Вирощування малини під укриттям в субстратах

Протягом декількох років, зростає інтерес до вирощування десертних сортів малини (літніх і осінніх) в субстратах з зменшеним об'ємом. Вирощування таким чином в плівкових тунелях забезпечує систематичне виробництво якісних ягід. Найбільш часто використовуваним субстратом є кокосове волокно, торф або суміш торфу з кокосом - покращити доступність повітря до коріння, при додаванні перліту або полістиролу. Саджанці малини висаджують в горщиках об'ємом 8-10 літрів. Важливим елементом даного виду продукції є правильне живлення.
Програма живлення в залежності від фази розвитку
Підставою для складання програми живлення є аналіз води (макро і мікроелементи), а також паспорт субстрату, який повинен бути забезпечений компанією, що пропонує сам субстрат. Паспорт інформує виробника, чи безпечний він для рослин (відсутність солоності).
  
Важливо, щоб на початку культивування значення EC було менше, ніж 2,0 мСм/см., а рН - в діапазоні від 5,5 до 6,0. Вміст поживних речовин в живильному розчині доводять до окремих фаз розвитку рослин.
  
Під час будівництва кореневої системи використовується так званий кореневий живильний розчин, середа з високим вмістом фосфору. Протягом цього періоду часу, важливо не створювати комфортні водні умови для рослин - правильний полив всього обсягу горщика позитивно впливає на розвиток коренів.
  
Вегетативна фаза, це час збалансованого живильного підгодовування рослин, яке позитивно впливає на розвиток надземної частини. Часті і короткі цикли зрошення і живильний розчин з низьким рівнем EC стимулюють рослини до вегетативного росту. Підтримка в цей час оптимальної вологості субстрату сприяє в подальшому будівництву сильної кореневої системи.

Під час цвітіння малину слід поливати рідше, більш тривалими циклами з більш високим рівнем EC живильного розчину, для стимулювання розвитку генеративних органів рослин.
   
Останній етап, це час плодоношення, в якому калій і кальцій грають ключову роль. Протягом цього періоду, подача живильного розчину повинна бути скоригована за погодними умовами, забезпечуючи цим повний комфорт для рослин в споживанні корисних речовин. Подальшу турботу до кореневої системи рослин забезпечує оптимальне споживання поживних речовин, що дозволить отримати високий урожай якісної ягоди.
  
Оптимальний рівень EC живильного розчину 1,6-1,8 мСм/см. (в деякі періоди 2,0-2,5 мСм/см) - в залежності від факторів вирощування, в свою чергу ЄС дренажу має становити 2,5-3,0 мСм/см. Кількість дренажного розчину повинно бути близько 20-25% від кількості живильного розчину на подачі, але варто пам'ятати, що це залежить від типу води і погодних умов в певний період вегетації.
О
птимальне зрошення
   
Для правильної подачі живильного розчину рослинам - відповідно до фаз їх зростання - повинні бути дотримані, певні правила зрошення (мал.1).

Мал 1. Стратегія поливу малини в інертних субстратах
Важливо дотримуватися принципу, щоб дельта (різниця) EC між подачею живильного розчину і дренажу - утримувалася на рівні 0,5-0,8 мСм/см. Щоденні вимірювання ЄС і рН живильного розчину (на подачі) і дренажу (на виході з контейнера) і їх систематичний аналіз допомагають визначити оптимальний полив. На малюнку показані рекомендовані варіанти дій: якщо ЄС дренажу збільшується, то потрібно збільшити полив, і навпаки, якщо EC зменшується, то кількість живильного розчину повинно бути зменшено.
П
еревірені рішення
Живлення
малини в обмеженій кількості субстрату має грунтуватися на добривах, які повністю розчиняються у воді. Компанія Yara, протягом багатьох років, рекомендує для вирощування малини в тунелях, використання таких продуктів, як:
  
YaraLiva Calcinit - повністю розчинна у воді кальцієва селітра - джерело азоту в нітратній формі і водорозчинного кальцію, необхідні для правильного розвитку кореневої системи. Покращує здоров'я рослин, природну пружність і післязбиральну міцність ягоди.

Superba червона, коричнева і зелена - найбільш популярна з цієї серії Superba Зелена Forte - особливо цінується досвідченими виробниками, які дбають не лише про розмір, але і якість урожаю і смак ягоди. Збалансований склад макроелементів і дуже велика кількість добре хелатованих мікроелементів в цьому добриві забезпечують належний розвиток рослин, як в стандартних мінерально-органічних субстратах (грунтах) так і інертних (кокос, торф, мінеральна вата).
  
Krista MgS (16% MgO + 13% S) - магнієва селітра розчинна у воді - має легко досяжну для рослин форму магнію - макроелементи, який добре впливає на виробництво хлорофілу і, отже, продуктивність рослин.
  
Кріста MgS (16% MgO + 13% S) - повністю розчинний сірчанокислий магній, рекомендований для фертигації і позакореневого підживлення.
   
Кристалон Жовтий (13% N + 40% P205 + 13% K20) - багатокомпонентне добриво, збагачене повним набором мікроелементів. Через високий вміст фосфору, рекомендується для фертигації рослин під час будівництва кореневої системи і позакореневого живлення - при низьких температурах і в період перед цвітінням.

Кристалон Зелений (18% N + 18% Р205 + 18% K20 + 3% MgO + 2% S) - багатокомпонентне добриво для фертигації і позакореневого живлення, для стимулювання вегетативного росту рослин.
  
YaraVita Rexolin M35 і M48 - розчинне у воді залізо в хелатній формі, використовується для фертигації і позакореневого живлення, особливо при високому рівні рН і затопленні кореневої системи рослин.
  
KristaLeaf Foto (4,2% N + 1,5% P205 + 7% K20 + 14% MgO + 11% S + 1,5% Fe (в хелатній формі) + 0,13% Mo) - це добриво покращує розмір листя і їх насичення хлорофілом, а також здатність регенерації рослини для фотосинтезу після підтоплення.
  
Mikromix Superba (0,9% B + 1,0% Zn + 4,2% Mn + 0,34% Cu + 0,08% Mo + 6,7% Fe) - багатокомпонентний склад мікроелементів рекомендований для фертигації і позакореневого живлення рослин .
  
YaraVita ActiSil (0,6% Si - стабілізований холін + 2,0% Ca) - кремнієвий препарат, покращує врожайність і якість ягоди.

   
Слід підкреслити, що вибираючи добрива для фертигації, потрібно враховувати якість води, доступної для зрошення в господарстві. Хороший вихідний посадковий матеріал, вміле використання рекомендованих методів живлення продуктами Yara, забезпечують належне зростання рослин і високий урожай ягоди з хорошим смаком.


Henryk Wilczynski

Yara Poland Sp. z o.o.

henryk.wilczynski@yara.com

стаття з журналу www.polskiesadownictwo.pl