Рання суниця: вирощування і сорти

Dorota Łabanowska - Bury
Виробництво ягоди ранніх сортів суниці може принести великі фінансові вигоди. Це перші літні ягоди на ринку, і чим швидше вони з'являються на ринку, тим вища ціна. Способом до більш раннього збору може бути вирощування в тунелях, а також укриття рослин перфорованими плівками або агроволокном. У розплідників, що працюють на внутрішньому ринку, є кілька цікавих пропозицій сортів.
Під укриттям
У Великобританії і Нідерландах на ранній урожай суниця вирощується в опалювальних парниках або теплицях (фото 1). У Польщі, вартість опалення в зимовий період і ранньою весною є занадто високою, і таке виробництво може бути не дуже вигідним. В основному на внутрішніх плантаціях, щоб прискорити плодоношення використовуються ранні сорти суниці і такі укривні матеріали, як перфорована плівка (фото 2) товщиною 0,05 мм (зазвичай 100 отворів діаметром 0,8-1,0 см/м2) і агроволокно (17 , 19, 23 г/м2 (фото 3).
Фото1. Вирощування раннього сорту суниці Lusa - збір ягоди в теплиці на початку квітня

В останні кілька сезонів з'явився на ринку, порівняно новий покривний матеріал - сітка, виготовлена ​​з поліетилену високої щільності (фото 4) вкорочене назва HDPE (англ. Поліетилен високої щільності). Її структура впливає на гнучкість (стійкість до сильних поривів вітру) і механічну міцність матеріалу, що є перевагою для виробника ягоди.

Фото 2. За допомогою перфорованої плівки можна додатково прискорити дозрівання суниці в тунелях
Фото 3. Агроволокно, найпопулярніший укривний матеріал для прискорення дозрівання суниці
Всі використовувані для укриття рослин матеріали дозволяють, перш за все, забезпечити захист від несприятливих погодних умов, а також прискорити дозрівання ягоди. Залежно від погоди в конкретному сезоні перший збір ягоди можна почати на 1-3 тижні раніше, ніж на плантації, яка не була вкрита.

Як переконують представники компаній, що постачають такі сітки: Geo Polska, Ceres International і компанії Jacek Luty, сітка на плантації може бути використана набагато довше, ніж агроволокно або перфорована плівка (як зазначено заводом-виробником сіток MULTICLIMA - навіть 6 сезонів). Їх застосування дає додаткові переваги для вкритих рослин - забезпечує високий рівень освітлення (як інформує Ceres International - світлопропускання даної сітки на рівні 75-80%), а переплетення волокон забезпечує помірну проникність для води і повітря, запобігаючи утворенню конденсату на матеріалі. Через кращі умов росту рослин під сітками, вони в меншій мірі піддаються нападу грибкових патогенів, які викликають захворювання. Перед укриттям плантації сіткою, агроволокном або перфорованої плівкою потрібно провести профілактичне обприскування рослин від грибкових захворювань. Велика частина препаратів для захисту рослин проти сірої гнилі буде також обмежувати і інші хвороби суниці, борошнисту росу і білу плямистість (таблиця).

Таблиця: Агрозаходи на плантації суниці перед і під час цвітіння

Препарат                            
Діюча речовина
Норма на 1га.
Від якої хвороби
Domark 100 EC

tetrakonazol

0,6л.
борошниста роса, біла плямистість листя
Frupica 440 SC

mepaniprym

0,7л.
сіра гниль
Grisu 500 SC

iprodion

1,5л.
сіра гниль
Луна Sensation 500 SC fluopyram +трифлоксистробін 0,8л.
борошниста роса, біла плямистість листя, шкіряста гниль плодів, антракноз, сіра гниль
Merpan 80 WG

kaptan

1,9кг.
сіра гниль
Mythos 300 SC

pirymetanil

2,5л.
сіра гниль
Nimrod 250 EC bupirimat 1,5-2,5л.
борошниста роса
Polyversum WP Pythium oligandrum 0,1кг.
борошниста роса, шкіряста гниль плодів, борошниста роса, біла плямистість листя, червона плямистість листя
Pomarsol Forte 80 WG          

tiuram

4кг.
сіра гниль
Pyrus 400 SC                     

pirymetanil                          

2л.                 
сіра гниль
Rovral Aquaflo 500 SC

iprodion

2л.
сіра гниль
Sadoplon 75 WP

tiuram

4кг.
сіра гниль
Scorpion 325 SC

azoksystrobina +

difenokonazol

1л.
антракноз, біла плямистість листя
Signum 33 WG

Piraklostrobina +

boskalid

1,8кг.
борошниста роса, біла плямистість листя, сіра гниль
Switch 62,5 WG

cyprodynil + fludioksonil

0,8кг.
сіра гниль, антракноз
Teldor 500 SC

fenheksamid

1,5л.
сіра гниль
Тhiram Granuflo 80 WG

tiuram

4кг.
сіра гниль
Vaxiplant SL

laminaryna

1л.
сіра гниль, борошниста роса, біла плямистість листя, червона плямистість листя
Zato 50 WG

trifloksystrobina

0,25кг.
борошниста роса, біла плямистість листя

У зменшенні поширення патогенних грибів також використовуються і біологічні препарати. Одним з них є Polyversum 80 WP, що містить хижий гриб Pythium oligandrum. Цей препарат потрібно використовувати на плантації рано (відразу після початку вегетації), діє антагоністично на поширення патогенних мікроорганізмів. Ще одним цікавим продуктом є Vaxiplant SL, що містить речовину ламінарин, яка діє на рослину як вакцина, тим самим запобігаючи розвитку сірої гнилі, борошнистої роси, білої і червоної плямистості листя.
Знезараження грунту перед вирощуванням
Метою знезараження грунту, призначеного для вирощування суниці, є знищення організмів, які вражають кореневу систем - патогенних мікроорганізмів, нематод, личинок дротянки і хруща, а також насіння бур'янів. В даний час в програмі захисту суниці перед посадкою плантації в Польщі, зареєстровані два препарати: Basamid 97 GR (дазомет) і Nemasol 510 SL (метам-натрію).
Basamid 97 GR використовується проти захворювань, викликаних: Fusarium spp - фузаріоз, Phytophthora cactorum - фітофтора ріжка і шкіряста гниль ягоди, а також вертицильозне в'янення - Verticillium. Застосовувати препарат потрібно в кінці вересня або на початку жовтня на вологий грунт без рослин. Рекомендована норма Basamid 97 GR - 500 кг./га.
Nemasol 510 SL препарат зареєстрований проти нематод і інших шкідників грунту, патогенів та насіння бур'янів. Застосовувати цей препарат потрібно як мінімум, від 1,5 до 5 тижнів до початку посадки рослин на плантації. Для внесення Nemasol 510 SL в грунт можна використовувати спеціальне обладнання (фото 1). Бак з рідиною встановлюється на передній частині навісу трактора. Перед розбризкувачами встановлені ноги культиватора (фото 2), які розпушують ґрунт на глибину 20-30 см. На такий розпушений грунт вноситься препарат, потім інтенсивно перемішується за допомогою ножів фрези, яка розміщена позаду культиватора на одному тракторі (фото 3). За фрезою розміщується вал, який вирівнює поверхню грунту. З досвіду працівників одного з кращих розплідників, знезаражувати грунт найкраще пізно восени, коли є висока вологість повітря (краще туман) і низька температура повітря.
Фото 1. Агрегат для грунтової дозування препарату
Фото 2. На передній частині навішування встановлена ​​ємність і лапи для розпушування грунту
Фото 3. На навішуванні трактора встановлена ​​фреза і вал для вирівнювання грунту

Aleksandra Andrzejewska

Про технологію

   У Польщі, посадка суниці проводиться в два періоди: в кінці літа/осені і навесні. Весняна посадка часто застосовується тими виробниками, чиї поля постраждали від вимерзання в зимовий період - нещодавно посаджені саджанці суниці не були готові до приходу низької температури. Дата посадки повинна залежати від розрахункового часу збирання врожаю. Коли плантації закладається для отримання врожаю в рік посадки, не потрібно зациклюватися на ранніх сортах. Весняні посадки, як правило, закладаються саджанцями Frigo класів А + і А ++ або багато ріжковими рослинами, для культивування в контрольованих умовах або сортами нейтрального дня. Коли для посадки у вас саджанці більш низької якості, наприклад, A- або B, повинна бути обрана найбільш рання дата літньої посадки. Тоді рослини мають достатньо часу протягом сезону, на створення ріжків з квітковими пуп'янками на наступний рік. Для більш пізньої дати посадки слід використовувати саджанці кращої якості.

Для закладки плантації суниці можна використовувати саджанці різних типів: із закритою кореневою системою з мультиплат, frigo (заморожені з відкритою кореневою) і свіжі (зелені) саджанці. Всі ці саджанці можуть бути різного класу якості (від супер еліти, до саджанців першої і навіть другої репродукції). Саджанці frigo в свою чергу діляться на класи в залежності від товщини кореневої шийки:
саджанці В - діаметр кореневої шийки менше 10 мм.
саджанці А - діаметр кореневої шийки 10-15 мм.
саджанці А + - діаметр кореневої шийки більше 15 мм.
саджанці дорощені (з декількома ріжками) - діаметр кореневої шийки більше 18 мм.

Досвід вітчизняних виробників і провідних постачальників посадкового матеріалу показує, що висока якість ягоди суниці і високі врожаї з гектара можна отримати, коли плантація закладається в рік, що передує збору врожаю. Грунт під вирощування повинен бути належним чином підготовлений. В ідеалі знезараження, але - через високу вартість (близько 4.5-5 тис. Дол./га.) - цей агрозахід виконується дуже рідко. На знезараження грунту  готовы лише деякі виробників ягоди в тунелях. Важливим моментом при підготовці грунту є знищення бур'янів. Все частіше на плантаціях при вирощуванні десертних сортів, формують гряди, які вкривають плівкою (в тунелях) або агроволокном (в полі). В основному така гряда має ширину 70 см. зверху і 90 см. в нижній частині, а її висота сягає 20 см. (Фото 5).

Фото 4. Укриття з сітки, виготовленої з HDPE
Фото 5. Гряди формуються на полі за допомогою спеціальної машини
Відстань між рядами повинна бути відрегульовано по ширині ваших тракторів. На борознах рослини висаджують, як правило, в два рядки, а відстань між рослинами в ряду залежить від їх сили росту і будови кущів. Посадка може початися на початку квітня. Будь ласка, зверніть увагу, що перший рік, це рік вирощування без плодоношення, тому всі квіти на рослинах повинні бути видалені (ножицями або секатором).
           Ця процедура дозволить відповідно посилити рослини і підготувати їх для багатих врожаїв у наступному році. Іншим агроприйомом є видалення вусів, механічно або хімічно (наприклад, гербіцид Basta 150 SL). У перший рік росту рослин слід також забезпечити їх захист від хвороб і відповідне живлення для утворення найбільшої кількості бруньок на наступний рік. Для того, щоб прискорити плодоношення, на другий рік вирощування, в лютому/березні на грядках рослин розкладається перфорована плівка з поліетилену, агротканина або сітка HDPE. Але пам'ятайте, в дні з високою сонячною активністю, укриття потрібно знімати, щоб уникнути перегріву рослин (фото 6).
Фото 6. Укриття повинні бути зняті з рослин в сонячні і теплі дні.

Ранні сорти: відомі і нові
На внутрішньому ринку, зростає інтерес до вирощування ранніх сортів для прискореного збору. Більшість розплідників пропонують такі сорти, а їх власники раді поділитися своїм досвідом в їх вирощуванні. Найпопулярнішим сортом для раннього дозрівання плодів, що вирощується з хорошим ефектом протягом багатьох років в польських кліматичних умовах (без вимерзання), є сорт з США 'Honeoye'. Виробниками і споживачами плодів високо цінуються за привабливу ягоду: з усіченою конусоподібної верхівкою, яскраво-червона, блискуча, зі збалансованим смаком і гарним ароматом. У сорту 'Honeoye' рясна врожайність, дозрівання зосереджено в часі і може бути прискорене під прикриттям в міні тунелях. У зборі висока частка ягоди першого класу, яка досить добре переносить короткочасне зберігання і транспортування. Плоди досить стійкі до грибкових захворювань (наприклад, до сірої гнилі), а рослини до листових захворювань. Проблемою при вирощуванні сорту 'Honeoye' може бути ураження кореневої системи ґрунтовими патогенами.

Новинкою на польському ринку є британський сорт «Vibrant» - має дуже раннє дозрівання (кілька днів до сорту "Honeoye"). На британському ринку цей сорт вже завоював нагороди за високу якість фруктів і був добре прийнятий споживачами. Плоди цього сорту дуже привабливі, рівномірно конічні, яскраво-червоні, дуже блискучі і смачні. Як і сорт "Honeoye", виявляють хорошу післязбиральної стабільність після збору врожаю і високу частку ягоди першого класу (до 90%). Рослини-сорти "Vibrant" стійкі до борошнистої роси і хвороб, які викликані грибами Phytophthora cactorum. Вони підходять для вирощування в інертних субстратах, і обмеженням в традиційному вирощуванні може стати чутливість до Verticillium.

Дуже ранній термін дозрівання ягоди і у сорту «Flair» (10 днів до сорту "Elsanta", п'ять днів до сорту "Honeoye") - голландський сорт з програми Goossens Flevoplant BV. Ягоди великі, конічної форми, яскраво-червоні й блискучі. Високо цінується за смак плодів. Досить добре переносить транспортування. Період збору зазвичай триває бл. 3 тижнів. Рослина з великою силою зростання, підходить для вирощування в низьких тунелях. В даний час, в Німеччині, сорт "Flair" також успішно вирощується у великих тунелях, де він є одним з найбільш ранніх сортів суниці (до сорту "Clery").

З італійської селекційної програми New Fruits виходить також дуже ранній сорт суниці 'Alba'. Незважаючи на те, що сорт був виведений на півдні Європи, рослини добре переносять низькі температури в зимовий період. Ягоди сорту 'Alba' дуже привабливі: великі (не мають тенденції до зменшення), видовжено-конічні, їх шкірка червона і блискуча. Добре переносять транспортування, щільні. Сорт урожайний, його недоліком є ​​середня сприйнятливість до борошнистої роси та антракнозу. Сорт добре працює в полі, і під прикриттям для прискорення плодоношення.

Уже п'ять років на вітчизняних плантаціях присутній сорт «Clery» (програма розведення CIV), чиї плоди дозрівають за три дні до сорту 'Honeoye', а дозрівання розтягнуто в часі - і може зайняти до 4 тижнів. Плоди мають рівномірну і збалансовану форму і шкірку яскравого кольору - вони дуже привабливі для покупців. Додатковою перевагою до смаку і аромату - висока стійкість плодів в процесі торгівлі. Виробники ягоди цінують сорт "Clery" за високу толерантність до листкових захворювань і захворювань кореневої системи.

Альтернативою для сорту «Honeoye» є введений кілька років тому для вирощування в нашій країні сорт "Rumba" (належить компанії Fresh Forward). Це сорт може вирощуватися в грунті, але також і в міні тунелях. Високо цінується за привабливі, блискучі, яскраво-червоні плоди, які дозрівають на 5 днів раніше сорту 'Honeoye'. Перевагою цього сорту є дуже висока частка ягоди першого класу і хороша стійкість ягоди в післязбиральний період. Ягода сорту "Rumba" більша, ніж у сорту "Honeoye", і виграє в цьому варіанті з точки зору смаку.

Новим сортом з програми розведення CIV (тієї ж, з якої вийшов сорт «Clery») є сорт "Premy". Рослини виробляють більшу, яскраво-червону ягоду, довгасту, конічної форми, з однаковим розміром протягом усього періоду збору. Вона приваблива для споживача - солодка і ароматна. Добре переносить транспортування. Сорт дуже урожайний. Плоди дозрівають через 3 дні після сорту "Honeoye", і в досить стислі терміни - 80% ягоди збирають за 3-4 збори. Сорт "Premy", як і сорт "Клер" підходить для вирощування в тунелях і у відкритому грунті, в грунті і в контейнерах. Володіє високою стійкістю до хвороб листя та кореневої системи.

Ще один новий сорт, який тут вирощували в Польщі з 2013 року - ранній сорт «Fleurette» (належить Goossens Flevoplant BV), у якого плоди дозрівають за 4 дні до сорту "Elsanta" (середнього періоду дозрівання). Плодоношення "Fleurette" можна прискорити, вкриваючи рослини перфорованої плівкою. Сорт приносить плоди відмінної якості, довговічні в торгівлі, привабливі для споживачів через їх розмір, блиск, яскравий колір і аромат.

У нинішньому сезоні буде доступний для виробників також новий сорт селекції рослин Національного інституту садівництва - «Grandarosa». Сорт віднесений до групи середньо-ранніх сортів. Його дуже великою перевагою є велика врожайність. Плоди дуже привабливі: великі і дуже великі, конічні, дуже вирівняні за формою, помаранчево-червоні, рівномірно забарвлені з сильним блиском, міцні (набагато міцніше, ніж ягоди сорту "Elsanta"). Їх неймовірною перевагою є низька сприйнятливість до сірої гнилі. За словами селекціонера сорту, рослини мають низьку сприйнятливість до білої плямистості листя і борошнистої роси, але помірно чутливі до червоної плямистості листя і вертицельозного в'янення. Вони також стійкі до морозу.

Переклад з польського журналу Truskawka, malina, jagody.