Перліт при вирощуванні суниці в тунелях

05.11.2014г. Петр Грел

В кінці вересня фірма StanFlex в Rabie Wyznej збирала всіх зацікавлених у вирощуванні полуниці в тунелях (під прикриттям). Господар зустрічі, Станіслав Богдан в цьому році запропонував такі теми, про які говорили в попередній день Полуниці, але на відсутність нової інформації слухачі не могли поскаржитися.

У попередні роки, були широко обговорені властивості і корисність кокосових субстратів для полуниці, яка вирощувалася на стелажах. В цьому році виробникам ягоди суниці запропонували подивитися на інші, дещо забуті субстрати - в першу чергу перліт.

Характеристики інертних субстратів представив доктор Яцек Новак з Інституту садівництва в Скірневіцах. Мінеральна вата, керамзит, пемза, вулканічна лава, гравій, річковий пісок і перліт мають схожі переваги: ​​вони інертні - не будуть заселені патогенами, не містять токсичних речовин, мають стабільні повітряно-водяні властивості, в таких субстратах легко керувати параметрами (рН, ЄС). Те ж саме з дефектами - вся група характеризується відсутністю сорбційної комплексу.

Найбільш поширеним субстратом з цієї групи є мінеральна вата, але всі хто нею користувався, говорять про один її недолік- необхідність утилізації. Тут розкриваються переваги перліту - він не вимагає утилізації.

В інертних субстратах, також при використанні перліту, живлення рослин здійснюється через фертигацію. Важливою складовою буде використання якісної води - краще дощової (використання води в закритому контурі). Вода очищується під час повторної повільної фільтрації через піщані фільтри або зворотний осмос. Важливим є рівень рН і ЄС. Вода не повинна містити хімічних забруднювачів (хлориди, сульфати, бікарбонати, оксиди), і звичайно домішок, які можуть завдати шкоди компонентам системи зрошення. Виправлення кислотності і вмісту HCO - здійснюється за допомогою азотної або фосфорної кислоти.

Д-р Дж. Новак рекомендує збірку вузла фертигації з трьома резервуарами для приготування живильного розчину: в одному готують розчин солей кальцію і хелатів заліза; у другому - сполуки фосфору і сірки; в третьому розчини змішуються. На початковому етапі росту рослин рекомендується частіший полив меншими порціями (40-80 мл. живильного розчину за цикл), що стимулюють ріст рослин. Генеративний розвиток підтримується великими порціями живильного розчину (100-120 мл./ цикл), але в більш довгих циклах. Частота поливу залежить також від погоди - в сонячні дні потрібна частіша подача води з більш низьким рівнем ЄС. У першій фазі (вкорінення) рослинам потрібен підвищений рівень фосфору в живильному розчині, потім - при появі перших квітів в живильному розчині повинні домінувати N, P і Ca. Під час цвітіння і плодоношення потрібно звернути увагу на калій.

Після закінчення виробничого циклу мати з перлітом можна залишити на стелажах - зимові морози виконають дезінфекцію - знищать більшість збудників хвороб. Вони також можуть бути дезінфіковані термічно (за допомогою води, що має температуру 98 °С, протягом 15 хвилин) або хімічно.

Д-р Pawel Nicia з компанії Certech впевнений, що субстрат з перліту більш корисний для вирощування суниці, ніж кокосові мати. Він підкреслює стабільність фізико-хімічних властивостей перліту (органічні мати, однак, більш схильні до мікробіологічному розпаду, який слід брати до уваги). Перліт зберігає свої властивості протягом декількох виробничих циклів, що сприяє більш легкій організації виробництва і регулювання витрат. Для досягнення оптимальних умов для розвитку кореневої системи суниці в перліті, необхідно звернути увагу на його гранулювання.

На жаль, аргументи на користь використання цього середовища були проілюстровані результатами, досягнутими при вирощуванні інших культур. Так перліт 1-6 мм. (розмір зерна) дав при вирощуванні томатів Admiro F1 стійку врожайність на рівні 43,2кг./м2 - майже той же результат з мінеральною ватою (43,4 кг/м2), але перліт з фракцією до 3 мм. дозволив досягти 46,2 кг/м2. При вирощуванні огірків Millenium F1 на великій фракції перліту дав трохи більш високу прибутковість.

Після виготовлення (отриманий при температурі близько 900 °С) перліт знаходиться в інертному стані - не містить доступних для рослин форм натрію, калію і хлору, рівень яких повинен контролюватися при вирощуванні в кокосових матах.

Після декількох циклів вирощування перліт може бути використаний для поліпшення фізичних властивостей сільськогосподарських грунтів. Таким чином, немає ніяких турбот з утилізацією цього продукту.