методів. Для ефективного використання біологічних методів потрібно правильно підібрати час проведення агроприйому. Не слід використовувати ці продукти при температурі нижче 15 ° С і при низькій вологості.

Незважаючи на незаперечні переваги використання природних препаратів (в тому числі біологічних), їх частка в загальному обсязі засобів захисту рослин, які використовуються в сільському господарстві все ще відносно невелика, в зв'язку з повільним впливом на патогени, меншою ефективністю в порівнянні з хімічними засобами та високою вартістю операції.

Переклад з польського журналу Szkolkarstwo.