Вирощування в полі сортів суниці нейтрального дня

Krzysztof Sak - Agronom Berries

Суниця повторного плодоношення ще до недавнього часу вирощувалася на невеликих площах. Старі гібриди характеризувалися слабким смаком ягоди і незадовільною якістю плодов. Ці якості, в поєднанні з недостатнім знанням про фізіологію цих сортів, не дозволяли зайняти їм виробничу нішу в нашій країні. Поява нових сортів і розробка конкретних технологій підштовхнули розвиток цієї культури, тепер вона отримує все більшу частку ринку ягоди.
Основні переваги
Основною перевагою сортів повторного плодоношення є можливість запропонувати ягоду за межами головного періоду поставки суниці, що часто асоціюється з більш високими цінами. Для отримання максимально тривалої поставки ягоди і незалежності від погодних умов, найчастіше передбачається створення плантації під прикриттям (в грунті або субстраті, на різного роду стелажах). Це означає, більші витрати, які для багатьох виробників можуть бути занадто високими.

Традиційні сорти короткого дня, створюють квітконоси в умовах скорочення дня. Сорти повторного плодоношення є сортами нейтрального дня і їх процеси створення квітконосів, цвітіння і плодоношення відбуваються незалежно від тривалості дня. Тим не менш, є певні умови і стимули, які мають істотний вплив на ці процеси. У разі слабкого сонячного освітлення і низької температури, формування квітконосів явно сповільнюється. Їх створення і розвиток може бути призупинено і при дуже високих температурах (вище 30 ° С). Ці умови також негативно впливають на розмір ягоди, вміст цукру і їх довговічність. Оптимальна температура для цих сортів 15-26 ° C.

Чи можливо прибутково вирощувати сорти нейтрального дня при звичайному способі в полі? Виходячи з нашого багаторічного досвіду роботи з цими сортами, ми можемо зробити висновок, що це цілком хороше рішення (фото 1). Ключем до успіху є розуміння фізіології цих рослин, яка відрізняється від традиційних сортів, і у підборі сортів.
Фото 1. Вирощування одного з каліфорнійських сортів нейтрального дня
Фото 2. 'Альбіон'

Підготовка поля
Незалежно від того, які сорти суниці ми будемо вирощувати, важливо правильно підготувати відповідну ділянку. На цьому етапі необхідно виконувати ті ж агроприйоми, як і перед посадкою традиційних сортів. Суниця, як ми знаємо, не має великих вимог до грунту, однак, правильно підготовлений грунт сприяє гарному росту і розвитку цих рослин, що в майбутньому буде мати вплив на врожайність. На нашій фермі ми надаємо великого значення збагаченню грунту органічною речовиною. Для цього протягом сезону перед посадкою висівається 2 або 3 рази гірчиця, яку при досягненні оптимальної висоти приорюють. У разі наявності органічної речовини, дуже хороші результати дає використання природних добрив, наприклад, гною в кількості 40 т./га. Це не тільки забезпечує рослини поживними речовинами, а й покращує фізико-хімічні та біологічні властивості грунту. Поле, звичайно, також повинне бути вільним від бур'янів і грунтових шкідників, тим самим уникаючи проблем на більш пізніх стадіях розвитку культури.
Вибір сортів, відстань при посадці
Звичайно, не всі сорти нейтрального дня однаково підходять для вирощування в грунті. На мій погляд, на цю роль найкраще підходять сорти, виведені в університеті Каліфорнії, США. До таких належать: 'Альбіон' (фото 2), 'Монтерей' (фото 3), 'Сан-Андреас' (фото 4) і 'Портола' (фото 5), спільною рисою всіх цих сортів є висока якість плодів.
Фото 3. 'Монтерей'
Фото 4. 'Сан-Андреас'
Фото 5. 'Портола'
Міцна й еластична шкірка дозволяє ягоді бути цілком толерантною до сильного дощу і затримки в зборі. Розмір ягоди і красивий глянець робить її дуже привабливою для торгівлі. Ці якості, в поєднанні з хорошим смаком і високою врожайністю, визначили ці сорти для вирощування на наших полях.

Рослини вищевказаних сортів характеризуються середньою силою і відносно компактним ростом. Таким чином, повинні висаджуватися через 0,25 м. в рядах. Технологію вирощування цих сортів слід розглядати як однорічну, важливо, максимально інтенсифікувати виробництво. Таким чином, краще всього на плантації застосувати систему двох рядків 1 × 0,5 м., Що дозволить посадити близько 55 000 штук рослин на 1 га. і істотно вплине на подальший врожай.

Посадка і агроприйоми перед збором
Перед посадкою необхідно проаналізувати хімічний склад грунту. На основі результату аналізу можна внести необхідні поживні речовини, використовуючи мінеральні добрива. Якщо в попередньому році ми не використовували гній, перед посадкою потрібно розвіяти комплексні добрива (Yara Complex, Blaukorn Classic, Nitrofoska) в нормі 200-300 кг/га. Хорошим варіантом на даному етапі буде використання добрив пролонгованої дії (з повільним вивільненням).

Навесні не потрібно поспішати з посадкою. Ці сорти більш чутливі до низьких температур, ніж сорти звичайного плодоношення. Посадка рослин в холодний грунт часто призводить до температурного стресу, що призводить до гіршого старту рослин. Щоб уникнути подібних проблем, необхідно почекати, поки температура грунту не буде коливатися в районі 8-10 ° С.

 У ролі посадкового матеріалу слід використовувати тільки кваліфіковані Frigo рослини, які протягом зими зберігалися в контрольованих умовах. У будь-якому випадку, не потрібно висаджувати плантацію зеленими саджанцями восени, тому, що прохолодна осінь не буде сприяти гарному вкоріненню саджанців і це призведе до вимерзання рослин.

Перші квіти, які з'являються на рослинах в травні, повинні бути видалені. Це є однією з необхідних процедур при вирощування сортів нейтрального дня. Це призведе до того, що рослина зможе побудувати сильну кореневу систему і генерувати достатню масу листя, необхідну для подальшого, рясного плодоношення. Не слід розглядати ці сорти як сорти раннього плодоношення (якщо не видаляти перші квітконоси, то можна отримати урожай в ранні терміни), тому що це негативно вплине на плодоношення в кінці літа і восени. На ринку досить традиційних сортів раннього періоду плодоношення, так що сорти нейтрального дня потрібно використовувати для виробництва ягоди поза основним сезону плодоношення суниці.

Хімічна обробка
Не менш важливою причиною для видалення перших суцвіть є затримка плодоношення, що дає час для ефективного захисту плантації від хвороб і шкідників, а також для застосування гербіцидів. Цей час є найефективнішим для цих агроприйомів. Це випливає з того, що згодом один на одного накладаються кілька етапів розвитку (цвітіння, дозрівання плодів, плодоношення), що в свою чергу, вимагає використання препаратів з дуже коротким періодом очікування. Тому в цей період потрібно особливо піклуватися про стан нашої плантації, виконуючи кілька курсів лікування від таких захворювань, як борошниста роса, плямистість листя (Zato, Domark, Nimrod) і антракноз (Switch). З самого початку цвітіння потрібно проводити обробки проти сірої гнилі. Для досягнення хорошого результату, ми повинні повторювати їх кожні 7-10 днів, при збереженні чергування препаратів. У початковому періоді краще використовувати препарати з діючою речовиною tiuram (Sadoplon 75 WP, Sancozeb 80 WP), які також обмежують поява білої плямистості та шкірястої гнилі плодів. Їх, після початку періоду плодоношення, потрібно замінити на препарати з більш коротким періодом очікування (Switch, Signum, Teldor). У нашому господарстві обприскування проти сірої цвілі об'єднують з позакореневого живлення кальцієм. Цей компонент має особливо важливе значення в цей період, оскільки він безпосередньо впливає на щільність, смак і довговічність ягоди. У продажу є багато хороших кальцієвих добрив, але варто відзначити, що під час плодоношення потрібно вибрати препарат без додавання азоту, тому, що цей компонент може негативно вплинути на якість плодів.

Найбільш серйозним шкідником цих сортів є клоп сліпняк, пошкодження якого викликають деформацію плодів, через що вони втрачають комерційну цінність. Суниця частіше буває атакована в другій половині літа, коли практично немає квітучих рослин. Для більш ефективного застосування препаратів, слід використовувати феромонні пастки, які будуть визначати наявність цього шкідника на плантації і дадуть можливість виявити, на якому етапі розвитку знаходиться даний шкідник. Це також зможе вплинути на ефективність хімічних обробок. Дуже важливо обприскувати ділянки з бур'янами, розташовані поруч з плантацією, на яких живуть ці шкідники. Не потрібно обприскувати плантацію відразу після збору врожаю, тому що клопа сліпняка там вже просто немає, збирачі розполохали жуків і ті поховалися. Оптимально проводити обприскування рано вранці і в безвітряну погоду. Рішенням також може стати посів люцерни недалеко від плантації або по периметру поля, клоп полюбляє саме ці рослини і знаходиться на них, що дозволяє проводити обприскування на посівах люцерни і ефективно боротися з цим шкідником, не приносячи шкоди суниці. Цікавий спосіб боротьби з клопом використовується в найбільшому в світі «басейні» вирощування суниці - в Каліфорнії. Для цієї мети використовується особливий пилосос, встановлений на передній частині трактора, за допомогою якого збирають жука з плантації суниці. Це робиться найчастіше рано вранці, коли клопи ще не дуже рухливі. На кожному полі також знаходиться один ряд суниці, обсіяний люцерною. Метою цього, є зосередити в одному місці, якомога більше особин даного шкідника для ефективної боротьби з ним.

Добриво
У разі сортів нейтрального дня, через дуже тривалого періоду плодоношення, необхідно систематично забезпечувати рослини азотом та іншими поживними речовинами. Починати підгодівлі потрібно приблизно через місяць після посадки, використовуючи поперемінно кожні два тижні 150 кг / га. комплексного добрива з кальцієвої селітрою в якості джерела швидко засвоюється азоту. В цілому протягом усього вегетаційного періоду слід висівати не менше 100 кг. азоту (в чистому складі) на 1 га. Якщо ви помітили голодування рослин, можна використані в надзвичайних ситуаціях позакореневе живлення, щоб, як можна швидше забезпечити рослини відсутніми інгредієнтами.

А може з мультиплат
 Випробуваним в нашому господарстві способом вирощування є посадка плантації саджанцями з мультиплат. Рослини висаджують в середині серпня, так що вони мають достатньо часу для вкорінення. Через відносно високу чутливість цих сортів до морозу, необхідно вкрити плантації на зиму нетканим матеріалом або соломою. У наступному році, немає необхідності видаляти перші квітконоси. Рослини вже мають добре розвинену кореневу систему і велику масу листя і легко зможуть годувати перші плоди (фото 6).
Фото 6. Плантація сортів нейтрального дня, висаджена восени саджанцями з мультиплат і вкрита на зиму - збір ягоди збігся з періодом збору сорти Elsanta
Висаджені таким чином сорти нейтрального дня починають плодоношення на початку червня, воно займає близько 3-4 тижнів, потім рослини протягом 2-3 тижнів відпочивають і відновлюють плодоношення в кінці липня, віддаючи плоди постійно до перших заморозків.

Переклад з польського журналу jagodnik березень-квітень 2014р.