Пропозиція польських розплідників на 2014р.

На додаток до різних генетичних ознак, великий вплив на врожайність - особливо в перший рік після посадки - має якість і здоров'я посадкового матеріалу. Багато виробників переконалися, що ніякі агрозаходи не в змозі компенсувати втрати, які виникли через використання неякісних саджанців. Пропозицій саджанців з сертифікованих розплідників на ринку Польщі дуже багато.

AGRONOM BERRIES - плодово-ягідний розсадник
Agronom Berries Group - це два господарства Павла і Марти Домбровських, розташовані в районі Любліна. В даний час їх загальна площа понад 700 гектарів. У першому господарстві зосереджено виробництво ягоди для десертного ринку, а іншому - проводиться лише виробництво і продаж саджанців (полуниця, малина, ожина і лохина). Маточники суниці займають 50-60 га., а загальний річний обсяг виробництва саджанців становить 25-30 млн. шт. У продажу є саджанці frigo, свіжі і в горщиках. Компанія пропонує широкий вибір сортів з плодоношенням з кінця весни до осені. З ранніх сортів в цьому сезоні представлені: «Vibrant» і "Benicia", з середньо-ранніх: "Elsanta", "Elegance", "Camarosa" і "Senga Sengana", з пізніх - "Florence". Доступні також сорти нейтрального дня: "Albion", "Мonterey", "San Andreas" і "Portola".

Саджанці полуниці доступні в розмірах «B» (6-8 мм), стандарт "А" (9-15 мм) і "А +" (більше 15 мм). Саджанці свіжі і frigo продаються в пучках (20 шт., за винятком "А +", які запаковані по 10 шт.). Пучки пакуються в поліетиленові пакети і складені в дерев'яні ящики. Вони містять 1000 шт. саджанців в класі "B", 500 шт. - "А" і 250 - "А +". Відвантаження саджанців відбувається безпосередньо в господарстві за попереднім записом. Замовлення приймаються по телефону, електронною поштою, факсом і особисто. Ціна саджанців суниці залежить від кількості, класу і сорту. Найдешевше можна купити саджанці в класі "B", ціни починаються від 0,20 злотих, в той час як найдорожчими будуть сорти нейтрального світлового дня (від 0,60 злотих за шт). Знижки надаються, зокрема, на придбання понад 40 000. шт. саджанців і при повторній покупці в цьому ж господарстві.

AGRO-TRUS - розплідник саджанців суниці
Власниками розплідника Agro-Trus в Пустково гора (Лодзь) є Маріола і Даріуш Войцицці, які починали з вирощування ягоди, а з 2003 року після реєстрації в реєстрі виробників розсади, зайнялися також виробництвом саджанців суниці (спочатку для їх власної ферми, а потім і для продажу). В даний час вирощування саджанців здійснюється на декількох гектарах, в залежності від попиту. Виробляються як свіжі саджанці так і frigo. Більшість вирощеної продукції компанія продає свіжою розсадою восени. У пропозиції наявні ранні сорти «Honeoye» і «Kent", середньо-ранні "Elkat" і "Elsanta", а з 2015 року новий польський сорт Інституту садівництва в Скерневіце - "Grandarosa" ( "Granda'X 'Camarosa"), пізній польський сорт "Paladyn" ("Маrmolada" X "Pandora") і англійський сорт "Florence", а також сорт для переробки "Polka" і "Senga Sengana". Замовлення на свіжі саджанці приймаються до вичерпанія запасів, а на саджанці frigo на рік вперед. Свіжі і frigo саджанці складені в пачки по 25 штук. і пакуються відповідно до розміру саджанця в кількості 400, 500 або 600 штук. Також саджанці продаються в мультиплатах по 40 шт. Ціни на саджанці варіюються від 0,35 zł до 0, 70 злотих/шт., в залежності від типу, розміру, сорту і ліцензії. При замовленні більш ніж на 10 тисяч шт. ціни договірні.

FLEVOPLANT POLSKA
Flevoplant Polska з Duraczewa (Люблін) є дочірньою компанією голландської компанії Goossens Flevoplant, яка має більш ніж 30-річний досвід у виробництві саджанців і розведенні суниці. У нашій країні, компанія виробляє саджанці суниці з 2002 року. В даний час розплідники в Польщі включають в себе 42 га. суниці та 9 га. малини, в головному розсаднику в Нідерландах - 90 га. для вирощування frigo рослин і 12 га. - багаторіжкових і свіжих. Компанія пропонує frigo cаджанці, свіжі і в горщиках. Загальний річний обсяг виробництва досягає 80 млн. шт. - розповідає Клаас-де Йонг, президент Flevoplant Польща. Збігнєв Пісарек, представник компанії поінформував про те, що їх пропозиція включає в себе безліч сортів різних термінів дозрівання. Серед ранніх сортів доступні нові - «Fleurette», відрізняється яскраво червоними ягодами і інші: "Flair", "Rumba", "Honeoye", "Felicita" і "Darselect". З групи середньо-ранніх Збігнєв Пісарек рекомендує вирощувати новий сорт "Vivaldi" з блискучою, яскраво-червоною ягодою, і інші відомі сорти: "Elsanta", "Sonata" та "Polka", а для переробки - "Senga Sengana". Асортимент пізніх сортів виглядає так: два нових сорти - "Sussette" i "Jive" з яскравими ягодами і добре відомі сорти: "Florence", "Salsa", "Filicia" і "Malwina". Компанія Flevoplant також пропонує саджанці суниці нейтрального дня в тому числі новинку "Verity" зі смачними транспортабельними плодами і вже знайомі польським виробникам сорти: "Evie 2", "Florentina", "Florina", "Florin", "Sweet Eve" і "Еves Delight ".
Замовлення на саджанці frigo приймаються з літа минулого року і реалізуються з весни до середини липня (найбільший обсяг продажів в квітні). Саджанці запаковані в ящики на піддонах, загорнуті в плівку і можуть бути відправлені спеціальної компанією для перевезення рослин, тому мінімальне замовлення становить 5-10 тис. шт. саджанців. Окремі ящики не відсилаються.

HORTPLANT
Засновано 25 років тому Христиною і Джорджем Домініковскімі розплідник суниці в Lisowoli к  Skierniewice є сімейним розплідником і керує ним дочка власників - Катерина Грімужа. Цього року маточники суниці включають в себе 16 га., загальна площа господарства становить 50 га. Саджанці суниці пропонуються в основному на внутрішньому ринку. Протягом року, виробляється біля  10 млн. штук розсади. Компанія пропонує два типи рослин - свіжі і frigo. Компанія пропонує дуже якісні 10 сортів суниці для десертного ринку: «Vibrant», "Honeoye", "Кent", "Elsanta", "Pegasus", "Elegance", "Маtis", "Фlorence" і сорт нейтрального дня "Аlbion", а також два сорти для переробки: "Polka" і "Senga Sengana". Найбільш популярними є сорти: "Vibrant", "Elegance" і "Маtis", а також сорт "Флоренція". Замовлення на frigo рослини приймаються з осені до весни, продаж відбувається з березня по червень. Саджанці можна отримати особисто, але ми також висилаємо замовлення поштою в менших кількостях (до бл. 3000. шт.). Свіжі і frigo саджанці запаковані в пучки по 25 шт. і складені в ящики, застелені плівкою. У ящику 500 шт. саджанців frigo - сказала К. Grymuza.

Саджанці frigo посортовано відповідно до діаметру кореневої шийки на класи: А (більше 8 мм в діаметрі) і А + (більше 15 мм в діаметрі). Середня ціна саджанців сортів звичайного плодоношення 0,36 - 0,38 злотих, для нових сортів 0,5 злотих і для сортів нейтрального дня 0,50 - 0,60 злотих/шт. Трохи дорожче можна буде замовити саджанці в невеликих кількостях для дачного вирощування, мінімальна кількість замовлення становить 50 шт.

NIEWCZAS - розплідник саджанців суниці
 Христина і Джозеф Niewczasowie місто Wielowicz свій досвід з суницею почали більше 30 років тому з виробництва ягоди для переробки. Грунтуючись на багаторічному досвіді останні 14 років займаються вирощуванням саджанців суниці. Ферма охоплює 55 гектарів з яких 12 га. маточники суниці. Основними замовниками є польські виробники ягоди. Розплідник також реалізує саджанці покупцям зі Швеції, Румунії, Ірландії, Греції, Франції, Німеччини, Італії, Литви, Латвії, Угорщини та інших країн Європейського Союзу. Вихідним матеріалом для розмноження є саджанці з інституту садівництва в Скерневицах.

Співпраця з інститутом дає нам впевненість у здоров'ї рослин. У продажу ми маємо 9 сортів: «Kama», "Honeoye", "Кеnt", "Elkat", "Eisanta", "Дукат", "Senga Sengana" і "Polka" - традиційного плодоношення і "Selva" - повторного плодоношення. Річний обсяг виробництва саджанців становить близько 2 млн. шт. - каже Дж. Niewczas. За словами власниками розплідника найбільший інтерес протягом декількох років користується сорт "Honeoye", який дозріває дуже рано, його плоди є привабливими, яскравими, одновимірними і ароматними.

Замовлення на свіжі і frigo рослини, приймаються вже в літню пору. Свіжі саджанці продаються восени, як правило, з 10 вересня до пізньої осені і весни, з ранньої весни до кінця квітня і початку травня. На відміну від свіжої розсади frigo рослини доступні з березня до середини липня. Мінімальна кількість закупки становить 25 шт. Освоюючи ринок, ми отримали велику групу клієнтів, в тому числі садівників. Розсаду відсилаємо з кур'єром. Вартість відправки становить 20-22 злотих за 1000 шт. У пік продажів в день ми посилаємо 200-300 таких пачок. Деякі клієнти купують саджанці особисто. Значні обсяги саджанців промислових сортів продаємо фірмам, які вирощують ягоду для переробки (в основному сорти «Senga Sengana» i "Polka") - зі слів власника. Середня ціна за свіжовикопаний саджанець коливається від 0,3 до 0,6 злотих/шт., а frigo саджанці від 0,3-1,0 злотих/шт.

PLANASA POLSKA
Присутній в нашій країні протягом більше 12 років і компанія Planasa Польща (Gniezno), вона є частиною міжнародної групи (Іспанія, Італія, Франція, США, Мексика, Чилі), зі штаб-квартирою в Наваррі, Іспанія. Протягом декількох сезонів, на додаток до продукції на експорт, розплідник вирощує саджанці для польських клієнтів а також клієнтів зі Східної Європи. Planasa Польща має два господарства з загальною площею понад 200 га. У цьому сезоні компанія вирощує саджанці суниці на площі у 87 гектарів. Крім того, працює з сільгоспвиробниками (довгострокові контракти), які вирощують для неї маточники. Щорічно компанія виробляє десятки мільйонів саджанців (в цьому сезоні біля 75 млн.), В основному для потреб клієнтів середземномор'я. В цьому році, 98% з них будуть свіжі саджанці і тільки 2% саджанці Frigo. Planasa Польща в основному виробляє саджанці для експорту в Італію (88%) та Іспанію (10%) - сорти «Sabrina» і "Candonga". На польський ринок і ринок Східної Європи пропонується frigo розсада двох нових сортів з плодоношенням в традиційний час - "Дeluxe" і "Dream", а також сорти вже відомі як "Darselect", "Дiana" і "Daroyal". З сортів нейтрального світлового дня у пропозиції є сорт "Amandine".

Замовлення на саджанці приймаються протягом року. При підписанні договору повинно бути зазначено кількість, клас розсади і терміни отримання розсади, також покупець повинен внести передплату. Пропозиція компанії адресована професійним виробникам суниці, а ті, як правило, замовляють по кілька тисяч саджанців, так що немає встановленого мінімального кількості при замовленні. Спосіб відвантаження саджанців (особисто або кур'єром) повинні бути узгоджені з покупцем. Ціна за саджанець залежить від сорту і типу, а також дати поставки. У цьому сезоні, вона коливається від 0,60 злотих на свіжі саджанці до 1,80 злотих за саджанці в мультиплатах.

POLAND PLANTS
Поланд Плантс з Janiszowice (woj. Lubuskie) є компанією, що займається виробництвом саджанців суниці і продає їх на польському ринку з 2004 року. Компанія належить голландській компанії Vissers, що у виробництві полуниці може похвалитися більш ніж 50-річним досвідом. Саджанці від компанії Поланд Плантс купують на плантаціях в Європі (в тому числі Італії та Іспанії), а також Естонії, Литви та України. У пропозиції компанії знаходиться біля 50 сортів суниці, з різними періодами дозрівання, також сорти нейтрального дня. Компанія Поланд Плантс має ексклюзивні права на продаж сортів суниці: «Vima Rina», "Elianny" і "Кimberly", але також пропонують і інші сорти суниці. Популярними серед клієнтів і вже широко культивуються в Польщі є наприклад, "Кimberly", "Elianny", "Honeoye", "Elsanta", але все частіше покупці цікавляться новинками, які є в пропозиції компанії, в тому числі дуже раннім сортом "Alba" , а також "Roxana", "Elegance", "Fenella", "Мальвіна" і "Victoriana". Великим попитом, як і в минулому році, користується сорт "Roxana", а також сорти нейтрального світлового дня - "San Andreas", "Portola" і "Monterey" - повідомив Стейн Геуртс, глава господарства в Janiszowicach.

Як розповіла Моніка Самолей з відділу продажів фірми, саджанці frigo доступні з лютого по липень. Пропозиція також включає в себе рослини в мультиплатах, кожного із запропонованих раніше сортів. Вони доступні з кінця липня.

Замовлення на саджанці приймаються від усіх клієнтів, але в разі ліцензійних сортів мінімальне замовлення має бути не менше 3000. шт. Саджанці запаковані в дерев'яні ящики, які викладені плівкою по 200-250 шт. (A +) або 500-600 шт. (А). Саджанці можуть бути відправлені з кур'єром. Вартість відправки одного ящика 40 злотих. При відправці 10 ящиків вартість пересилки одного ящика 20 злотих. Середня ціна на frigo саджанці 0,60 злотих/шт.

SKAPLANT - школка суниці - R. R. SKALSCY

Заснований в 1987 році розплідник Романа і Ренати Скальський розташований в Kruchowie близько Gniezna займає 60 га., з яких на маточники щороку залишають біля 15 га. Skaplant виробляє розсаду як для експорту так і для польських виробників суниці, зокрема пропонуючи саджанці сорту «Darselect». Також розплідник пропонує саджанці інших дуже ранніх сортів - "Дiana", "Доnna". Також пропонується посадковий матеріал і більш старих сортів, таких як "Honeoye", "Elsanta", "Dukat", "Senga Sengana" і "Polka".

Skaplant пропонує в основному frigo рослини. Саджанці викопують на початку листопада, і продаж зазвичай проводиться в квітні наступного року. Замовлення починаємо приймати з червня і закінчуємо після вичерпання запасів. Мінімальне замовлення в разі неліцензійних сортів наприклад, «Elsanta», «Dukat", "Polka" - 500 шт (ящик), при покупці саджанців сортів, що під охороною - 5000 шт ("Diana", "Donna") і 20 000 шт. для сорту "Darselect". Пропозиція посадкового матеріалу включає в себе три класи розміру рослин: саджанці великі А + (діаметр кореневої шийки більше 15 мм), середні А - (діаметр кореневої шийки 10-15 мм), і невеликі В - (діаметр кореневої шийки менше 10 мм).
Коли складено попередній контракт покупець платить 10% від суми, яка покриває все замовлення. Skaplant не надсилає товар. Ви повинні самі забрати його з розплідника. За словами власника для того, щоб уникнути пошкодження рослин. Ціна залежить від декількох факторів, у тому числі розміру контракту і сортів, і може варіюватися від 0,20 злотих/шт. - клас B і до 0,65 злотих/шт.

VIVAI МАZZONI
Італійський розплідник Vivai Mazzoni є одним з підприємств, що входять в Mazzoni Group, що працюють в сільськогосподарському секторі понад 50 років. Виробництвом саджанців суниці розплідник займається протягом 40 років. Площа маточників суниці в Італії охоплює близько 160 га., в Польщі - 80 га. Загальний річний обсяг виробництва саджанців становить бл. 120 млн. шт. Компанія пропонує frigo рослини, свіжі і в горщиках, але на польський ринок в основному пропонуються frigo рослини. У цьому сезоні в списку сортів для продажу були запропоновані два нових сорти: ранній сорт «Primy» (PVR) і пізній "Laetitia" (PVR). Обидва характеризуються високою врожайністю і хорошим смаком. Крім того, в реченні є зокрема, сорт "Clery" (PVR) з великою ягодою, ранньо-середній - "Joly" (PVR), добре зарекомендували себе для вирощування на "втомлених" грунтах і сорти пізнього періоду плодоношення: "Arosa" (PVR) з дуже смачними плодами, "Marmolada®" Onebor "- дуже врожайний сорт. У пропозиції є також сорт призначений для переробки: «Dipred" (PVR) і великий вибір сортів нейтрального дня: "Linosa" (PVR) ... "Capri" (PVR) або "Vivara" (PVR) - інформував Т. Pieniak з фірми VIVAI Mazzoni. Замовлення на frigo рослини приймаються з грудня. Мінімальне замовлення 3000 шт. саджанців. Вони складені в коробки, що містять від 150 до 1000 шт. саджанців, в залежності від класу frigo. Ціна варіюється в залежності від кількості і класу розсади. Найдешевші маленькі рослини (В) з традиційних сортів плодоношення, починаючи від 0,25 злотих/шт, найдорожчі - саджанці сортів нейтрального дня, великі (клас А +) - 1,2 злотих/шт.

Terra - Plant
На фермі Piotra Kaczmarczyka в Ochli біля містечка Зелена-Гура з 1999 року здійснюється вирощування багатьох сортів суниці. Протягом 14 років вирощуються саджанці суниці за контрактом для італійців та іспанців (в цьому році маточні плантації для цих контрагентів займають більше 40 га). Це свіжовикопані саджанці, які копаємо в жовтні і після сортування пакуються і відсилаються клієнтам, де вони висаджуються прямо в поле - повідомив P. Kaczmarczyk. Протягом останніх чотирьох років, Terra - Plant поставляє посадковий матеріал також і для великих виробників ягоди суниці в нашій країні, але це в основному frigo рослини, які можна замовляти вже в літню пору. Зазвичай до кінця року або на початку січня розплідник вже має повний список замовлень на вирощену продукцію. Найбільший продаж frigo саджанців з цієї компанії на польському ринку зафіксована в березні. Компанія пропонує три сорти суниці американського походження з плодоношенням незалежно від тривалості дня: «Albion», "Мonterey" і "San Andreas". У цьому сезоні в пропозиції будуть і сорти з плодоношенням в традиційний час - "Honeoye" і "Polka" Продаж frigo саджанців відбувається з березня до початку травня.
Через високу мінімальну кількість замовлення - 10 тисяч шт. - клієнти забирають розсаду особисто і своїм транспортом. Ціни саджанців суниці залежать від типу, розміру і різноманітності в діапазоні від 0,3 до 0,8 злотих/шт.

Переклад з польського журналу «Суниця, малина, ягоди»